Windows-7 ve Windows-10 Oyun Performansı

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu söylediklerim, bazılarınızın hoşuna gitmeyebilir.
Bu konuda, resmi yazı şeklimden uzak durup, biraz sohbet ve samimi açıklamalarda bulunacağım.
O yüzden uzun uzun anlatmayacağım. (yapamadı)

Eskiden teknoloji forumları, teknoloji dergileri vs bu gibi konularda daha iyiydi.
Şimdi herkes maalesef reklam ve pr çalışmalarının neticesinde, yanlış bilgilendirme yapıyor.
Yanlış bilgilendirilen konu şu.
Windows 10 performansı daha iyidir.
Ben de bir Windows kullanıcısı olarak elbet buna inanmak isterim.
Lakin gerçek öyle değil.
Öncelikle şunu bilmeniz lazım ki, asıl amacı tablet ve mobil dünyası ile desktop dünyasını tek bir platformda toplamak olan işletim sistemi, ilk önceliği saf desktop olan bir işletim sistemini, performans babında geçemez.
Bununla birlikte güvenlik ve performans birbirine zıt kavramlardır.
Güvenlik arttıkça performans düşer, düştükçe artar.
Çok nadir bazı akıllı algoritmalar ve devrimler, bu ikisini birden yükseltmeyi veya düşürmeyi başarmıştır, konumuz bu değil.
Windows 10'da ev kullanıcılarının ihtiyaç duymayacağı, birtakım güvenlik önlemleri de bunun nedenlerinden biri olması muhtemel.
Lakin bu durum, size Windows 10'un daha güvenli olduğu intibasını uyandırmasın.
Tam tersi güvenlik olarak da Windows 10 geride.
Nedeni ise Microsoft'un NSA ile işbirliği sonucu, sisteminize bilerek ve isteyerek bazı güvenlik boşlukları yerleştirmesi.
Misal Windows 10 saat başı masaüstü ekran görüntünüzün anlık resminizi çekip, Microsoft serverlarına gönderiyor, sizce tüm dünya kullanıcılarının yüzde kaçı farkında ?

Gelelim DirectX 12 konusuna.
Microsoft bu API'yi geliştirirken, nedense hiçbir zaman performans birinci önceliği olmadı. (OpenGL ve onun yeni ismi diyebileceğimiz Vulkan'ın aksine)
DirectX10, 10.1, 11, 11.1, 11.2 sürümleri çıkarırken de benzer iddialarda bulunmuştu ama sonuçta öyle olmadığı, hatta tam tersi olduğu görülmüştü.
Tabi bu sefer biraz durum farklı çünkü Mantle ve Vulkan'dan esinlenerek, benzer teknikleri DirectX 12'ye getirdi ve bu durum az ya da çok, bu sefer illa ki performans artışına sebep olacaktır.
Şunu unutmamak lazım ki, oyun motorları henüz tam manasıyla Next-Gen'e geçmiş değiller ve kısa vadede tam olarak geçecek gibi gözükmüyorlar.
Şu an VR modası olduğundan, bu gibi low-level işler şu an biraz geri planda kaldı ama sisler dağıldığında oyun motorları hem daha yüksek performans, hem de yüzde yüz native multi-platform olan, hatta hem de Windows 98'e kadar her işletim sisteminde çalışacak Vulkan'ı tercih edecektir.
Bu benim elbette kişisel görüşüm, yanlış tahmin ediyor da olabilirim ama misal bugün Unreal Engine forumlarında DirectX desteğinin tamamen kaldırılması ile ilgili bir tartışmaya denk geldim, yani kamuoyu oluşmaya başlıyor.
DX12 vs Vulkan - Unreal Tournament Forums

Kartlar her zamanki gibi sert oynanıyor, belki de bu yüzden Microsoft, Intel'den yeni nesil işlemcileri için Windows 7 desteğini çekmesini istedi.
Daha önce de benzer durumlar yaşandı, misal Vista zamanında OpenGL için native instruction desteğini kesmekle tehdit etmişti ve başarılı olmuştu.
Bu sefer başarılı olup olmayacakları size bağlı.
Windows 10 içerisindeki Oyun Modu gibi kavramlara kanmayın, bunlar üç beş gereksiz servisi ve uygulamayı kapatmaktan başka birşey yapmıyor, fps arttırmıyor, sadece göz boyuyor, kendiniz de yapabilirsiniz veya bu işi yapan uygulamalar zaten mevcut.
Microsoft, Windows'ta oyuncuların isteklerini XBox ürününü çıkardıktan beri hiç zaman dikkate almadı.

Son söz, olarak bu konumda Windows 7 ve Windows 10 performansı başlığı açıp, aslında sizleri Vulkan ile tanıştırmak istedim.
Çünkü eninde sonunda hepimiz yeni bir Windows sürümüne geçeceğiz, kaçış yok.
Birey olarak benim elimden gelen bu.
Eğer oyun firmalarının DirectX yerine Vulkan tercih etmesini sağlarsak, bu şüphesiz oyun dünyası için büyük bir kazanç olacaktır.

Şubat 2017 yılında yapılan Game Developer Konferans slayt sunumları ile konuyu bitiriyorum.

