Bu konuyu okuyanlar

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Arkadaşlar eski laptopuma SSD aldım ve DVD sürücüsüne taktım.
Gayet temiz bir format işlemi gerçekleştirdim.
İlk başta formattan önceki hdd de yüklü windows şu uyarıyı verdi, pek önemsemedim:

Daha sonra SSD'ye windows kurdum ve şu hatayla karşılaştım:

Bilgisayar her açıldığında artık bu uyarıyı veriyor.
Esc deyince BIOS'a atıyor, oradan da exit deyince gayet normal bilgisayar açılıyor. SSD ve HDD'yi gayet sağlam bir şekilde kullanabiliyorum. Aslında hiçbir sorun yok tek problem açılırken her defasında bu uyarıyı vermesi ve esc+biostan çıkış yapmam.

Diğer tüm seçenekleri denedim, fayda etmiyor. "Komut istemiyle list partition komutlarını yaptım, fayda etmedi". Açıkçası bilgisayar,hdd ve ssd sorunsuz şekilde çalışıyor..

Hata 0xc000000e hatası nasıl çözülür? Ortada aslında hiçbir sorun olmamasına rağmen bu uyarıyı niye veriyor?
Bilgisi olan herkesi yorum yapmaya davet ediyorum...

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
başlangıçta çift işletim sistemi buluyor bu da onun kararsız çalışmasına sebep oluyor , biosta boot önceliğini SSd ye verip onaylaman gerekir ama tavsiyem hdd yi sök harici hdd gibi bağla içinden yedeklerini al ve onu biçimlendir! eğer hdd 2 bölümse sadece C kısmını biçimlendirmen yeterlidir (=

bunlarda işini görebilir.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
başlangıçta çift işletim sistemi buluyor bu da onun kararsız çalışmasına sebep oluyor , biosta boot önceliğini SSd ye verip onaylaman gerekir ama tavsiyem hdd yi sök harici hdd gibi bağla içinden yedeklerini al ve onu biçimlendir! eğer hdd 2 bölümse sadece C kısmını biçimlendirmen yeterlidir (=

bunlarda işini görebilir.

Dostum linkte bulunanları denedim bir değişiklik olmadı.
Başta çift işletim sistemi vardı, düzelir umuduyla diğer işletim sistemini silerek tekrar formatladım ve tek işletim sistemi var şu anda. Sonuç değişiklik yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

HDD tek bölüm
HDD'yi sök harici HDD gibi bağla derken hocam HDD Slotu zaten bir tane? O kısmı detaylı anlatabilir misin

BIOS sekmesindeki durum bu. SSD'yi görmüyor mu acaba?

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
EFI altındaki kısımda görmesi gerekir diye düşünüyorum !(Windows boot manager)
hdd tek bölüm ve içinde hala windows var mı?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Windows boot manager dışında bir şey gözükmüyor işte ?

HDD tek bölüm ve Windows'u yeni taktığım SSD'ye kurdum, HDD boş, birkaç program yükledim işte HDD'ye

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Arkadaşlar bu arada ben soruna hala çözüm bulamadım :(

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
7 atmayı denemedim Windows 10 için fazlasıyla yeterli düzeyde bir PC.
SSD yaktıktan sonra oldu bu durum
BIOS resetlemek, komut isteminden ayırma komutlarını uygulamak hiçbiri işe yaramadı. Tekrar format atınca da sorun düzelmiyor. Tuhaf bir durum yani

KovboyBey

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
7 atmayı denemedim Windows 10 için fazlasıyla yeterli düzeyde bir PC.
SSD yaktıktan sonra oldu bu durum
BIOS resetlemek, komut isteminden ayırma komutlarını uygulamak hiçbiri işe yaramadı. Tekrar format atınca da sorun düzelmiyor. Tuhaf bir durum yani
Birde 7 atınız.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
İlla o format atılacak yani :D
Tamam format atacağım zaman denerim

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Ssd yi dvdye değil de hdd yuvasına takıp denediniz mi?
? Kendi bilgisayarımda DVD'ye takmıştım ve bir sorunla karşılaşmamıştım. Bir arkadaş ve kardeşimin bilgisayarlarında aynı sorun mevcut. Ondan mı olabilir diyorsunuz

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
BCD'yi onarman gerekebilir. Önce boot sıralamasını düzenleyin. Başa Windows Boot Manager'ı, 2. sıraya Windows'un yüklü olduğu diski getirmeyi deneyin.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Boot sıralaması yaptım düzelmedi
Caddy ve yerleri sorunu düzeltmedi
Format ile düzelmiyor

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Arkadaşlar kardeşimin bilgisayarını düzeltebildim, arkadaşımın bilgisayarına da aynı şeyleri denerken daha büyük bir sıkıntıyla karşılaştım.
Öncelikle kardeşimin bilgisayarında;
*Diskpart ları yapıp her sürücüye birer harf atadım
* bootrec /scanos
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
Sırasıyla bu komutları yaptım
* Tabi düzelmedi bilgisayarı açtıktan sonra Easybcd programını indirip oradaki her şeyi uyguladım ve sorun tamamen düzeldi.

Gelelim arkadaşın bilgisayara...

Şu işlemi yapınca sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasıyla karşılaştım. Bütün sorun bence bu kısımda. Bunu nasıl çözeriz?

