Windows 10 yükseltmesiyle ilgili merak edilenler

Bu konuyu okuyanlar

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Merhaba,

• Windows 10 işletim sistemini Windows 7 Service Pack ve Windows 8.1 Update sürümlerini çalıştıran bilgisayarınız üzerine bir yıl süreyle ücretsiz yükseltme yapabilecek ve edindiğiniz Windows 10 lisansını ömür boyu kullanabileceksiniz. Lisansınızın süresi bir yıl sonundadolmayacak ve sizden ayrıca bir ücret talep edilmeyecektir.

• Windows 7 Service Pack 1 veya Windows 8.1 çalıştıran bilgisayarınızı Windows 10’a yükseltme yaptığınızda dosyalarınız ve programlarınızın çoğu korunacaktır. Ancak her ihtimale karşı özel dosyalarınızın yedeğini almanızı önemle hatırlatmak isteriz.

• Windows 10 yükseltmesi yaptıktan sonra eski işletim sisteminize geri dönmek isterseniz, bilgisayarınızın üretici firmasıyla görüşerek fabrika ayarlarına döndürme konusunda destek alabilirsiniz.

• Windows 10 yükseltmesi lisanslı işletim sistemi (bir bilgisayar üzerinde beraber satın alınmış veya sonradan ücretli olarak satın alınmış) sahibi kullanıcılara belirli koşullar kapsamında ücretsiz olarak sunulmaktadır. Windows 10 yükseltmesini yaptıktan sonra önceki işletim sisteminizi özellikle oem bir işletim sistemi ise (bilgisayarınızla beraber yüklü geldi ise) farklı bir bilgisayardakullanamazsınız. Ancak bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde eski işletim sisteminizi tekrar kullanabilirsiniz. Eski işletim sistemini ve Windows 10'u aynı anda kullanmanın mümkün değildir.

• Eski işletim sisteminize ait ürün anahtarı Windows 10'u etkinleştirmez. Ancak Windows 10'u Windows Update üzerinden kurduğunuzda, otomatik olarak kendiliğinden etkinleşecektir.

• Windows 10 yalnızca Windows Update üzerinden güncellemelerle kurulabilecektir. Yükseltme için bir İso dosyası verilip verilmeyeceği ile ilgili bir açıklama henüz yapılmamıştır.

• Windows 10'u her hangi bir sebeple yeniden kurmak istediğinizde eski işletim sisteminizi yeniden kurmanız ve üzerine tekrar Windows 10'u yükseltme olarak kurmanız gerekecektir. Windows 8 ve 8.1de olduğu gibi Windows 10 içerisinde de ayrıca sıfırlama ve yenileme seçenekleri mevcut olacaktır. bu seçenekleri de kullanabilirsiniz.

• Windows 32 bit işletim sistemlerinden Windows'un 64 bit türündeki sistemlerine hiç bir şekilde geçiş ve yükseltme yapılamaz. Windows 7 veya Windows 8 işletim sisteminiz hangi bit türündeyse Windows 10 o bit türünde (32->32, 64->64) yüklenecektir. Ayrıca işletim sisteminizin orijinal dili neyse Windows 10 o dilde yüklenecektir.

• Programlarınızın ve donanım sürücülerini bazıları Windows 10 uyumlu olmayabilir. Windows 10’u edinin (görev çubuğunda beliren Windows simgesi) uygulamasını çalıştırdığınızda uyumsuz program ve donanımlarla alakalı uyarı verecektir. Uyarı deren program ve sürücülerin üretici firmalarıyla görüşerek Windows 10 uyumlu sürümlerinin yayınlanıp yayınlanmayacağı ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

• Donanım üreticilerinin Windows 10 uyumlu sürücüler geliştirmesini ve program yazılımcılarının Windows 10 için yeni sürüm veya güncellemeler yayınlamasını beklemeniz gerekebilir. Daha detaylı bilgi için program geliştiricileri ve donanım üreticileriyle görüşebilirsiniz.

• Bilgisayarınızdaki donanımlar Windows 10 uyumlu ise sürücüler otomatik olarak yüklenecektir. Ayrıca Windows Update üzerinden de eksik kalan sürücüler güncellenecektir.

• Windows 10 yükseltmesi için hatalı e-posta adresi girişi yapanlar, Windows 7 SP1 bilgisayarlar için Denetim Masası> Programlar ve Özellikler> Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle kısmına giriş yaparak KB2990214 numaralı güncelleştirmeyi, Windows 8.1 kullanan bilgisayarlar içinKB3044374 numaralı güncelleştirmeyi üzerinde sağ tıklayarak kaldırabilir ve bilgisayarı yeniden başlatabilirler. Sonrasında denetim masasından tekrar güncelleştirmeleri denetleyerek yeniden yükleme yaptıklarında Windows 10'u edinin simgesiyle yeniden e-posta adresi girerek ön kayıt / rezervasyon yaptırabilirler.

• Windows 10 için bildirim almak istemeyenler yukarıda belirtilen güncelleştirme paketlerini sistemlerinden kaldırabilirler. Güncelleştirme paketini kaldırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp güncelleştirmeleri denetlediklerinde tekrar sunulan bu güncelleştirmelere sağ tıklayarak gizleyebilirler.