3f70a7487e73.jpg

107835101264.jpg

db13f1ba843c.jpg

3d8015cf4dd9.jpg

1c61c42dc8d6.jpg

37c6cb8dfd1d.jpg

aae8c8a08940.jpg

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam ellerinize sağlık. Çok güzel konuya değinmişsiniz.
Bence Windows 10 Windows 7'ye göre görsellik anlamında daha iyi.
Backdoor'lara gelecek olursak sadece Windows 10'da değil de daha önceki sürümlerde de backdoor olduğu söyleniyor.
Open source'a önem verilmesi gerektiğini ve open source yazılımların yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum.
Aslında oyun şirketleri/yapımcıları oyunları sadece Windows için geliştirmese daha güzel olabilir ama bunun geliştiricileri zorlayacağını düşünüyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Windows 10 oyun moduna değinecek olursam oynadığım Zula adlı MMOFPS oyununda oyun modu açıkken ve oyun modu kapalıyken FPS değerleri arasında çok bir fark görmedim.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hocam ellerinize sağlık. Çok güzel konuya değinmişsiniz.
Bence Windows 10 Windows 7'ye göre görsellik anlamında daha iyi.
Backdoor'lara gelecek olursak sadece Windows 10'da değil de daha önceki sürümlerde de backdoor olduğu söyleniyor.
Open source'a önem verilmesi gerektiğini ve open source yazılımların yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum.
Aslında oyun şirketleri/yapımcıları oyunları sadece Windows için geliştirmese daha güzel olabilir ama bunun geliştiricileri zorlayacağını düşünüyorum.
--- Gönderi Güncellendi ---
Windows 10 oyun moduna değinecek olursam oynadığım Zula adlı MMOFPS oyununda oyun modu açıkken ve oyun modu kapalıyken FPS değerleri arasında çok bir fark görmedim.

Önceki sürümlerdeki backdoor açıklarını mini etek açıklığına benzetirsek, Windows 10'un backdoor açıklarını bikini açıklığına benzetebiliriz. :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam bu nasıl benzetme? Daha güzel benzetme yok muydu?

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
İyice paranoyak ettiniz. Yakındır döneceğim Windows 7' ye :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
İyice paranoyak ettiniz. Yakındır döneceğim Windows 7' ye :)
Paranoyaklık tam olarak bu misal giderler google a gittiği yerden tutun konuştuğu şahısa çektiği resimden tutun gelen maile ,sms ' kiminle ne aralıkla ne kadar konuştuğundan tutun arama kayıtlarına kadar her şeyi elleri ile verirler burda ms düşmanlığı yaparlar dünyadaki en büyük veri toplayan şirketi google dır kaç kere mahkemelik oldu bu veri toplama fişleme yüzünden

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Paranoyak olmaya gerek yok.
Microsoft bunları normal şartlar altında sadece istatistik oluşturup satmak veya verileri reklam ve analiz firmalarına satmak için kullanacaktır.
Ancak normal olmayan şartlar altında(ülkeler arası savaş, terörle mücadele gibi) devlet yetkilileri, devlet kuruluşları ve bazı önemli iş adamlarından veri almak için kullanılacak.
Benim için asıl sorun ise performans.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Konuya Performans açısından bakarsak, her yeni çıkan işletim sistemi, bir önceki sürümünden daha hantaldır, çünkü çok daha fazla boyutlarda veri kümeleri içerir. Bu hantallık her yeni çıkan donanım sınıfının bir öncekilere göre daha performanslı oluşu ile çözülür.

Güvenlik konusuna gelirsek, teknoloji ilerledikçe, imkânlar artar. Bu durumdan devletler sonuna kadar yararlanır. Her zaman ilk yararlanan USA olur.

Bizler de her zarar gördüğümüzde bilinçleniriz ve önlemimizi alırız. 10 sene önce arkadaşım evine yeni bir bilgisayar aldığında "virüs de neymiş, yerim onu" demişti. Aradan bir kaç yıl geçtiğinde, bir gün kendisini kasa koltuk altında çarşıda yürürken görmüştüm. Ve geçen sene de kendisine bir mail gelmiş, ve kendisinin görüntülendiğini ve de bu görüntünün malum sitelerde yayınlanmasını istemiyorsa, belli bir mikta ödeme yapması gerektiğini yazıyormuş. Bir de ekranda kendi görüntüsü beliriyormuş. Bu olay onu çok korkutmuş.

Şimdi benim bilgisayarıma oturduğunda, virüs varmı ? diye soruyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Elbette bir musibet bin nasihattan iyidir ama ben yine de bir birey olarak elimden geleni yapıyorum yoksa yarın bu sebepten ötürü devlet milyarlarca dolarlık zarar gördükten sonra elbet çözüm yollarını araştırmaya başlar, önemli olan öncesinden başlamak.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Önceden öğrenmenin ve önlem alabilmenin en iyi yolu, başkalarının başına gelenleri gözlemlemek. Bunun tabiatta nasıl uygulandığına şahit olmuştum. Bir sokak kedisini bir araç ezmişti ve kedi can çekişerek ölmüştü. Olayı gören bir köpek uzun süre kediyi kokladı. Diğer köpeklerde yine olay yerine geldiklerinde ölen kediyi kokladılar. Daha sonra ilk gördüğüm sokak köpeğinin araçlardan korkmaya başladığını izledim. (Bekle izle yöntemi) Bizim elimizden de bu şartlarda başka bir şey gelmiyor. Çünkü biz teknolojik gelişmeleri ancak kullanıma sunulduklarında takip edebiliyoruz. Ticarileşmeyen teknolojilere uzak kalıyoruz. Amerikanın eskileri bir süre sonra bizim oluyor.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Windows 7 home basic kullanan biri olarak, 4gb ramle minecraftta chunkları biraz düşürüp, optifine ile grafikleri kötüleştirince, 200 fps oynuyorum. Ama bilgisayar aşırı ısınıyor. Fan bile yetmiyor. 70fps sabit oynuyorum. Windows10 da kaça iner düşünmek istemiyorum