Windows Lisansi Hakkinda bir kac sorum var

Bu konuyu okuyanlar

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Arkadaslar bende Mac Bilgisayar ve Laptop var bilgisayara bootcamp ile windows yükleyebiliyorum ( Oyun icin).

Mac Bilgisayar oldugu icin üzerinde herhangi bir Windows Lisans bulunmamakdadir. O yüzden kacak yollardan kullanmak zorunda kaliyorum sayet hosuma gitmiyor.

Ben Windows 10 u satin almak istiyorum yalniz microsoft un lisans konusunda biraz önyargilarim var cünkü gelecek sürümü yine satacak öyle sap gibi ortada kalacagiz..

Simdi benim soru su : Windows Lisansi olan kisilerin cogu PC sahibi oldugundan icinde Bilgisayar Windows Lisans ile beraber ile geliyor lakin bilgisayarin kasasinda ya da Laptobun arkasinda mutlaka bir etiket ile Windows lisans verilmisdir. Ama Apple bilgisayarlar veya bilgisayar toplayanlar mecburen CD olarak satin almak zorunda..

VE bir Windows u bir CD olarak satin alirsam eger :

1- Her bilgiayara kurabilirmiyim ? Yani her bilgisayara kurmakdan kastim , diyelim ki yeni bilgisayar satin aliyorum yani model aliyorum ve artik windowsu ona kurmak istiyorum vs.. Bu lisansi her defasinda baska bir PC ye gecirebilirmiyim ? Tabiki ayni anda iki PC yi birden kastetmiyorum...

2- Eh simdi Microsoft henüz apple gibi bir karar alamadi.. Onca isletim sistemi bedava iken APPLE MAC OS X bile , microsoft hala satmakla kararli..
Lisansli PC ile gelen PC lere ücretsiz UPGRADE secenegi veriliyor , mesela Windows 7 ve 8 ile gelen PCler 1 sene boyunca Ücretsiz Windows 10 lisans alabilecekler.. Ama ben CD olarak satin aldigim icin ayni hakka sabip olabilecekmiyim ? Yoksa windows 12 falan ciktiginda yine satin almak zorunda mi kalacagim ?

Ayrica bu Upgrade muhabbetinide bir türlü anlamiyorum. Yapilan haberler hep akillarda soru isareti birakiyor haberin detayini tam aciklamiyorlar..

Windows 7 ile gelen PC lerin 1 sene boyunca Windows 10 a gecebilecegini duyduk.

Soru 3 : Peki nedir bu ücretsiz UPGRADE olayi ? Windows 7 üzerine sadece UPDATE olarak yükleme zorunlulugu mu yoksa Windows 7 ile gelen PC ler windows 10 a ücretsiz olarak FORMAT atilip Windows 7 lisans anahtari ile windows 10 etkinlestirelecek mi ???

Soru 4: Diyelim ki bizler 1 sene dolmadan windows 7 PC sahibi olarak Windows 10a gecis yaptik ve hakkiyla etkinlestirdik. Peki ya bir sene doldukdan sonra artik bilgisayara Format atma zamani geldi ve Bu durumda yine Windows 10 kurabilecek miyiz yoksa windows 7 mi kurmak zorunda kalacagiz ?

Yani benim sorum tam anlamiyla sunu irdeliyor : Satilmis bir Windows 7 anahtari 1 sene icinde Windows 10 nu etkinlestirme yaptikdan sonra o anahtar artik WINDOWS 10 a mi ait olacak yoksa sadece 1 sene boyunca mi böyle aldatilacagiz ?

Aklima baska sorularda gelirse yazarim artik...

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Arkadaslar bende Mac Bilgisayar ve Laptop var bilgisayara bootcamp ile windows yükleyebiliyorum ( Oyun icin).

Mac Bilgisayar oldugu icin üzerinde herhangi bir Windows Lisans bulunmamakdadir. O yüzden kacak yollardan kullanmak zorunda kaliyorum sayet hosuma gitmiyor.

Ben Windows 10 u satin almak istiyorum yalniz microsoft un lisans konusunda biraz önyargilarim var cünkü gelecek sürümü yine satacak öyle sap gibi ortada kalacagiz..

Simdi benim soru su : Windows Lisansi olan kisilerin cogu PC sahibi oldugundan icinde Bilgisayar Windows Lisans ile beraber ile geliyor lakin bilgisayarin kasasinda ya da Laptobun arkasinda mutlaka bir etiket ile Windows lisans verilmisdir. Ama Apple bilgisayarlar veya bilgisayar toplayanlar mecburen CD olarak satin almak zorunda..

