Windows 10 ve Mavi Ekran Hatası

Bu konuyu okuyanlar

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar; öncelikle forumda yeni olduğum için konuyu yanlış bir yere açtıysam hepinizden özür dileyerek başlamak istiyorum.
Evimde kullandığım masaüstü bilgisayarımda aşağıda ekleyeceğim videodaki gibi bir MAVİ EKRAN hatası alıp duruyorum..Neden olduğundan tam emin değilim ama CACHE ile alakalı olabileceğinden şüpheleniyorum.Sorun şöyle gelişiyor;
AİDA64 ile sistem kararlılık testi yaparken CACHE STRESS testine geldiğim anda 1 dk içerisinde ya hata veriyor test yada yada sistemim MAVİ EKRAN'a düşüyor..Ayrıca oyunlarda bir süre oynadıktan sonra da bu hatayı ara sıra almaktayım..Yada oyunlar kendisini kapatmakta..
Her ne yaptım ise nafile; sistem parçalarını;ramleri HDD leri SSD leri hatta anakartın üzerindeki audio,sata vs bağlantılarını bile tek tek söküp denedim fayda etmedi :( Ayrıca sistemimi gerek microsft'un sitesinden indirmiş olduğum W10 güncel sürümü ile gerek başka başka 3-4 farklı windows sürümü ile denedim yine fayda etmedi :( hep mavi ekran hep mavi ekran.. :( Çeşitli yerli yabancı forumlardaki çözümleri okudum/araştırdım ve bazılarınıda uygulamama rağmen işin içerisinden çıkamadım :(
Şimdi bu sorunun neden kaynaklandığından anlayabilecek bir insan evladı bana allah rızası için yardımcı olabilirmi rica etsem :( böyle giderse PC kasasını alıp camdan aşağı fırlatıcam :(

SİSTEM ÖZELLİKLERİM ve soruna ait VİDEO'nun linkleri DEYALI BİR ŞEKİLDE mevcuttur arkadaşlar

Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı (SİSTEM ÖZELLİKLERİM)
(ALDIĞIM HATAYA AİT VİDEO)

Şimdiden ilgilenen tüm arakadaşlara teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım..

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Şuan mobildeyim fakat yarın bilgisayarın başına geçince konu ile alakadar olmaya çalışacağım. Umarım kusura bakmazsınız mobilden işler biraz zor oluyor :)

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şuan mobildeyim fakat yarın bilgisayarın başına geçince konu ile alakadar olmaya çalışacağım. Umarım kusura bakmazsınız mobilden işler biraz zor oluyor :)
Estafurullah ; şimdiden yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür eder; iyi geceler dilerim ;)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
aynı testi ben de yaptım, hiç bi sorun çıkmadı 4 - 5 dk süre tanıdım. sistemin soğutma kısmı temiz mi, bakım yapıldı mı sıcaklık değerlerini iyice bi kontrol etmeli... videoda sadece hdd nin sıcaklık değerleri görülüyor. bende ise işlemcinin çekirdekleri ayrı ayrı sıcaklık değerleri okunabiliyor.

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
aynı testi ben de yaptım, hiç bi sorun çıkmadı 4 - 5 dk süre tanıdım. sistemin soğutma kısmı temiz mi, bakım yapıldı mı sıcaklık değerlerini iyice bi kontrol etmeli... videoda sadece hdd nin sıcaklık değerleri görülüyor. bende ise işlemcinin çekirdekleri ayrı ayrı sıcaklık değerleri okunabiliyor.
Tüm sıcaklık değerlerini diğer programlar aracılığı ile kontrol ettim;
Test sırasında max gördüğüm değerler;
*CPU 60 civarı
*GPU 70 civarları
* Ramleri bilmiyorum nasıl nereden bakarım
*HDD zaten görünüyor
*Anakart ise 40 civarı
İşlemci ve Ekran kartına elimde Termal macunum olmadığı için 3-5 aydır bakım yapamıyorum; termal macun alıp en kısa zamanda onlarıda iyice bir temizleyeceğim ancak diğer kısımlar bakımlı temiz ;)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
cpu 60 drecede iken laptop sigortaları attırmaz, başka bir sorun gibi duruyor...

