Windows 7 HDD Bölümleme Sorunu - Notebook

Bu konuyu okuyanlar

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Arkadaşlar HDD toplam 320 GB kapasiteye sahip, OEM + Recovery + Firmaların HDD GB Hesaplama tekniği vs derken bana kalan kullanılabilir kısım düz hesap şu; 290000 (283 GB)

Bu cihazla ilk format sonrasında yeni bir HDD bölümü oluşturma işlemi yaptığımda C diskinden 100 GB lık bir alanı küçültüp gayet sorunsuz bir şekilde yeni bir bölüm "E diski" oluşturmuştum... Fakat sonrasında E yi biraz daha büyük boyutlu hale getirmek istedim ve C yi 50 GB daha küçülttüm... Böylece 50 GB lık ayrılmamış bir alan daha elde etmiş oldum, E bölümünü (100 GB) burayı da sildim ve bu 100 GB alan da diğer ayrılmamış kısımla otomatik olarak birleşti buraya kadar sorun yok...

150 GB lık bu ayrılmamış alan ile yeni bir bölüm oluşturdum gayet sorunsuz şekilde kullandım... Bir ay kadar aradan sonra bugün itibariyle pc ye format attım fakat format atmadan önce E diskini tamamen silerek "ayrılmamış alan" haline getirip 150 GB lık bu kısım ile C yi genişletip tek disk bölümü haline getirdim... Formatı zaten cihaz otomatik olarak atıyor driver vs. her şey tamam C hiç sorunsuz (boyut kaybı vs yok) fakat eskiden C bölümünü 150 GB küçültebiliyordum şimdi ise 124 GB dan daha fazla küçültmeye izin vermiyor tuhaf bir durum...

Yaptığım işlemlerin tüm ayrıntıları bunlardan ibaret, neden böyle bir durum oluştuğunu bilen biri varsa yardımlarını rica ediyorum ?

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Sorunun çözümü:

C den küçültülmek üzere izin verilen maksimum GB oranını seçerek küçültme işlemini yapın... Oluşan bu "ayrılmamış alan" ile yeni bir HDD bölümü oluşturun... Sonrasında ise cihaza format atılması gerekiyor, format işlemi tamamlandıktan sonra C diskini "Disk Birleştirme Hizmeti" ni kullanarak birleştirin... Sistemi yeniden başlatın, artık C den daha fazla bölüm küçültebilirsiniz...

Edit: Aynı sorunu yaşayanlar olursa... / sorunun cevabı ↑↑↑↑↑