VE bir Windows u bir CD olarak satin alirsam eger :

1- Her bilgiayara kurabilirmiyim ? Yani her bilgisayara kurmakdan kastim , diyelim ki yeni bilgisayar satin aliyorum yani model aliyorum ve artik windowsu ona kurmak istiyorum vs.. Bu lisansi her defasinda baska bir PC ye gecirebilirmiyim ? Tabiki ayni anda iki PC yi birden kastetmiyorum...

2- Eh simdi Microsoft henüz apple gibi bir karar alamadi.. Onca isletim sistemi bedava iken APPLE MAC OS X bile , microsoft hala satmakla kararli..
Lisansli PC ile gelen PC lere üceretsiz UPGRADE secenegi veriliyor , mesela Windows 7 ve 8 ile gelen PCler 1 sene boyunca Ücretsiz Windows 10 lisans alabilecekler.. Ama ben CD olarak satin aldigim icin ayni hakka sabip olabilecekmiyim ? Yoksa windows 12 falan ciktiginda yine satin almak zorunda mi kalacagim ?

Ayrica bu Upgrade muhabbetinide bir türlü anlamiyorum. Yapilan haberler hep akillarda soru isareti birakiyor haberin detayini tam aciklamiyorlar..

Windows 7 ile gelen PC lerin 1 sene boyunca Windows 10 a gecebilecegini duyduk.

Soru 3 : Peki nedir bu ücretsiz UPGRADE ? Windows 7 üzerine sadece UPDATE olarak yükleme zorunlulugu mu yoksa Windows 7 ile gelen PC ler windows 10 a üceretsiz olarak FORMAT atilip Windows 7 lisans anahtari ile windows 10 etkinlestirelecek mi ???

Soru 4: Diyelim bizler 1 sene dolmadan windows 7 PC sahibi olarak Windows 10a gecis yaptik hakkiyla etkinlestirdik. Peki ya bir sene doldukdan sonra artik bilgsayara Format atma zamani geldi ? Bu durumda yine Windows 10 kurabilecek miyiz yoksa windows 7 mi kurmak zorunda kalacagiz. Yani bir acidan sorum sadece sunu irdeliyor : Satilmis bir Windows 7 anahtari 1 sene icinde Windows 10 nu etkinlestirme yaptikdan sonra o anahtar artik WINDOWS 10 a mi ait olacak yoksa sadece 1 sene boyunca mi böyle aldatilacagiz ?

Aklima baska sorularda gelirse yazarim artik...

Çok uzun yazmışsın. Yapman gerekeni sana söylüyorum. Sistem şu şekilde çalışıyor. Microsoft'un online Mağazası'na giriyorsun ve Microsoft hesabınla Windows 8.1 satın al diyorsun. Sana serial kod veriyor ve bu koda hesabından istediğin zaman bakabiliyorsun. Birde küçük bir yazılım iniyor. Nasıl kurulum yapmak istiyorsun diyor. USB sürücü diyorsun. Herşeyi ayarlıyor. Sonra usb sürücü içindeki dosyayı bootcamp ile bildiğin gibi kuruyorsun. Yani normal pclerin Altın'da yazan lisans senin hesabında yazıyor. Kutulu almama gerek yok.

Ayrıca evet cihaz değiştirebiliyorsun.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
1. aldığın lisans RETAİL ise yeni bilgisayarında da kullanabilirsin.
2. ücretsiz upgrade senin içinde geçerli olacaktır. Bir sonraki windows sürümünde nasıl karar alınır bilemiyorum ama büyük ihtimal yine ücretsiz geçiş yapabileceksin.
3. Upgrade adı üstünde yükseltme demek. Temiz format atıp lisansı kullanamazsın sadece mevcut sistemini kullanarak yeni windows sürümüne yükseltebilirsin.
4. aldığın windows 7 keyi sadece windows 7 için kullanılabilir. Yani sistemini windows 10 yükseltmiş olsan format durumunda önce windows 7 kurup ardından yükseltme yapmak durumunda kalacaksın. (şuan öyle görünüyor)

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Çok uzun yazmışsın. Yapman gerekeni sana söylüyorum. Sistem şu şekilde çalışıyor. Microsoft'un online Mağazası'na giriyorsun ve Microsoft hesabınla Windows 8.1 satın al diyorsun. Sana serial kod veriyor ve bu koda hesabından istediğin zaman bakabiliyorsun. Birde küçük bir yazılım iniyor. Nasıl kurulum yapmak istiyorsun diyor. USB sürücü diyorsun. Herşeyi ayarlıyor. Sonra usb sürücü içindeki dosyayı bootcamp ile bildiğin gibi kuruyorsun. Yani normal pclerin Altın'da yazan lisans senin hesabında yazıyor. Kutulu almama gerek yok.

