Windows Live Messenger

tertunc

Dekan
Onursal Üye
Windows Live Messenger, Microsoft'un sahip olduğu MSN Passport sistemindeki kullanıcı adını kullanarak giriş yapılabilen anında mesajlaşma servisidir. Eski adı MSN Messenger olan yazılım, 8. sürümden itibaren Windows Live Messenger adıyla yayınlanmaktadır. Geliştirilmeye başladıktan sonra kısa sürede Microsoft'un Windows işletim sistemini de etkili bir biçimde kullanmasıyla dünyanın en çok kullanıcısı olan anında mesajlaşma sistemi konumuna yükselmiştir. Özellikle Türkiye'de son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha önce piyasa lideri olan ICQ ise şu an en büyük rakip konumundadır. Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows Vista'ya programı entegre etme çabaları rekabet kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle sonuçsuz kalmıştır. Fakat Vista'da WLM'yi indirme linkleri vardır ve halen bu konuda birçok dava bulunmaktadır.

Windows Live Messenger'la, metin, ses, ve hatta görüntülü konuşmayla gerçek zamanlı olarak dostlarınızla, ailenizle veya iş arkadaşlarınızla sohbet etmek mümkündür. Fotoğraflarınızı, dosyalarınızı, aramaları paylaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca kişi listenizdekilerle bir mobil aygıt üzerinden sohbet edebilirsiniz.

Yeni eklenen özellikleri sayesinde artık Yahoo! kullanıcıları ile de anlık olarak mesajlaşabilecekler.

Türkiye'de yaklaşık olarak 30.8[kaynak belirtilmeli] milyon Windows Live Messenger kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve bu rakamla %100 penetrasyona sahip olan tek ülke konumunda yer alıyor.Giriş ekranıKaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_Live_Messenger
 
Üst