Aynı şeyleri denedikten sonra, easybcd programında da aynı şeyleri yaptıktan sonra Şu sorunla karşılaştım. Bu hata çıkınca hiçbir şekilde sistem açılmıyor ve sorunu nasıl çözeceğimizi bilemedik...
Yardımlarınızı bekliyorum

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Arkadaşlar sorunu çözdüm. İlk sorunu(0xc000000e) yukarıda anlattığım gibi çözdüm. İkinci sorunu(0xc0000098) ise aşağıda verdiğim linkteki adımlarla çözdüm. Tek fark, C yerine D'ye yüklenmiş windows'un boot dosyaları. SSD'yi D olarak algılamış ve onunla alakalı bir karışıklık olmuş. Komutlardaki C birimini D diye değiştirerek tesadüf eseri çözdüm durumu:

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Arkadaşlar sorunu çözdüm. İlk sorunu(0xc000000e) yukarıda anlattığım gibi çözdüm. İkinci sorunu(0xc0000098) ise aşağıda verdiğim linkteki adımlarla çözdüm. Tek fark, C yerine D'ye yüklenmiş windows'un boot dosyaları. SSD'yi D olarak algılamış ve onunla alakalı bir karışıklık olmuş. Komutlardaki C birimini D diye değiştirerek tesadüf eseri çözdüm durumu:
HDD>SSD/SSD>HDD klonlama yaparsanız D:\Windows olduğu halde kayıt girdilerinde C:\Windows olduğu için C:'yi arar durur.

612290

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
0xc000000e hatasını alıyorum. Ben de sizin gibi laptopuma SSD taktım. Hard diskide DVD yerine taktım. Sonra temiz kurulum yaptım ardından bu hatayı verdi. Yardımcı olursa çok sevinirim.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Arkadaşlar kardeşimin bilgisayarını düzeltebildim, arkadaşımın bilgisayarına da aynı şeyleri denerken daha büyük bir sıkıntıyla karşılaştım.
Öncelikle kardeşimin bilgisayarında;
*Diskpart ları yapıp her sürücüye birer harf atadım
* bootrec /scanos
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
Sırasıyla bu komutları yaptım
* Tabi düzelmedi bilgisayarı açtıktan sonra Easybcd programını indirip oradaki her şeyi uyguladım ve sorun tamamen düzeldi.

Gelelim arkadaşın bilgisayara...

Şu işlemi yapınca sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasıyla karşılaştım. Bütün sorun bence bu kısımda. Bunu nasıl çözeriz?

Aynı şeyleri denedikten sonra, easybcd programında da aynı şeyleri yaptıktan sonra Şu sorunla karşılaştım. Bu hata çıkınca hiçbir şekilde sistem açılmıyor ve sorunu nasıl çözeceğimizi bilemedik...
Yardımlarınızı bekliyorum
Öncelikle bu sorun karşılaşabileceğimiz en illet sorun. Sebebi de disklerde fazla parçalanmaya bağlı olarak parçalardan birinin harf atanmaması sonucu sistemin hata vermesi.

Önce şu işlemleri yapıp defalarca yapıp denedim. Her parta ayrı bir harf atadım ama düzelmedi. En son bunları yaptıktan sonra birkaç temiz format daha denedim. Format atarken bütün partları (kurtarmadır sistemdir vs) silip yalnızca iki ayrı part atamaya çalıştım ve her defasında küçük boyutlu bir partın muhakkak dışarıda kaldığını gördüm.
En sonki format işleminde sebepsizce sorunum çözüldü.

612290

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
SSD aldım alacağıma pişman oldum su sorundan ötürü. Dediğiniz gibi format atsam sorunu çözer miyim?

@lordare

Son düzenleme:

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
SSD aldım alacağıma pişman oldum su sorundan ötürü. Dediğiniz gibi format atsam sorunu çözer miyim?

@lordare
Birkaç defa deneyin formatı. Oradaki bütün parçalanmış şeyleri silerek format atın. Bende düzeldi

612290

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

dostum bu video işimi görür mü?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749

612290

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
@lordare hocam sorunu çözdüm. Öncelikle sorunun sebebini açıklayayım:

Biliyorsunuz ki laptopta SSD'yi HDD yerine, HDD'yi de DVD yerine takıyoruz. Fakat burada şöyle bir problem var. Biz Windows'u SSD'ye kurarken aslında tam olarak kurmuyoruz. Neden diyecek olursanız da Windows'un kurtarma bölümleri SSD'de değil HDD'de yer alıyor. Bu da sistemde karasızlığa neden oluyor. Bundan ötürü 0xc000000e hatası alıyoruz.

Nasıl çözeriz?

Çözüm basit. Windows'u kurarken HDD'yi çıkarıyoruz. Sadece SSD kalıyor. Bu şekilde kurtarma bölümü EFI vb. SSD'ye kuruluyor. Bu şekilde sorunu çözüyoruz.

Peki Hard Disk'i bilgisayara geri takabilir miyim?

Evet, formattan sonra HDD'yi takabilirsiniz. Ancak şunu unutmamanız lazım: HDD'deki veriler kaybolacak. Bunun için öncelikle yedek almayı unutmayın. HDD'yi takınca sistem HDD'yi Bu Bilgisayarım kısmında göstermeyecek. Bunu şöyle çözeriz: Arama kutusu> Bilgisayar yönetimi> Disk yönetimi. Bu ekranda sorunlu olan diskin üstüne gelip sağ tıklıyoruz. Akabinde ''Temel Diske Dönüştür'' seçeneğine tıklıyoruz. Gelen seçeneklere sürekli ileri diyoruz ve artık HDD sorunumuz da çözüldü.