Windows 7 bir yavaş bir hızlı çözüm arıyorum

saliharda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows 7 kullanıyorum. Bilgisayarimda ki sorun yavaşlıktan ziyade Yarım saat normal çalışıyor 10dk bilgisayar takılıyor yada donuyor herhangi bir işlem yapamıyorum ama aktif programı bir süre kullanabiliyorum. Film izliyorsam o filmi izleyebiliyorum ama yeni bir film açamıyorum. Yada internette geziniyorsam o sekmede gezebiliyor ama ikinci bir sekme açamıyorum. 10-15dk geçtikten sonra bilgisayar normal haline dönüyor. O lag tarzı anlarda Görev yöneticisi dahil açılmıyor ama klavye mouse çalışıyor. Son bir hafta içerisinde bu problem çıktı. Bilgisayarimda tüm güncelleştirmeler mevcuttur. Driver çakışması olasılığı son bir hafta içerisinde problem çıktığından ihtimal vermiyorum. Sorun yöneticisinde de bir problem gözükmüyor

Bilgisayarın Özellikleri:
Lenovo Y560a
İşlemci Teknolojisi Intel® Core™ i7
İşlemci Hızı 1.73GHz Turbo İle 2.93GHz
İşlemci Numarası 740QM
İşlemci Ön Bellek 6 MB
Hafıza (RAM) Kapasitesi 4 GB
Hafıza (RAM) Tipi DDR3
Sabit Disk Kapasitesi 500 GB
İşlemci Markası INTEL
Ekran Kartı Hafızası 1024 Mb
VGA Chipset Markası ATI
VGA Chipset Modeli HD5730

Bilgisayarımda Kaspersky Internet Security ve Microsoft Security Essentials programları kurulu çalışsa da çalışmasa da değişen birşey olmuyor. Tam tarama yaptım ikisiyle de virüs yok.

C boyutu 25gb/100gb
D boyutu 250gb/350gb
500gb den 50gb si gözükmüyor...

Disk denetleme disk birleştirme yaptım. Bozuk yerleri düzeltme işlemi yaptım.

Arka planda çalışan programları inceledim ve yabancı bir program yok ve bilgisayarı zorlayan yada normalinden fazla ram harcayan bir uygulama mevcut değil.

Ayrıca pc de Virtual PC kurulu Sanal XP ama çalışır halde değil.

Ccleaner AWC gibi regedit, temp, gereksiz dosya temizleme programları ile bilgisayarı temizledim.

Çözüm olarak harddiski tamamen biçimlendirerek format atmaktan başka önerisi olan varsa çok makbule geçer. Teşekkür ederim....

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
çok basit bir yaklaşım olacak ama güç yönetimine (power management) baktın mı hiç tasarruf modunda falan olmasın ?
sistemin oldukça sağlam en azından benimkinden iyi bende asus f8va kullanıcısıyım ama öyle bir sorun hiç yaşamadım
donanımsal birşey olma ihtimali var pcnin marka modelini ve sorununu yazarak google'da aratmayı dene
ben denedim senin pc için resim düzenlerken aniden yavaşlama oluyor diyen var twitterda bişe yazarken donuyor diyenler var vs. ama yabancı forumlarda bunlar bizimkilerde pek bişe çıkmaz
bi ihtimal de şu var 2 tane antivirüs aynı anda kullanıyorsun onlar çakışma yapabilir on-demand olsalar bile birini mutlaka kaldır ondan sonra sorun devam ediyorsa ya donanımsal sorun var yada bios ile ilgili birşeyde olabilir bios güncellemen gerekebilir :)

ddddddddddd

Profesör
Reaksiyon puanı
19
2 antivirüs yazılımı var bence kaspersky'ı sil onlar ağırlık yapar.Format atmayı dene bir.Fazla gereksiz bir yazılım kurma.

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
2 antivirüs yazılımı var bence kaspersky'ı sil onlar ağırlık yapar.Format atmayı dene bir.Fazla gereksiz bir yazılım kurma.

formattan başka çözüm istemiş :) ilk dediğine katılıyorum kaspersky tek başına kasıyor zaten bi de ikincisi gelince kitlenmeler normal aslında

saliharda eğer herşeyi sana soran bir antivirüs (aslında en güvenlisi) canımı sıkmaz diyorsan kesinlikle comodo internet security kullan tek başına
bu arada temizlik yapacam diye kaç tane program kurmuşsun bir an önce onları da sil ccleaner kalsa yeter ;)

saliharda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kaspersky benim bilgisayarımı herhangi bir şekilde kastırmıyor ama yinede ikisinide kaldırmayı deniyeceğim.
Bios güncelli durumda, bilgisayarımda power management dengeli modundaydı, değiştirdim ama yine donuyor ama bu donmalar kendini aştı pc yi açtıktan 10dk geçmeden donuyor ve şimdi daha geç gelmeye başladı. Tüm programları tek tek siliyorum, harddiski kopyalayabilirsem format atarım ama zor gözüküyor

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
İşlemcinizin vs.. sıcaklık değerlerine baktınız mı ?