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Merhaba arkadaşlar; öncelikle forumda yeni olduğum için konuyu yanlış bir yere açtıysam hepinizden özür dileyerek başlamak istiyorum.
Evimde kullandığım masaüstü bilgisayarımda aşağıda ekleyeceğim videodaki gibi bir MAVİ EKRAN hatası alıp duruyorum..Neden olduğundan tam emin değilim ama CACHE ile alakalı olabileceğinden şüpheleniyorum.Sorun şöyle gelişiyor;
AİDA64 ile sistem kararlılık testi yaparken CACHE STRESS testine geldiğim anda 1 dk içerisinde ya hata veriyor test yada yada sistemim MAVİ EKRAN'a düşüyor..Ayrıca oyunlarda bir süre oynadıktan sonra da bu hatayı ara sıra almaktayım..Yada oyunlar kendisini kapatmakta..
Her ne yaptım ise nafile; sistem parçalarını;ramleri HDD leri SSD leri hatta anakartın üzerindeki audio,sata vs bağlantılarını bile tek tek söküp denedim fayda etmedi :( Ayrıca sistemimi gerek microsft'un sitesinden indirmiş olduğum W10 güncel sürümü ile gerek başka başka 3-4 farklı windows sürümü ile denedim yine fayda etmedi :( hep mavi ekran hep mavi ekran.. :( Çeşitli yerli yabancı forumlardaki çözümleri okudum/araştırdım ve bazılarınıda uygulamama rağmen işin içerisinden çıkamadım :(
Şimdi bu sorunun neden kaynaklandığından anlayabilecek bir insan evladı bana allah rızası için yardımcı olabilirmi rica etsem :( böyle giderse PC kasasını alıp camdan aşağı fırlatıcam :(

SİSTEM ÖZELLİKLERİM ve soruna ait VİDEO'nun linkleri DEYALI BİR ŞEKİLDE mevcuttur arkadaşlar

Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı (SİSTEM ÖZELLİKLERİM)
(ALDIĞIM HATAYA AİT VİDEO)

Şimdiden ilgilenen tüm arakadaşlara teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım..
Merhaba.
İlk önce, eğer bilgisayarınızda Windows 10 64Bit 1803 yüklü ise onu Windows 10 64Bit 1709 ile değiştirirseniz iyi olur ki işletim sistemi ile ilgili bir sorunu eleyebilelim.
Bu arada, Windows 10 64Bit 1709 işletim sistemini Rufus programı ile Uefi olarak USB,ye yazdırıp ve temiz format atmak çok daha iyi olacaktır.
Güvenlik amacı ile formattan önce Harddisk,i çıkarıp sadece SSD,ye format atarsanız verilerinizi korumuş olursunuz.
Formattan sonra, Windows,u etkinleştirmek için krak-kürek-krek gibi şeyler ile etkinleştirmeye çalışmazsanız iyi olur.
Bunları deneyerek sonucu yazarsanız, sonuca göre bir yol haritası çıkartırız.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Sadece Cache testinden başka hiçbir testte oluyor mu? Ayrıca C/Windows/Minidump klasörünü bir arşive sıkıştırıp bize yollayabilir misin?