• Windows Industry Pro (Embedded) işletim sistemleri normal bir işletim sistemi gibi değil, endüstriyel cihazlar üreten firmaların cihazlarına yükleyerek özelleştirdikleri ve bu cihazlarla beraber belirli bir amaca göre kullanılan işletim sistemleridir. Bu nedenle bu sistemler Windows 10'a ücretsiz geçiş yapamazlar.

• İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ücretlendirmesi ile alakalı uyarı, Windows 10 yükleme dosyalarının bilgisayarınız indirilmesinden doğabilecek ücretlendirmeleri belirtmektedir. Örneğin kotalı internet paketi kullanan bir abone için yaklaşım 3gb boyutunda olacak Windows 10 yükleme dosyaları kota aşımına ve ek ücretlendirmeye neden olabilir. Bu konuyla alakalı olarak İnternet Servis Sağlayıcınızla görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Bu sorular dışında Windows 10 Sık Sorulan Sorular sayfasını inceleyebilirsiniz.
Saygılarımla.

kaynak

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Burada ufak bir şeyi düzelteyim ; Win 7 için rezerve bildirimini kapatmak ve iptal etmek isteyenler için yukarıda bahsedilen numaralı güncellemeyi değil de, KB3035583 numaralı güncellemeyi kaldırmamız gerekiyor.

Test edilerek onaylanmıştır. :)

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
Arkadaşlar bence sakın teknik önizlemeyi indirmeyin boşuna 2 gündür kullanıyorum stabil değil . ben yükseltme olarak yaptım. temiz kurulum yapmadım. yukseltırken yaklasık olarak 2 saat kadar sürdü. kaspersky ile uyumlu olmadığı için şu an antivürüs yok pc de. bazı programları tekrar kurdum. ama genel olarak sanki bilgisayar daha hızlı oldu. fakat yinede ben win7 ye dönüyorum az sonra. ama size tavsiyem hemen geçmeyin win 10 a en az altı ay bekleyın oyle gecın ....zaten 1 seneye kadar ucretsız sunacak microsoft.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Arkadaşlar bence sakın teknik önizlemeyi indirmeyin boşuna 2 gündür kullanıyorum stabil değil . ben yükseltme olarak yaptım. temiz kurulum yapmadım. yukseltırken yaklasık olarak 2 saat kadar sürdü. kaspersky ile uyumlu olmadığı için şu an antivürüs yok pc de. bazı programları tekrar kurdum. ama genel olarak sanki bilgisayar daha hızlı oldu. fakat yinede ben win7 ye dönüyorum az sonra. ama size tavsiyem hemen geçmeyin win 10 a en az altı ay bekleyın oyle gecın ....zaten 1 seneye kadar ucretsız sunacak microsoft.
Hocam olur mu ya :)
DX 12'yi bekliyorum AMD kartım bide umarım dedikleri kadar performans artışı olur.

Reaksiyon puanı
16,118
Hocam olur mu ya :)
DX 12'yi bekliyorum AMD kartım bide umarım dedikleri kadar performans artışı olur.

10130 kullan bakma ona bazen yükseltme sıkıntılı oluyor 7 10 yükselmesi farklı yapıdaki 7 10'a yükselirken çok büyük değişim geçiriyor sorun ondan sorun oluyor sıfırdan temiz kurulum yapmalı.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296

• Windows 10'u her hangi bir sebeple yeniden kurmak istediğinizde eski işletim sisteminizi yeniden kurmanız ve üzerine tekrar Windows 10'u yükseltme olarak kurmanız gerekecektir. Windows 8 ve 8.1de olduğu gibi Windows 10 içerisinde de ayrıca sıfırlama ve yenileme seçenekleri mevcut olacaktır. bu seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Şimdi 8.1 i Windows 10 a yükselttim ve 1,5 yıl kullandım ve format atmam gerekti 8.1i yükledim, sonra windows 10 a yükseltcem diyelim, bu 1 yıllık ücretsiz yükseltme süresi o zaman dolmuş olacağı için ne gibi bir durum olabilir.

Reaksiyon puanı
16,118
[/LIST]

Şimdi 8.1 i Windows 10 a yükselttim ve 1,5 yıl kullandım ve format atmam gerekti 8.1i yükledim, sonra windows 10 a yükseltcem diyelim, bu 1 yıllık ücretsiz yükseltme süresi o zaman dolmuş olacağı için ne gibi bir durum olabilir.
muhtemelen elinde bir 10 recovery dvd olucak yükseltme sonrası saat başı dvd-r koy optiğe recovery dvd yap diye durcak grundig gnb 1362 a1 i3 öyle yapmıştı 8.1'de...

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
[/LIST]

Bir kere yükselttikten sonra her hangi bir zamanda tekrar yükseltme yapılabiliyor. Öbür türlüsü saçma olurdu zaten.

"Once you upgrade W10 w/ the free upgrade offer you will able to clean reinstall Windows 10 on same device any time."

http://windowscentral.com/dont-worr...stalled-cleanly-if-need-be-after-free-upgrade

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
La gittik orjinal Windows aldık ama uyarı falan gelmedi ne iş :D

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Nihayet rezervasyon zımbırtısı geldi bana da.

DOXQ6c9.png