Windows 7 64bit 4gb ram kullanılabilir 3.25 sorunu

Bu konuyu okuyanlar

baro28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
slm arkadaşlar.Bilgisayarımda 4 gb ram var.32 bit windows 7 ultimate KULLANIYORDUM.ram olarak kullanılabilir 3.25 gözüküyordu ararştırdım biraz.ve sonunda 64bite geçersem düzelir dediler.Bende formatladım 64bit windows 7 kurdum.Fakat yine 4 gb ram 3.25 gözüküyor.Bu sorunu çözebilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

Denediğim yollar.
1- Bios dan memory remap özelleği = Biosumda öyle bir seçenek yok.
2- windows service pack update ettim = Yine düzelmedi.
3- ramlerin yerini değiştirdim = Yine olumsuz sonuç
4- Ekram kartın paylaşımlıdır dediler = Ekran kartım Nvidia GeForce 7300se/7200 gs 256mb
5- Anakartımda onboard ekran kartı yok
6- ramleri ayrı ayrı denedim çalışıyor.
7- windowsu kurduğum cd başka pc de kurdum 4 gb gözüküyor tam olarak.
8-Bios uptade = yaptım sorunu çözemedim

gördüğünüz gibi denemediğim yol kalmadı gözden kaçırdığım bir yer mi var ? 2gündür bu konu ile uğraşıyorum yardımlarınızı bekliyorum.Eminim benim yaşadığım problemi yaşan bir sürü arkadaş vardır.Nasıl Çözüme ulaştıklarını yazarlarsa çok iyi olur.

martymcfly

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Başlat > çalıştır > msconfig yaz > ön yükleme sekmesi > gelişmiş seçenekler > bellek üst sınırı var. oraya 4096 yazarsan belki düzelir yada daha yüksek bir değer gir bakalım.

baro28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o yöntemimi denedim 4096 yazmıştım fakat daha yüksek bir değer yazmadım şimdi yapıp deniyorum sonucu yazarım birazdan.

---------- Post added at 14:43 ---------- Previous post was at 14:10 ----------

Başlat > çalıştır > msconfig yaz > ön yükleme sekmesi > gelişmiş seçenekler > bellek üst sınırı var. oraya 4096 yazarsan belki düzelir yada daha yüksek bir değer gir bakalım.

sonuç olumsuz.başka bir yol bilen varmı

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
ram özeliklerini yazarmısın ve bazı anakartlar ram secimi var yani anakart modelin neyse sitesinde hangi ramları desteklediğini öğrene bilirsin oem ram kulanıyorsan yada biri oem biri normal ram se bundan dolayı sorun yaşabilirsin mhz farklıysa yine sorun yaşa bilirsin yani anakartın diğelimki 667 mhz kadar destekliyor sen bi tane 533 mhz bi tane 667 mhz takdığın zaman sorun yaşabilirsin tabiki her anakart bunu yapmıor

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
ekran kartın kullanıyor olabilir. Birde asus anakart kullanıyorsan memory hole remapping isimli bir ayarı var onun enable olması gerekli. Başka marka anakartın varsa ondada böyle bir ayar olabilir.

---------- Post added at 17:03 ---------- Previous post was at 16:58 ----------

anakartın modeli nedir. ?

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
64 bit Linux dener misin? Tamamını görecek mi acaba :)

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Anakartının modelini yaz çare bulucam.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
pc den bir ram cıkar ve kac gb olduguna bak. sırayla cıkartıp bak, birinde arıza olabilir, varsada tek tek cıkartıp kontorl yaptıgında bellı olabili,r yada ekran kartından kaynaklı, ram paylaşımlıdır bir cok ekran kartı, ayrıca 256 mb demişsin pc de kac gb gorunuyor ona bak şurdanda bakabilirsin
başlat / çalıştır / dxdiag

baro28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pc den bir ram cıkar ve kac gb olduguna bak. sırayla cıkartıp bak, birinde arıza olabilir, varsada tek tek cıkartıp kontorl yaptıgında bellı olabili,r yada ekran kartından kaynaklı, ram paylaşımlıdır bir cok ekran kartı, ayrıca 256 mb demişsin pc de kac gb gorunuyor ona bak şurdanda bakabilirsin
başlat / çalıştır / dxdiag