Ayrıca evet cihaz değiştirebiliyorsun.

Öncelikle cevabin icin tesekkürler

Evet uzun yazdim lakin aradigim cevabi internette tam anlamiyla bulamiyorum.. Mesela Shiftdelete bir konu acmis Windows 10 ücretsiz olacak. Altinada yazmis sadece 1 sene boyunca Windows 7 liler gecebilir diyor. Baska bir aciklamada yok.. Insanin aklinda iste böyle uzun uzun yazilacak bin sürü soru isareti birakiyorlar.
Bu tür haberlere nefret ediyorum iste...

Pekala Windows bir yazilim oldugundan dolayi evet haklisin degisik yollardanda satin alabilirim. Lakin burada satin almakdan ziyade acaba satin almaya deger mi onu tartismak istedim :) Cünkü artik her iki senede bir yeni bir windows sürümü cikiyor hatta windows bundan rekabet yapmak ugruna senede birde yazilim cikarabilir. Durumda verdigim onca para bosuna gitmesin..

1. aldığın lisans RETAİL ise yeni bilgisayarında da kullanabilirsin.
2. ücretsiz upgrade senin içinde geçerli olacaktır. Bir sonraki windows sürümünde nasıl karar alınır bilemiyorum ama büyük ihtimal yine ücretsiz geçiş yapabileceksin.
3. Upgrade adı üstünde yükseltme demek. Temiz format atıp lisansı kullanamazsın sadece mevcut sistemini kullanarak yeni windows sürümüne yükseltebilirsin.
4. aldığın windows 7 keyi sadece windows 7 için kullanılabilir. Yani sistemini windows 10 yükseltmiş olsan format durumunda önce windows 7 kurup ardından yükseltme yapmak durumunda kalacaksın. (şuan öyle görünüyor)

Senin cevaplarinda icinde tesekkür ederim.

RETAIL lisans buna dikkat edecegim evet.
Ücretsiz Upgrade benim icinde gecerliyse iyi ama sorun suki windows isletim sistemi mac os x gibi calismadiginda her 6 ayda bir temiz bir format ister hele eski yazilimin üzerine yeni yazilimi gecirmek farkli hatalara sebep olur ve SISKIN windows eski SISKINLIGIYLE kalmaya devam eder.. Bu nedenle ben herzaman Format atip temiz kurulum yapmakdayim. O nedenle microsoftun bu ücretsiz Upgrade muhabbeti anlasilan bana TERS..

O halde satin alip almamak ile yine düsünecegim dogrusu..

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Öncelikle cevabin icin tesekkürler

Evet uzun yazdim lakin aradigim cevabi internette tam anlamiyla bulamiyorum.. Mesela Shiftdelete bir konu acmis Windows 10 ücretsiz olacak. Altinada yazmis sadece 1 sene boyunca Windows 7 liler gecebilir diyor. Baska bir aciklamada yok.. Insanin aklinda iste böyle uzun uzun yazilacak bin sürü soru isareti birakiyorlar.
Bu tür haberlere nefret ediyorum iste...

Pekala Windows bir yazilim oldugundan dolayi evet haklisin degisik yollardanda satin alabilirim. Lakin burada satin almakdan ziyade acaba satin almaya deger mi onu tartismak istedim :) Cünkü artik her iki senede bir yeni bir windows sürümü cikiyor hatta windows bundan rekabet yapmak ugruna senede birde yazilim cikarabilir. Durumda verdigim onca para bosuna gitmesin..

Senin cevaplarinda icinde tesekkür ederim.

RETAIL lisans buna dikkat edecegim evet.
Ücretsiz Upgrade benim icinde gecerliyse iyi ama sorun suki windows isletim sistemi mac os x gibi calismadiginda her 6 ayda bir temiz bir format ister hele eski yazilimin üzerine yeni yazilimi gecirmek farkli hatalara sebep olur ve SISKIN windows eski SISKINLIGIYLE kalmaya devam eder.. Bu nedenle ben herzaman Format atip temiz kurulum yapmakdayim. O nedenle microsoftun bu ücretsiz Upgrade muhabbeti anlasilan bana TERS..