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Bence sorun soğutma yönetimi ile ilgili. Aynı laptop arkadaşımda var onda böyle bir problem olmadı hiç. Sanki soğutma sistemi çalışmıyor da sonradan devreye giriyor gibi. Çünkü bir laptopta lag ya aşırı ram yüklemesi, ram bozulması ya da aşırı ısınmadan olur.

Bence garantiye vermelisin. Yazılımsal gibi durmuyor.

Eksta Not : benim laptop Acer 5720g Core2Duo 2. 4 gb ram 8400m GS ekran kartı ile Kaspersky zerre kasmıyorken senin makineni kasması SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL!

saliharda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yaptığım son değişiklikler sonunda, Windows Virtual PC, Microsoft Security Essentials programlarını bilgisayardan kaldırdıktan sonra 09:00-10:00 arasında hiç donma olmadı. Bilgisayarı açık bırakıyorum kesin sonucu öğlen eve gelince yazarım. Yardımlarınız için teşekkür ederim umarım tekrarlamaz..

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Yaptığım son değişiklikler sonunda, Windows Virtual PC, Microsoft Security Essentials programlarını bilgisayardan kaldırdıktan sonra 09:00-10:00 arasında hiç donma olmadı. Bilgisayarı açık bırakıyorum kesin sonucu öğlen eve gelince yazarım. Yardımlarınız için teşekkür ederim umarım tekrarlamaz..
Windows 7 de virüs programları biraz ağır çalışıyormuş hissi verir ama bendede aynı sorun vardı, benim hardisk problemli çıktı.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
1 mb 1024 kb
1 mb 1000 kb olarak hesaplama . ozaman 50 gb eksik gozukur. hdd normal

saliharda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence sorun soğutma yönetimi ile ilgili. Aynı laptop arkadaşımda var onda böyle bir problem olmadı hiç. Sanki soğutma sistemi çalışmıyor da sonradan devreye giriyor gibi. Çünkü bir laptopta lag ya aşırı ram yüklemesi, ram bozulması ya da aşırı ısınmadan olur.

Bence garantiye vermelisin. Yazılımsal gibi durmuyor.

Eksta Not : benim laptop Acer 5720g Core2Duo 2. 4 gb ram 8400m GS ekran kartı ile Kaspersky zerre kasmıyorken senin makineni kasması SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL!

Soğutma işini sadece oyunlara girdiğimde laptopun altına soğutucu ve yanına soğutucu koyarak ısınma sorununu ortadan kaldırıyorum.

Windows 7 de virüs programları biraz ağır çalışıyormuş hissi verir ama bendede aynı sorun vardı, benim hardisk problemli çıktı.

Bunca olaydan sonra harddiskin zarar gördüğü niyetindeyim, verileride kopyalayabildiğim için komple biçimlendirerek format atabileceğim artık.

1 mb 1024 kb
1 mb 1000 kb olarak hesaplama . ozaman 50 gb eksik gozukur. hdd normal
Haklısın, yinede yetmiyor, direk teşhis tanı koyuyorum, yargısız infaz :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
son duruma bakılırsa donanımsal bir sorun gibi görülüyor bence hem kendine hem pc'ye işkence etmeyi bırak servise ver, lenovo'nun servisini araştır tabi önce, alıpta 30 gün ellerinde tutup sonra aldıkları gibi geri verenler var diye duyduk zamanında (lenovo için değil marka vermym)...

trezeguet12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunları sırf yazı olsun diye yazmıyorum onu baştan söyleyeyim.Ben forumlardaki saçma yorumlar yüzünden bu foruma kayıt oldum bilgi almak ve vermek için.Ama daha ilk sorumda yanıldığımı anladım.Neyse konumuza dönelim.
Senin durumuna çok benzer bir durum yaşıyorum şu an tek ortak noktamız var microsoft security essentials emin olmamakla birlikte virüs programından şüpheleniyorum.Daha önce etkili korumasada nod32 kullanıyordum böyle sorunlar yoktu.
Bence daha önemli bir durum var acaba güncellemelerin tammı.Eğer tamsa güncellemelerle gelen (net.framework) olayı var.Bilgisayar açıldıktan belli bir süre sonra devreye giriyor bazı programların çalışması için gerekli kodlar bulunuyor ve ilginçtir 10-15 dakika diski okuyor.Şimdilik yazılım kısmıyla benim yaşadığım sorunlar bunlar.