Windows 7 sorunu

Bu konuyu okuyanlar

kuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Forumu uzun zamandır takip etmeme rağmen yeni üye oldum. Ve bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşletim sistemin Vista. Ben deneme amaçlı olarak Win 7 yi harddiskte bir partition yaratarak oraya kurmayı denedim. Kurulum bitiyor ve bilgisayar kendine resetliyor. Fakat daha sonra kurulum devam etmiyor ve ekran grileşiyor ve ok işareti çıkıyor. Sonrasında ise kırmızı bir yazıyla error mesajı veriyor ve windows recovery.dat bulunamıyor diyor. Kurulumda bir hata yapıp yapmadığımı anlamak için dört kere daha denedim bu işlemi :biggrin: Sonucunda ise windows açılırken dört tane win 7 ve vista çıkıyor. Win 7 yi kurduğum partitiona format atmama rağmen hala aynı sorun var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Forumu uzun zamandır takip etmeme rağmen yeni üye oldum. Ve bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşletim sistemin Vista. Ben deneme amaçlı olarak Win 7 yi harddiskte bir partition yaratarak oraya kurmayı denedim. Kurulum bitiyor ve bilgisayar kendine resetliyor. Fakat daha sonra kurulum devam etmiyor ve ekran grileşiyor ve ok işareti çıkıyor. Sonrasında ise kırmızı bir yazıyla error mesajı veriyor ve windows recovery.dat bulunamıyor diyor. Kurulumda bir hata yapıp yapmadığımı anlamak için dört kere daha denedim bu işlemi :biggrin: Sonucunda ise windows açılırken dört tane win 7 ve vista çıkıyor. Win 7 yi kurduğum partitiona format atmama rağmen hala aynı sorun var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Windows 7'yi Vista ile birlikte mi yüklemiştiniz?

kuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Vista zaten bilgisayar ile beraber gelen işletim sistemim. Windows 7 7600 RTM yi bilgisayarımda yeni bir partition kurarak oraya yükledim. Yani iki işletim sistemi oldu. Fakat yukarıda anlattığım sorunlar ortaya çıktı :(

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hoşgeldiniz..

Bilgisayarında en az iki ayrı fiziksel HDD olmayan arkadaşlara iki ayrı işletim sistemini daha önce de önermedik, şimdi de önermiyoruz.
Sebebine gelince bir hata olduğunda ikisi birden açılmaz duruma gelmektedir.
Sistemimde kurulu olan iki ayrı Windows 7 arasında HDD kablo değişimi ile diğer işletim sistemine geçiyorum.

Not : Eğer illa ki iki ayrı işletim sistemini tek fiziksel HDD bölümlerine yüklemek isteyen arkadaşlara tavsiyemiz; ikinci işletim sistemini kurmadan önce C:\ ana dizinindeki boot.ini sistem dosyasını yedeklemeleri olacaktır.

Size şu andaki durumda tavsiyemiz, verilerinizi yedekledikten sonra sadece 1 işletim sistemi kurarak onunla devam etmeniz, değerli veri ve arşivinizi de diğer HDD bölümünde saklamanızdır.

kuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Cevabınız ve vediğiniz bilgiler için çok teşekkürler. En iyisi tek işletim sistemiyle devam etmek. Son olarak bir konuda daha yardımcı olursanız sevinirim. Windows başlarken çıkan hangi windows ile başlamak istediğimi soran ekranda dört tane win 7 çıkıyor. Onları nasıl silebilirim. Cevap için şimdiden teşekkürler...

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Onlar her yeni başlattığınız Windows kurulumlarına ait seçimlerdir.
Şu anda vistamız açılıyorsa;
Sisteminde aynı vista sürümü yüklü bir arkadaşımızdan rica edip alacağımız boot.ini dosyasını sizin Vista açık halde iken C:\ dizinine yapıştırırsak sorun çözülecektir.
Bundan sonra başlangıçta vista direk olarak açılacaktır.

Not : Bu durumda Windows 7 dosyaları diğer HDD bölümünde kalacağı ve silinmeye engel olacağı için
en baştan kesin çözüm önerim ise;
Bütün HDD i formatlayıp yeniden ikiye bölerek yalnız bir tane işletim sistemine karar verip kurmanızdır.

kuti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yardımlarınız için çok teşekkürler

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Rica ederiz.
Windows 7 yi kurarak en azından Mart 2010 a kadar en yeni Windows işletim sistemini ücretsiz kullanabilirsiniz..