Windows 10 ve Windows 8 Disk Kullanımı %100 Sorunu Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

Eypfrkoksz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dizüstü bilgisayarım 6 aylık ve bir haftadır disk kullanımı %90ın altına düşmüyor. Kaspersky'den tam tarama yaptım ancak virüs bulamadı. Tuhaf olan şey bilgisayarımın diskini en çok kullanan şeyin 0,7 mb/sn kullanması. Kısacası bilgisayarımın diskini kullanan bişey olmamasına rağmen bilgisayarımın performansında aşırı bir düşüş var. Nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler.

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Windows 10 ile birlikte gelen, denetim masasında fark ettiğimiz disk kullanımının %100 olma sorununa çözüm olacak birkaç adım mevcut.

Özellikle Windows 8 ve Windows 10 ile birlikte karşımıza çıkan, bilgisayar üzerinde herhangi bir işlem yapmadan karşımıza zaman zaman çıkabilen bir sorun. Disk kullanımının %100 olarak yükselmesinin sebebi SSD Diskler olduğu biliniyor. SSD çıktıktan sonra bu yazılımlar daha çok SSD’lerde denenip yazıldığından bizim eski kullandığımız SATA ve IDE disklerde sorun olabiliyor.

Siz kontrol amaçlı “Bende de %100 oluyor mu acaba?” diye merak ediyorsanız hemen alt kısımdaki genelde siyah renkte olan Görev Çubuğuna sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi”ni açın. Görev yöneticisi’nde “İşlemler” başlığı altında diskin kaç kullanıldığını görebilirsiniz.

Adsız.png

Windows 10 ve 8’de Disk Kullanımının %100 Olma Sorunu’na çözüm olarak birkaç yöntem bulduk bu yöntemlere geçelim.

Ara veya Windows başlat menüsüne tıklayarak “services.msc” yazın ve açın.

upload_2017-5-11_23-49-34.png

Hizmetler penceresi açıldığında “Windows Search” isimli hizmeti bulun. Bu hizmeti kapatmamız gerekiyor. Açıklamada da gördüğümüz gibi “İçerik dizini oluşturma, özellikleri önbelleğe alma ve doslyalara e-postaya ve diğer içeriğe yönelik sonuçları arama işlemleri yapmayı sağlar.” şeklinde bir ifade mevcut. Bu önbelleğe alma olayı bilgisayarda hard diskimizin %100 olmasına neden olan etkenlerden birisidir.

upload_2017-5-11_23-51-0.png

Windows Search’a Sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğini açıyoruz.

upload_2017-5-11_23-51-50.png

Başlangıç türü: seçeneğini “Devre dışı” olarak işaretleyin. Hizmet Durumu: seçeneğini de “Durdur” olarak işaretleyin. Kaydedin ve çıkın.

upload_2017-5-11_23-53-12.png

Bu işlemler çoğu bilgisayarda Windows 10’da %100 disk sorununu çözmüştür. Ancak bir yöntemi daha var. Biz ikisinin de uygulanmasından yanayız bu sayede kesin sonuç alabilirsiniz.

Bir diğer adımda ise bilgisayarımıza giriyoruz. Ardından sistemin kurulu olduğu C bölüme sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklıyoruz.

En alt kısımda “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeridekilerin de dizin haline getirilmesine izin ver” seçeneğini işaretli durumdan işaretsiz duruma yani üzerindeki tik işaretini kaldırıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz.

upload_2017-5-11_23-55-2.png

Öznitelik değişikliklerini onayla penceresi açılıyor. En alttaki “Değişiklikler C: sürücüsüne, alt klasörlere ve dosyalara uygula” seçeneğinin işaretledikten sonra “Tamam” butonuna basıyoruz.

upload_2017-5-11_23-55-56.png

Yönetici izni istenebilir. Devam dedikten sonra aşağıdaki gibi pencere çıkacaktır.

upload_2017-5-11_23-56-31.png

Bu pencerenin tamamlanması yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürecektir. Daha sonra sabit diskinizdeki %100 problemini çözeceksiniz.

Bu iki yolu da dediğimiz gibi uygulamanızda fayda var. Ek olarak eğer bilgisayarınızda SSD kullanırsanız hem Windows 10 hız performansı hem de hard disk sağlığınız açısından iyi olacaktır. Çünkü bu %100 sorunu belirli bir zamandan sonra hard diskinize zarar veriyor. Bu yöntemlerle çözüm oluyorsunuz ama yine de SSD’yi düşünmenizde fayda var.

Takıldığınız, anlam veremediğiniz adımlar veya sorunlar olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Aynısı Windows 7'de de geçerli.
Tek fark bu işlemler Windows 7'de daha mütevazi olduğundan daha az farkediliyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konu için teşekkürler. Windows 10'da disk kullanımı bazen %100 oluyor.
Zaten Windows Search'ı kapatmıştım. Yazıdaki diğer seçenekleri deneyeyim. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Denedim. İşe yaradı. :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sıkıyorsa Linux Mint ve crome'un ram manyaklığına çözüm bulun...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
olmaz onsuz olmaz chrome öncelikli tarayıcım fire fox başka opera başka hesapla...

