Windows 10 ve Windows 8 Disk Kullanımı %100 Sorunu Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

Eypfrkoksz

Öğrenci
Dizüstü bilgisayarım 6 aylık ve bir haftadır disk kullanımı %90ın altına düşmüyor. Kaspersky'den tam tarama yaptım ancak virüs bulamadı. Tuhaf olan şey bilgisayarımın diskini en çok kullanan şeyin 0,7 mb/sn kullanması. Kısacası bilgisayarımın diskini kullanan bişey olmamasına rağmen bilgisayarımın performansında aşırı bir düşüş var. Nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler.
 

Fragger

Dekan
Windows 10 ile birlikte gelen, denetim masasında fark ettiğimiz disk kullanımının %100 olma sorununa çözüm olacak birkaç adım mevcut.

Özellikle Windows 8 ve Windows 10 ile birlikte karşımıza çıkan, bilgisayar üzerinde herhangi bir işlem yapmadan karşımıza zaman zaman çıkabilen bir sorun. Disk kullanımının %100 olarak yükselmesinin sebebi SSD Diskler olduğu biliniyor. SSD çıktıktan sonra bu yazılımlar daha çok SSD’lerde denenip yazıldığından bizim eski kullandığımız SATA ve IDE disklerde sorun olabiliyor.

Siz kontrol amaçlı “Bende de %100 oluyor mu acaba?” diye merak ediyorsanız hemen alt kısımdaki genelde siyah renkte olan Görev Çubuğuna sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi”ni açın. Görev yöneticisi’nde “İşlemler” başlığı altında diskin kaç kullanıldığını görebilirsiniz.

Adsız.png


Windows 10 ve 8’de Disk Kullanımının %100 Olma Sorunu’na çözüm olarak birkaç yöntem bulduk bu yöntemlere geçelim.

Ara veya Windows başlat menüsüne tıklayarak “services.msc” yazın ve açın.

upload_2017-5-11_23-49-34.png


Hizmetler penceresi açıldığında “Windows Search” isimli hizmeti bulun. Bu hizmeti kapatmamız gerekiyor. Açıklamada da gördüğümüz gibi “İçerik dizini oluşturma, özellikleri önbelleğe alma ve doslyalara e-postaya ve diğer içeriğe yönelik sonuçları arama işlemleri yapmayı sağlar.” şeklinde bir ifade mevcut. Bu önbelleğe alma olayı bilgisayarda hard diskimizin %100 olmasına neden olan etkenlerden birisidir.

upload_2017-5-11_23-51-0.png


Windows Search’a Sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğini açıyoruz.

upload_2017-5-11_23-51-50.png


Başlangıç türü: seçeneğini “Devre dışı” olarak işaretleyin. Hizmet Durumu: seçeneğini de “Durdur” olarak işaretleyin. Kaydedin ve çıkın.

upload_2017-5-11_23-53-12.png


Bu işlemler çoğu bilgisayarda Windows 10’da %100 disk sorununu çözmüştür. Ancak bir yöntemi daha var. Biz ikisinin de uygulanmasından yanayız bu sayede kesin sonuç alabilirsiniz.

Bir diğer adımda ise bilgisayarımıza giriyoruz. Ardından sistemin kurulu olduğu C bölüme sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklıyoruz.

En alt kısımda “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeridekilerin de dizin haline getirilmesine izin ver” seçeneğini işaretli durumdan işaretsiz duruma yani üzerindeki tik işaretini kaldırıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz.

upload_2017-5-11_23-55-2.png


Öznitelik değişikliklerini onayla penceresi açılıyor. En alttaki “Değişiklikler C: sürücüsüne, alt klasörlere ve dosyalara uygula” seçeneğinin işaretledikten sonra “Tamam” butonuna basıyoruz.

upload_2017-5-11_23-55-56.png


Yönetici izni istenebilir. Devam dedikten sonra aşağıdaki gibi pencere çıkacaktır.

upload_2017-5-11_23-56-31.png


Bu pencerenin tamamlanması yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürecektir. Daha sonra sabit diskinizdeki %100 problemini çözeceksiniz.

Bu iki yolu da dediğimiz gibi uygulamanızda fayda var. Ek olarak eğer bilgisayarınızda SSD kullanırsanız hem Windows 10 hız performansı hem de hard disk sağlığınız açısından iyi olacaktır. Çünkü bu %100 sorunu belirli bir zamandan sonra hard diskinize zarar veriyor. Bu yöntemlerle çözüm oluyorsunuz ama yine de SSD’yi düşünmenizde fayda var.

Takıldığınız, anlam veremediğiniz adımlar veya sorunlar olursa yorum olarak yazabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Aynısı Windows 7'de de geçerli.
Tek fark bu işlemler Windows 7'de daha mütevazi olduğundan daha az farkediliyor.
 

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Konu için teşekkürler. Windows 10'da disk kullanımı bazen %100 oluyor.
Zaten Windows Search'ı kapatmıştım. Yazıdaki diğer seçenekleri deneyeyim. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Denedim. İşe yaradı. :)
 

Danyal Artemis

Öğrenci
w7 için de "windows update" servisi yapıyor aynı problemi. services.msc den kapatıldığında gideriliyor problem.

Teşekkürler.
 

BJKolik

Tek Yol BEŞİKTAŞ
Yönetici
Moderatör
W10' lu masa üstü PC' me uyguladım birebir umarım faydalı olur. Faydalı bilgiler için teşekkürler.
 

BJKolik

Tek Yol BEŞİKTAŞ
Yönetici
Moderatör
Bu işlemler sonrasında Ciddi bir iyileşme oluyor, kendimde denedim problem giderildi, duruma göre yazarsanız diğer arkadaşlarda bilgi sahibi olurlar
Bundan 10-15 gün kadar önce bilgisayarda durup dururken Microsoft yetersiz bellek uyarısı alıyordum yapılması gereken her şeyi yapmıştım ama fayda etmemişti. Bu dediklerinizi yaptım inşallah yararlı olur. Bir hafta bakacağım iyileşme ve sorun var mı diye buradan bilgilendirme yaparım. Teşekkür ederim iyi forumlar.
 

Omer Onkok

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar win 8.1 işlemcim var. Harddisk im %100 kullanılıyor fakat internetten her türlü yöntemi denememe rağmen diskim %100 çalışıyor gösteriliyor. HDD eski. 2013 yılında aldım bilgisayarımı Hitachi marka. HDD Pro programıyla tarattığımda hiç bir sorun çıkmıyor. Görev yöneticisinden baktığımda System adlı bir dosya %0.5 bile kullanılsa %100 oluyor disk. Virüs taraması yaptırdım sonuç temiz çıktı. Daha öncedende böyle idi format attım kısa süre sonra yine böyle olmaya başladı. Disk %100 olunca bilgisayar Chrome gibi uygulamaları takılarak açıyor. Yeni HDD mi çözüm size? Yorumlarınızı bekliyorum.
 

Akif52

Profesör
Yeni HDD al. 4 Sene olmuş. Yani gidipte hala para ödemek dışında çözüm aramak saçma olabilir. Düşünmeden satın al derim.
 
Üst