537.jpg

Ekran
543.jpg

Ekran 1656mb gözüküyor bunu nasıl kapatacağız peki.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
orası önemli değil ram ihtiyacı olunca onu kullanır. gerek yoksada orda oylece kalır.biosdan bakabilirsin biraz bakayımnete bulurum belkı kaynak

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
kardeş sana önerim windows 7 ultimate x64 bit yükle %99 sorun cözülür eyer cözülmese senin ram 4 gb ama kulanabilir 3.1 ve 3.5 diyeri enthernet ve diyer donanımlar kulanıyor bazı intel anakartların da bu sorun var genelikle casper bilgisayarlarından bu oluyor intel anakartlu casper masaüstü

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
walla değil 4 gb istersen 104 gb al o pc ye zaten şuan olduğundan daha hızlı çalışmaz. o nedenle boşa düzgün çalışan sistemin üzerinde uğraşıp durma zaten eldekinin en iyisi şeklinde kullanıyorsun.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bir de kardeş bu senin anakartın iyi bak max 2 gb 400 mhz ve 533 mhz diyo ama sen ne yapmışsın 4 gb ram 800 mhz :D

İntel Desktop Board D945PLRN

P4 - Celeron D ve Pentium D işlemci desteği
400 Mhz ve 533 Mhz Ddr2 ram max 2 Gb
Onboard 5.1 ses çıkışı
Pcı Express x16 Desteği
Gigabit Ethernet çıkışı

baro28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bir de kardeş bu senin anakartın iyi bak max 2 gb 400 mhz ve 533 mhz diyo ama sen ne yapmışsın 4 gb ram 800 mhz :D

bende max 2gb sanıyordum takınca çalıştırdı.Ama sorunu buldum. Rockhan arkadaşın dediği gibi Nvidia ekran kartının Turbo Cache özelliğinden kaynaklanıyormuş.Rivatuner programı ile kapatılıyormuş fakat.yapamadım.En azından aynı sorunu olan başka arkadaşlara yardımcı olur belki.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
RivaTuner çalıştırın ve "Power User" sekmesine gidin.
"NVIDIA Forceware (version) (os) Sistemi" diyor girişini bulun.
Tıklayın "+" değerler listesini görüntülemek için "NVIDIA Forceware (version) (os) Sistemi" girişinin solunda.
"RMDisableRenderToSysmem" girişini bulun ve 1 olan değeri.
kaldırın RivaTuner ve yeniden başlatın.

---------- Post added at 15:42 ---------- Previous post was at 15:34 ----------

eyer değer yoksa orda bu seferde tam tersi değer ata

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Arkadaşla bende de benzer bir sorun vardı.Biostan Memory Remap Featura özelliğini enable yapara düzelttim.Konu ile ilgili microsoft makelesi aşağıdadır.

Murat

S

SDN Okuru

SDN Okuru
32 bit sistem 4 gb ram desteklemez arkadaşlar .
64 bit sistemi kurun , düzelir .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşım sistem zaten 64 bit bendede aynı sorun var ram 4 gb ve tek ama bilgisayarın özellik kısmında 4 gb (kullanılabilir 256 mb) yazıyor biz bunu soruyoruz sistemin bitini degil 32 bit işletim sisteminde 4 gb ram calışıyor zaten ve destekliyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm arkadaşlar benim 4 gb ram var ama kullanılabilir miktar:3,87 gb yarıyor bilgisayarı ilk aldığımda 4,00 ram yazıyordu ama yanında hiç bir şey yarmıyordu yani kullanıla bilir miktar yoktu 64 bit windows 7 kullanıyorum ram nasıl tam 4 gb kullanırım lütfen yardımcı olun !!!! ???

Besonnen

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet gercekte öyle....
pc özellikleri bakarsak windows 8 veya 7 8gb ram oldugu halde neden 7.75 gb görünüyor bunu bir türlü anlmıs değilim bios ve diğer lerine baktığm halde bir türlü düzeltemedim.

Huseyinesen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ram 6 gb yapinca bu hata cikiyor 4 gb de aciliyor skinti yok sebep nedir anakart msi 975x platinum islemci core 2 quard q6600 ram h level x3 2 gb