Haber Windows 11 Için Tpm 2.0 Neden Gerekli? Microsoft Açıkladı

Bu konuyu okuyanlar

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Açıklanan minimum gereksinimleri arasında, Windows 11 dikkatleri TPM 2.0 ile çekti. TPM 2.0 yıllardır yeni bilgisayarlarda bulunsa da, bu haftaya kadar pek çoğu kişinin adını duymadığı bir teknoloji. Microsoft'un kurumsal ve işletim sistemi güvenliği direktörü David Weston'ın yeni bir güvenlik blog yazısı, TPM 2.0'ın önemini açıklıyor. Gönderi ayrıca yeni işletim sisteminin diğer bazı güvenlik avantajlarından da bahsediyor.

Weston, Windows 11'e giriş yapmadan önce, Microsoft'un güvenli çekirdekli PC'ler ve güvenlik için yılda 1 milyar dolar harcama dahil önceki bazı güvenlik geliştirmelerinden söz ediyor. Daha sonra Microsoft'un yeni işletim sisteminin bazı güvenlik yönleri hakkında fikir veriyor.

Weston, "Tüm sertifikalı Windows 11 sistemleri, müşterilerin bir donanım tarafından desteklenen güvenlikten yararlanmalarını sağlamaya yardımcı olmak için bir TPM 2.0 yongasıyla birlikte gelecek" diye açıklıyor.

TPM, bir PC'deki anakarta entegre edilmiş veya bir CPU'ya eklenen bir çip. Hassas verilerin, kullanıcı kimlik bilgilerinin ve şifreleme anahtarlarının korunmasına yardımcı oluyor. Bilgisayarların giderek yaygınlaşan kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırılarından korunmasına da yardımcı olur.

TPM 2.0, Weston tarafından açıklandığı gibi, "müşterilerin kimliklerini ve verilerini daha iyi korumalarına yardımcı olmak için Windows Hello ve BitLocker ile güvenlik sağlamaya yönelik kritik bir yapı taşı".

TPM-2.0-Windows-11-PC-cant-run-install-640x360.png
Weston ayrıca, Windows 11'in, Microsoft Azure Attestation için kullanıma hazır desteğine sahip olduğunu ve bu sayede insanların desteklenen mobil cihaz yönetimleriyle Sıfır Güven ilkelerini uygulamalarına olanak tanıdığını vurguluyor.

Windows 11 ayrıca Intel ve AMD'den desteklenen donanımlar için sanallaştırma tabanlı güvenliği, hiper yönetici korumalı kod bütünlüğünü, yerleşik Güvenli Önyüklemeyi ve donanım tabanlı yığın korumasını destekliyor.

Blog gönderisi, güvenlik uzmanları ve cihaz güvenliği konusunda endişe duyanlar için güzel bir kaynak, ancak birçok insan için ana çıkarım, TPM 2.0'ın keyfi bir nedenle Windows 11 gereksinimi olmadığı.