Windows işletim sistemi Performansa etki eder mi?

Bu konuyu okuyanlar

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Arkadaşlar örneğin;
Ben Windows 7 Home Premium 32 Bit kullanıyorum, ben PC'mi Windows 10 Pro 64 Bit yaptım PERFORMANSA yada BAŞKA BİR ŞEYE etki eder mi ?

Etki eden şeyler nedir?

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Mesela win7 de 90fps alıyorsan win10 da 60 civarı

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Win7 Win10 demeyelim de tam ismini söylersen daha uygun olur. Bu arada internette , yıL oLmuŞ 2021 haLa wiN 7 mi kuLLanıYoNuz diyen kişiler var bilmiyorum.
Böyle dememizin sebebi Windows 7'nin güvenlik açığı dolu, desteği kesilmiş eski bir işletim sistemi olması Türkiyedeki Windows 7 sevgisini anlamıyorum

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760

Windows 7’de Yeni Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi​

Microsoft, Windows 7 için güncelleme desteğini bitirmiş olsa da işletim sisteminde güvenlik açıkları tespit edilmeye devam etmekte. Fransız güvenlik araştırmacısı Clément Labro, bir Windows güvenlik aracına yönelik güncelleme üzerinde çalışırken Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemlerini etkileyen bir zero-day güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı. Tespit edilen güvenlik açığı, RPC Endpoint Mapper ve DNSCache hizmetlerinin yanlış yapılandırılmış iki kayıt defterinde tespit edildi.
Labro’ya göre bir saldırgan, Windows Performans İzleme sistemi tarafından kullanılan bir alt anahtarı etkinleştirmek için, güvenlik açığı bulunan kayıt defteri anahtarlarını değiştirebilme imkanına sahip olabilmektedir. Performans alt anahtarları genellikle bir uygulamanın performansını izlemek için kullanılmaktadır ve yapıları gereği geliştiriciler, performansı izlemek için kendi DLL dosyalarını yükleyerek kendi özel araçlarını kullanabilirler. Normal şartlarda Windows’un güncel sürümlerinde söz konusu DLL’lerin nitelikleri kısıtlanmış ve sınırlı sayıda ayrıcalık tanınmış olsa da Labro’ya göre Windows 7 ve Windows Server 2008’de sistem düzeyinde ayrıcalıklara sahip özel DLL’ler yüklemek hala mümkün.
Çoğu güvenlik araştırmacısı, ciddi bir güvenlik açığı tespit ettiğinde bunu direkt olarak Microsoft’a bildirmiş olsa da Labro, güvenlik açığını tespit ettiğinde bildirmek için geç kaldığı için, tespit edilen sorunu Microsoft’a bildirmek yerine kişisel blogundan bir makale paylaşmayı tercih etti. Microsoft ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.
Daha 2dk önce @DarkWiThCeM in başka bir konuya attığı yazı. Sizde virüs olmaması güvenli demek değil