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba.
İlk önce, eğer bilgisayarınızda Windows 10 64Bit 1803 yüklü ise onu Windows 10 64Bit 1709 ile değiştirirseniz iyi olur ki işletim sistemi ile ilgili bir sorunu eleyebilelim.
Bu arada, Windows 10 64Bit 1709 işletim sistemini Rufus programı ile Uefi olarak USB,ye yazdırıp ve temiz format atmak çok daha iyi olacaktır.
Güvenlik amacı ile formattan önce Harddisk,i çıkarıp sadece SSD,ye format atarsanız verilerinizi korumuş olursunuz.
Formattan sonra, Windows,u etkinleştirmek için krak-kürek-krek gibi şeyler ile etkinleştirmeye çalışmazsanız iyi olur.
Bunları deneyerek sonucu yazarsanız, sonuca göre bir yol haritası çıkartırız.
Merhaba; öncelikle teşekkür ederim cevabınız için..
Hala nedeni ile boğuştuğum bu sorun hakkında farkettiğim bir durum oldu; müsade ederseniz önce onuda paylaşayım;
Bilgisayara testler yapabilmek için PASSMARK kurdum.Programını açınca PC kasasından (tam olarak hangi parçasından geldiğini anlayamadım şu an..) zayıf ama ince bir tiz ses geliyor.böyle sanki çok düşük seste bozuk bi düdük sesi gibi :) ..kulak kabartınca duyulabiliyor sadece..sanki bir şey kısa devre yapıyor yada zorlanıyor gibi bir ses..pek ifade edemiyorum kusura bakmayın :) ama en kısa zamanda bununda videosunu çekip atayım,kulaklığınız var ise takın %100 sizde duyacaksınız...
Bu bahsettiğim ses sadece PASSMARK programını açıp ön sayfasındaki sanal anakart modellemesi ekranında geliyor; programı simge durumuna atınca ses gidiyoro_O video çekince daha iyi anlayabilirsiniz..
Şimdi bundan çıkarttığım sonuç; PSU ile ilgili bir sorun olabilirmi acaba? yani elektiriksel bir sorundan dolayı böyle bir mümkün olabilirmi? bunu %100 olarak nasıl test edebilirim acaba..bir program varmı PC nin PSU kısmını test edip gelen elektirikleri ve donanımlara giden elektirikleri çalışır/boşta durumda test edebileceğim??
W10 sürümü konusunda şu an bende 1803 yüklü ancak 1709.uncu sürümü bir deneyeyim; bu kullanıdığım sürümün yedeği var bende nasıl olsa..Ancak pek sürümden kaynaklı bir durum olduğunu düşünmüyorum;
kürekler ve diğer şeyler konusunda ise ; :) tamam söylediğiniz üzere o sürümü test ederken hiç o afedersiniz taraklara bulaşmayalım deneyelim ;)
Sürümü kurmadan önce zaten HDD yi çıkartıyorum; laptop'ıma bağlayıp komple siliyorum; sonra USB den tekrar kuruyorum W10'u..yani temiz sürümler ;)

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Merhaba; öncelikle teşekkür ederim cevabınız için..
Hala nedeni ile boğuştuğum bu sorun hakkında farkettiğim bir durum oldu; müsade ederseniz önce onuda paylaşayım;
Bilgisayara testler yapabilmek için PASSMARK kurdum.Programını açınca PC kasasından (tam olarak hangi parçasından geldiğini anlayamadım şu an..) zayıf ama ince bir tiz ses geliyor.böyle sanki çok düşük seste bozuk bi düdük sesi gibi :) ..kulak kabartınca duyulabiliyor sadece..sanki bir şey kısa devre yapıyor yada zorlanıyor gibi bir ses..pek ifade edemiyorum kusura bakmayın :) ama en kısa zamanda bununda videosunu çekip atayım,kulaklığınız var ise takın %100 sizde duyacaksınız...
Bu bahsettiğim ses sadece PASSMARK programını açıp ön sayfasındaki sanal anakart modellemesi ekranında geliyor; programı simge durumuna atınca ses gidiyoro_O video çekince daha iyi anlayabilirsiniz..
Şimdi bundan çıkarttığım sonuç; PSU ile ilgili bir sorun olabilirmi acaba? yani elektiriksel bir sorundan dolayı böyle bir mümkün olabilirmi? bunu %100 olarak nasıl test edebilirim acaba..bir program varmı PC nin PSU kısmını test edip gelen elektirikleri ve donanımlara giden elektirikleri çalışır/boşta durumda test edebileceğim??
W10 sürümü konusunda şu an bende 1803 yüklü ancak 1709.uncu sürümü bir deneyeyim; bu kullanıdığım sürümün yedeği var bende nasıl olsa..Ancak pek sürümden kaynaklı bir durum olduğunu düşünmüyorum;
kürekler ve diğer şeyler konusunda ise ; :) tamam söylediğiniz üzere o sürümü test ederken hiç o afedersiniz taraklara bulaşmayalım deneyelim ;)
Sürümü kurmadan önce zaten HDD yi çıkartıyorum; laptop'ıma bağlayıp komple siliyorum; sonra USB den tekrar kuruyorum W10'u..yani temiz sürümler ;)
Anlattıklarınızdan yola çıkarak sisteminizde ki bir parçada Coil Whine var gibi duruyor.
Bilgisayarınızın PowerSupply test için şunu öneririm, Occt Power Supply Test