O halde satin alip almamak ile yine düsünecegim dogrusu..

Durumun varsa al. Sonuçta buna benzer bir örnek verirsek; her yıl yeni bir akıllı telefon çıkıyor diye sonsuza kadar bekleyemeyiz.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Direk Windows 10 lisansı alabilirsin :)

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Direk Windows 10 lisansı alabilirsin :)

Ben zaten windows 10 lisans alacagim. Ama windows 7 almis olanlarin cekecegi eziyeti görünce yakinda windows 11 - 12 ciktiginda ayni duruma bizde düsecegiz yani...

Birde akilli telefon baska ama onun izledigi politika farkli.

stompdowncan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10 lisansı $120 olarak satışa sunulacak... Şuan için Windows 7 Pro alabilirsin zaten Windows 10'a bedava olarak geçebileceksin

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Forumdan 25₺ya Windows 8.1 alsana.

Eski sürüme lisans alamam cünkü 1 sene sonra format atmam gerekirse ondan sonra Windows 10 lisans alamayacagim artik , eger durum böyle ise ..

Yok Windows 7 ya da 8.1 lisanslari 1 sene icinde Windows 10 a gecipde bunda sonra windows 10 u etkinlestirebilirse ozaman ucuzundan alirdik degil mi. Böyle bir durum yok iste ortada..

Ne diyelim Apple MAC OS X yazilimini tamamen ücretsiz yapdi , ios da zaten cikdigindan beri ücretsiz. Ama Microsoft hala satmayla kararli görünüyor..

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Eski sürüme lisans alamam cünkü 1 sene sonra format atmam gerekirse ondan sonra Windows 10 lisans alamayacagim artik , eger durum böyle ise ..

Yok Windows 7 ya da 8.1 lisanslari 1 sene icinde Windows 10 a gecipde bunda sonra windows 10 u etkinlestirebilirse ozaman ucuzundan alirdik degil mi. Böyle bir durum yok iste ortada..

Ne diyelim Apple MAC OS X yazilimini tamamen ücretsiz yapdi , ios da zaten cikdigindan beri ücretsiz. Ama Microsoft hala satmayla kararli görünüyor..

Bence alma ya. Yada al Windows 8.1, 1 yıl Windows 10 kullan ücretsiz veriyor zaten sonra zaten etkinleştirme araçları çıkar. Windows 10 ALMA. Mac Os X candır.

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Düsünecegiz artik. MAC OS X iyi güzelde windows da yapilacak bin sürü is var...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Satan kim? benimde ihtiyacım var yeni pc alacağım free dos geliyor. 25Tl ucuz benim burada 25£ satıyolar

satan kişi benim :)

Düsünecegiz artik. MAC OS X iyi güzelde windows da yapilacak bin sürü is var...
dediğin gibi tekrar format atman gerekirse çok sıkıntı yaşarsın. ya 8.1 alıp kullanacaksın yada direk windows 10 alacaksın :) yerinde olsam windows 10 un çıkmasını beklerdim :)

s3rh47

Asistan
Reaksiyon puanı
22
satan kişi benim :)

dediğin gibi tekrar format atman gerekirse çok sıkıntı yaşarsın. ya 8.1 alıp kullanacaksın yada direk windows 10 alacaksın :) yerinde olsam windows 10 un çıkmasını beklerdim :)

Windows 8 e nefret ediyorum windows 10 ni deneme sürümünü indirip kurdugumda gayet hos olmustu.
Birde bilirsiniz internet explorer gibi tarayicilarin eski sürüme destegi kesiliyor.. Mesela internet explorer 12 windows 7 icin yok.

Ama daha windows 10 cikmadigi icin Apple boot Camp destegide gelmedi. O nedenle driver sorunu var azda olsa

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Windows 8 e nefret ediyorum windows 10 ni deneme sürümünü indirip kurdugumda gayet hos olmustu.
Birde bilirsiniz internet explorer gibi tarayicilarin eski sürüme destegi kesiliyor.. Mesela internet explorer 12 windows 7 icin yok.

Ama daha windows 10 cikmadigi icin Apple boot Camp destegide gelmedi. O nedenle driver sorunu var azda olsa

internet explorer kullanan birisi değilimdir :) Google chrome varken gerekte yok açıkcası :)
windows 8 yerine 8.1 kullanabilirsiniz. Enterprise sürümleri 6 ay denenebiliyordu. şimdilik bunu yükleyip daha sonra win 10 kurulumu yapabilirsin :)