Windows 8 yüklü gelen bilgisayarıma Windows 7 yükleme

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Bilgisayarı yeniden başlatın. Windows 8 klasik kapanma komutlarıı kullanmadığı için zaten kapalı olan bir bilgisayarı açtığınızda BIOS'a giriş için kullanılan tuş çalışmayabilir. Bu durumda bilgisayarı başlattıktan sonra yeniden başlatmalısınız
BIOS'a girin.
BIOS'da Secure Boot diye bir ayar arayın. Bu ayar her marka ve modele göre değişebildiği için tam olarak size birşey söyleyemiyorum bu ayarı bulduğunuz da devre dışı bırakınız Eğer bu ayarı bulamazsanız F9 ile BIOS ayarlarını varsayılana geri yüklemeyi (Setup Defaults) deneyin

trwhyy.jpg

26191982.jpg

Ve ya bazı marka/modellerde Gelimiş Başlangıç Menüsü'ne üreticinin eklediği UEFI ayarları olabilir ve bunu kullanabiliriz

originalshv.jpg

46699024.jpg

Sistemimin Güvenli Önyükleme'yi destekleyip desteklemediğinii destekliyorsa etkin olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

C:\WINDOWS\system32\WindowsPowerShell\v1.0 yolunu izleyin, powershell.exe'ye sağ tıklatın ardından Yönetici olarak çalıştırın tıklatın.

123313.jpg

Açılan PowerShell penceresine şu komutu girin ve Enter'a basın: confirm-SecureBootUEFI

Eğer sisteminiz Güvenli Önyükleme'yi Secure Boot desteklemiyorsa alacağınız cevap buna benzeyecektir

powershell.jpg

Eğer sisteminiz Güvenli Önyükleme'yi (Secure Boot) destekliyor fakat etkin değilse alacağınız cevap False olacaktır

68024506.jpg

Eğer sisteminiz Güvenli Önyükleme'yi (Secure Boot) destekliyor ve etkinse alacağınız cevap True olacaktır;

awwew.jpg

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
win7 diskini bootladığımızda disk sorduğumu menüye gelsek, mesela c diski ayrılmamış olsun full format edip diski içine win7 yüklesek daha kolay olmaz mı? Ben dual boot kullanıyordum da bu yöntemi izledim hep?