Soru Windows 11 için Sanal Makinede Aldığım Performansı Bilgisayara Kurduğumda Alabilir miyim?

Bu konuyu okuyanlar

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Bugün deneme amaçlı sanal makineye Windows 11 kurdum ve beklediğimden gayet performanslı çalışıyordu. Hatta Windows 10'a göre daha az RAM kullanıyor ve daha performanslıydı. Windows 11'i bilgisayara kursam sanal makinedeki veya fazlası kadar performans alabilir miyim?

Arman Keskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bugün deneme amaçlı sanal makineye Windows 11 kurdum ve beklediğimden gayet performanslı çalışıyordu. Hatta Windows 10'a göre daha az RAM kullanıyor ve daha performanslıydı. Windows 11'i bilgisayara kursam sanal makinedeki veya fazlası kadar performans alabilir miyim?
Dostum bilgiseyarın kendisi de belirli miktar bir ram kullandığı için sanal bilgiseyarda kullandığın ram miktarı normalin altında olacaktır. Ram kullanma seviyesini arttırabilirsin fakat o da bir yere kadar artıyor. Bilgiseyarı ne amaçla kullanacağına göre değişir sistemini bilmiyorum ama ben olsam geçmezdim.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Sanal makinelerde CPU, ana makine ile aynıdır. Sadece çekirdek sayılarında fark olabilir.
Eğer sanal makineye verdiğiniz RAM ile ana makinenin RAM'i arasında çok büyük bir fark yoksa, çok fazla bir performans değişikliği olacağını düşünmüyorum.
Ayrıca sisteminizin özelliklerini bilemediğim için pek fazla bir yorum yapmak istemiyorum.
Sadece eğer sisteminin özellikleri düşük ise ya Windows 8.1'i ya da Windows 10 Enterprise LTSC'i önerebileceğimi söyleyebilirim.

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Bilgisayarım aslında Windows 11 desteklemiyor. Özellikleri:
Samsung NP300E5A
İntel Core i5 2430m 2.4ghz 2 çekirdek
4GB RAM
500GB HDD
Nvidia GT520 MX 1 GB Ekran Kartı
Windows 7 Home Basic

Fakat ben Windows 11'e Sanal Makinede 1 Çekirdek İşlemci ve 2 GB RAM ayırdım buna rağmen iyi çalışıyordu.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Bilgisayarım aslında Windows 11 desteklemiyor. Özellikleri:
Samsung NP300E5A
İntel Core i5 2430m 2.4ghz 2 çekirdek
4GB RAM
500GB HDD
Nvidia GT520 MX 1 GB Ekran Kartı
Windows 7 Home Basic

Fakat ben Windows 11'e Sanal Makinede 1 Çekirdek İşlemci ve 2 GB RAM ayırdım buna rağmen iyi çalışıyordu.
İyi çalışıyor olabilir. Fakat eğer oyun oynayacaksanız, sanal makinenin oyunu açabilmesi ve iyi bir FPS vermesi gereklidir.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Sanal makinenin (virtual sistemlerin) daima ana makineden daha az performans ile çalışacağını unutmayalım. Windows 11'in sizin reel sisteminizde istikrarlı şekilde çalışıp çalışmayacağı sistem gereksinimlerini karşılıyor olabilmenizden geçer.

Blue Screen of Death

CRITICAL_PROCESS_DIED
Reaksiyon puanı
353
Bu sorunun cevabı almak için dual boot olarak Windows 11 kurdum ve açıksa sistem çok iyi işliyor. Tek sıkıntım şuanlık önyükleme hızı. Bilgisayar yaklaşık 3 dakikada açılıyor. Onun haricinde mükemmel çalışıyor.
Bu yazıyı da Windows 11'den Edge tarayıcısıyla yazıyorum.