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anlattıklarınızdan yola çıkarak sisteminizde ki bir parçada Coil Whine var gibi duruyor.
Bilgisayarınızın PowerSupply test için şunu öneririm, Occt Power Supply Test
Merhaba, evet dediğiniz gibi coil whine gibi bir sorun oldukça mantıklı geldi banada ancak şu an pc ye w10 sürüm 1709 sürümünü temiz yükleyip hemen bi testlere bakmak istiyorum ondan ne video çekebildim şu an ne de söylediğiniz psu testi için ilgili programa bakamadım.ancak en kısa sürede açıp bakıcam.. peki ekran kartındaki bu coik whine dan mı kaynaklanıyordur varsa öyle bir şey:rolleyes:

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Merhaba, evet dediğiniz gibi coil whine gibi bir sorun oldukça mantıklı geldi banada ancak şu an pc ye w10 sürüm 1709 sürümünü temiz yükleyip hemen bi testlere bakmak istiyorum ondan ne video çekebildim şu an ne de söylediğiniz psu testi için ilgili programa bakamadım.ancak en kısa sürede açıp bakıcam.. peki ekran kartındaki bu coik whine dan mı kaynaklanıyordur varsa öyle bir şey:rolleyes:
Powersupply,den de olabilir ?

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Powersupply,den de olabilir ?
Merhaba; öncelikle tekrar teşekkür ederim :)
Şu an hala savaş veriyorum alet ile :) inşallah bulucam nereden kaynaklandığını ancak her ihtimale karşı dün bir PSU siparişi verdim ve bu gün 2 adet termal macun aldım..PSU ve termal macun ile derinlemesine donanımsal; elimdeki W10 sürümleri ve sizin söylediğiniz programlar gibi programlar aracılığı ile derinlemesine yazılımsal + donanımsal olarak testlerimi devam ettiriyorum halen..
Şu ana kadar 2-3 tane W10 1709 ve daha eski sürümlerden denedim; temiz sürümler ancak sorun devam etmekte. :( umarım çözerim/çözeriz kısa sürede; cidden çok sinir bozucu bir durum arkadaşar :/ bir oyun açıyorsunuz 3-4 dakika sonra belkide 10-15 dakika sonra kafasına göre mavi ekrana atıyor sizi..

mockingbird666

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar tekrar merhaba; 3 günlük uzun uğraşlar; tonlarca windows 10 sürümü kurulumu; uzun araştırmalar sonucunda sorunu nihayet çözebildim.İzin verirseniz şimdi size sorunun neden/nelerden kaynaklandığını ve nasıl çözdüğümü paylaşayım ki soruna benzer sorun yaşayan yada ilerde benzer sorunlar yaşayacak olan insanlar olursa çözüm konusunda ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize :)

Bilgisayar mavi ekranı 2 sebepten dolayı veriyor;

1.sorun :
Assus prime b250 m-k anakart ile kullandığım için bilgisayarı asus'un kendi programı olan Asus Aİsuit isimli program ile CPU frekans ayarları gibi ayarları programın ara yüzü aracılığı ile tek tuş ile maximal düzeye kadar çekebiliyor ve bu yapılmış olan ayarları kayıtlayabiliyorsunuz kullanıcı profili olarak.Aİsuit aracılığı ile yaptığım frekans ayarlarımı iyice gözden geçirdiğimde maximal düzeylerde kayıtlı olduğunu farkettim ve bu ayarların ANAKART ayarlarına da yansıdığını aynı şekilde farkettim; yani anakartımın arayüzünü açtığımda da aynı maximal düzeylerin anakart ayarlarına ayarlandığını gördüm.Yaptığım ilk işlem şu oldu;
Anakartımın tüm ayarlarını FABRİKA ayarlarına geri aldım.

2.sorun :
Ben kablosuz klavye kullanıyorum.Markası/modeli ise LOGİTECH K360.Bu kablosuz klavyenin bir arayüz programı var.Programın adı "Logitech Setpoint". Her ne sebeptendir anlamam ancak bir şekilde klavyemin bu arayüz programı ve buna ait olan tüm sürücüleri windows 10 pro versiyon 1803 ve sürüm 1709 hatta daha eski windows 10 sürümlerinde bir şekilde mavi ekran sorununa yol açtığını farkettim.

Sonuç;
Logitech programını kaldırdım, bilgisayardan tamamen temizledim ve anakartımın tüm ayarlarını VARSAYILAN ayaralarına aldım; artık tıkır tıkır çalışıyor bilgisayar arkadaşalar :) tek sorun %5-10 oranında bazı oyunlarda performans kaybı yaşamış olmam oldu hepsi bu..

Yardımcı olmaya çalışan ve yardımcı olan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.