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Konu için teşekkürler. Windows 10'da disk kullanımı bazen %100 oluyor.
Zaten Windows Search'ı kapatmıştım. Yazıdaki diğer seçenekleri deneyeyim. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Denedim. İşe yaradı. :)

Probleminizin giderilmesine sevindim :)

Danyal Artemis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
w7 için de "windows update" servisi yapıyor aynı problemi. services.msc den kapatıldığında gideriliyor problem.

Teşekkürler.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
W10' lu masa üstü PC' me uyguladım birebir umarım faydalı olur. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
W10' lu masa üstü PC' me uyguladım birebir umarım faydalı olur. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Bu işlemler sonrasında Ciddi bir iyileşme oluyor, kendimde denedim problem giderildi, duruma göre yazarsanız diğer arkadaşlarda bilgi sahibi olurlar

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bu işlemler sonrasında Ciddi bir iyileşme oluyor, kendimde denedim problem giderildi, duruma göre yazarsanız diğer arkadaşlarda bilgi sahibi olurlar
Bundan 10-15 gün kadar önce bilgisayarda durup dururken Microsoft yetersiz bellek uyarısı alıyordum yapılması gereken her şeyi yapmıştım ama fayda etmemişti. Bu dediklerinizi yaptım inşallah yararlı olur. Bir hafta bakacağım iyileşme ve sorun var mı diye buradan bilgilendirme yaparım. Teşekkür ederim iyi forumlar.

Omer Onkok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar win 8.1 işlemcim var. Harddisk im %100 kullanılıyor fakat internetten her türlü yöntemi denememe rağmen diskim %100 çalışıyor gösteriliyor. HDD eski. 2013 yılında aldım bilgisayarımı Hitachi marka. HDD Pro programıyla tarattığımda hiç bir sorun çıkmıyor. Görev yöneticisinden baktığımda System adlı bir dosya %0.5 bile kullanılsa %100 oluyor disk. Virüs taraması yaptırdım sonuç temiz çıktı. Daha öncedende böyle idi format attım kısa süre sonra yine böyle olmaya başladı. Disk %100 olunca bilgisayar Chrome gibi uygulamaları takılarak açıyor. Yeni HDD mi çözüm size? Yorumlarınızı bekliyorum.

AlperBugra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hizmetlerden hızlı getirmeyi kapat düzelir.. :)
Düzelmiyorsa ek olarak windows searchı kapat.. :)

Omer Onkok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Onlarla ilgili herşeyi yaptım internette ne varsa yaptım eksiksiz hala devam ediyor. Yeni HDD çözüm olur mu?

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Yeni HDD al. 4 Sene olmuş. Yani gidipte hala para ödemek dışında çözüm aramak saçma olabilir. Düşünmeden satın al derim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
bilgisayarım hdd'yi sağ tıkla özellikleri disk resiminin altında tikli kutucukları boşalt hepsine de evet de düzelir tabi işlem 5-10 dakika sürebilir...

Aftershock

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sırf bu konuya yorum atmak için üye oldum. Yeni HDD al diyen arkadaşlar neyin kafasını yaşıyorsunuz?
Windows 8 ve 8.1'de genel sorun bu, HDD'den kaynaklanan bir hata değil, tüm güncelleştirmeleri aldığınızda(Windows 8 için konuşuyorum) disk kullanımı gibi bir sorun kalmıyor.

HDD'nin %100 kullanılıyor olarak göstermesi ayrıca bir sorun teşkil etmiyor, sadece task manager'i açtığında zaten genelde System %100 kullanıyor olarak gösterir, ya da Sistem Boşta İşlemi. O yüzden yeni bir HDD almanın bir anlamı yok dediğim gibi orijinal Windows sürümünüz varsa en son güncellemeye kadar yükleyin, yoksa da kafaya takmanıza gerek yok.

fazlakalamam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş aynı sorun benim Windows 8.1 yüklü bilgisayarımda da var, sen halledebildin mi bu sorunu?

canbenim22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bunların hepsini yaptım sorun geçmedi hala 100 tüm güncellemeler yapili

JeansAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bendede aynı sorun var
sistemimde sadece HDD var. Modeli WD 1 TB 7200 rpm 64 mb cache. %100 disk kullanımı sorunu yaşamaktayım. Sistem ilk açıldığında 35-40 saniye kadar sürüyor. İlk defa bir uygulama açacaksam örneğin chrome veya dosya gezgini disk kullanımı açarken yükseliyor daha sonra düşüyor ama ikinci üçüncü açışlarda gayet normal. Fakat eğer biraz oyun oynayıp tekrar chrome'a girmeye çalışırsam yine oluyor. Ayrıyetten sistem boşta beklediğinde (fare ve klavyeye dokunmazken) 3 dk sonra disk kullanımı %100'e fırlıyor fareye dokunduğumda ise hemen düşüyor. Diski kullanan işleme baktığımda ise system kullanıyor. Örneğin pc hocası kanalı yeni bir sistem toplamış sadece hdd var onlara sordum böyle bir problemle karşılaşmamışlar. Hd tune ile taradığımda sorun yok. Format attım yine çözüm olmadı. Bu konu hakkında bana ne önerebilirsiniz. Ssd almak kesin çözümmüdür (ssd alıp bu sorunu yaşayanlarıda duydum.) 120 gb ssd windows+programlar için yeterlimidir. Yardım ederseniz çok memnun olurum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
maxresdefault.jpg

hızlı aramayı devreden çıkart c,d,e...ne varsa hepsinden iptal et.