Soru Windows 10 temiz kurulum nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda bilgisayarım olması gerektiği performansın altında çalışmaya başladı. Bende temiz kurulumun faydalı olacağını düşündüm. Fakat nasıl yapılır bilmiyorum. Ayrıca internet kalitem çok iyi olmadığından oyunların birkaçını temiz kurulumun dışında tutmak istiyorum. Bu oyunların toplam boyutu yaklaşık 300GB. Windows um C: ye kurulu. Ayrı olarak 1TB harddiskim de 416gb yer bulunmakta. Oyunların birkaçı steam de ve steam oyunları yedek alabiliyormuş fakat bu yedekler temiz kurulum da gider mi? Gitmemesi için hdd ye mi atmalıyım? Temiz kurulum hakkında bilgi verebilirseniz mutlu olurum.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
bilgisiyarında yedekleme yapıp ayrıyetten usbeye windowsun kendi sayfasından windows 10 sürümü indirirek rufus ile temiz kurulum yapabilirsniz
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu videoyu izliyerek kurulumu rahtca gercekleştirebilirsiniz.
  • HDClone Free Edition.
  • Simple Data Backup.
  • Ocster Backup Free.
  • EASEUS Todo Backup.
  • Comodo Backup.
  • Macrium Reflect Free Edition.
  • Areca Backup.
  • Personal Backup.
windows 10 icin veri yedekleme programları

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
Sıfır kurulumda herhangi bir veriyi bilgisayarında tutamayacağın için öncelikle harici bir yere yedeklemen lazım. Bu verilerileri, üçüncü parti yazılımlar aracılığıyla HardDiskine yedekleyebilirsin. (Hemen hemen hepsi aynı işlevi görüyor, hangi yazılım olduğu çok fark etmez.)

Daha sonrasında Windows 10 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyası) İndir - Microsoft sayfasından Microsoft'un resmi Windows 10 ISO dosyasını indirerek Rufus tarzı bir yazılım aracılığıyla USB belleye yazdırabilir ve sonrasında BIOS üzerinden tamamen formatlayarak temiz kurulum yapabilirsin.

Akabinde ise tekrardan yedeklerini bilgisayara çekebilirsin.

Son düzenleyen moderatör:

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Sıfır kurulumda herhangi bir veriyi bilgisayarında tutamayacağın için öncelikle harici bir yere yedeklemen lazım. Bu verilerileri, üçüncü parti yazılımlar aracılığıyla HardDiskine yedekleyebilirsin. (Hemen hemen hepsi aynı işlevi görüyor, hangi yazılım olduğu çok fark etmez.)

Daha sonrasında Windows 10 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyası) İndir - Microsoft sayfasından Microsoft'un resmi Windows 10 ISO dosyasını indirerek Rufus tarzı bir yazılım aracılığıyla USB belleye yazdırabilir ve sonrasında BIOS üzerinden tamamen formatlayarak temiz kurulum yapabilirsin.

Bu iki rehber, bu konuda sana farzlasıyla yardımcı olacaktır:
anladım. Peki steam den veya benzeri platformlardan oyunların yükleme konumlarını hdd ye alıp c ye temiz kurulum yapsam olur mu? 3. parti kullanmadan.

Son düzenleyen moderatör:

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
anladım. Peki steam den veya benzeri platformlardan oyunların yükleme konumlarını hdd ye alıp c ye temiz kurulum yapsam olur mu? 3. parti kullanmadan.
Bu konuda pek bir bilgim yok ama bilgisayarda hali hazırda kurulu olan bir oyunu/uygulamayı üçüncü parti bir yedekleme yazılımı kullanmadan HDD'ye aktarman, temiz kurulumdan sonra sıkıntı yaratabilir. Dosyaları tekrar ana dizine çekmene rağmen, uygulama veya oyun bilgisayarda kurulu gözükmediği için Steam algılayamayabilir.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Bu konuda pek bir bilgim yok ama bilgisayarda hali hazırda kurulu olan bir oyunu/uygulamayı üçüncü parti bir yedekleme yazılımı kullanmadan HDD'ye aktarman, temiz kurulumdan sonra sıkıntı yaratabilir. Dosyaları tekrar ana dizine çekmene rağmen, uygulama veya oyun bilgisayarda kurulu gözükmediği için Steam algılayamayabilir.
Anladım. O zaman 3. parti uygulamalardan kullanıp o şekilde hdd ye yedeklemem daha iyi olur dediğiniz gibi. Üst tarafta bir arkadaş da bazı uygulama isimleri vermiş. Bunlar arasından bildiğiniz önerebileceğiniz varmıdır acaba ?
  • HDClone Free Edition.
  • Simple Data Backup.
  • Ocster Backup Free.
  • EASEUS Todo Backup.
  • Comodo Backup.
  • Areca Backup.
  • Personal Backup.

bilgisiyarında yedekleme yapıp ayrıyetten usbeye windowsun kendi sayfasından windows 10 sürümü indirirek rufus ile temiz kurulum yapabilirsniz

bu videoyu izliyerek kurulumu rahtca gercekleştirebilirsiniz.
  • HDClone Free Edition.
  • Simple Data Backup.
  • Ocster Backup Free.
  • EASEUS Todo Backup.
  • Comodo Backup.
  • Areca Backup.
  • Personal Backup.
windows 10 icin veri yedekleme programları
Teşekkürler dostum. Program ismi atman çok güzel oldu. Zamanını ayrırıp yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.

Bir de ekstra olarak sormak istediğim bir şey daha var. Bu ISO isimli dosyayı indirip ekstra bir işlem yapmam gerekiyor mu? Ayrıca ISO nun yüklendiği konum farkeder mi yoksa windows un olduğu depolama birimine mi indirmem gerek?

Son düzenleme:

EnesKAYA

Back-End Developer
Reaksiyon puanı
162
Anladım. O zaman 3. parti uygulamalardan kullanıp o şekilde hdd ye yedeklemem daha iyi olur dediğiniz gibi. Üst tarafta bir arkadaş da bazı uygulama isimleri vermiş. Bunlar arasından bildiğiniz önerebileceğiniz varmıdır acaba ?
  • HDClone Free Edition.
  • Simple Data Backup.
  • Ocster Backup Free.
  • EASEUS Todo Backup.
  • Comodo Backup.
  • Areca Backup.
  • Personal Backup.

Teşekkürler dostum. Program ismi atman çok güzel oldu. Zamanını ayrırıp yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.

Bir de ekstra olarak sormak istediğim bir şey daha var. Bu ISO isimli dosyayı indirip ekstra bir işlem yapmam gerekiyor mu? Ayrıca ISO nun yüklendiği konum farkeder mi yoksa windows un olduğu depolama birimine mi indirmem gerek?
ISO dosyasını indirdikten sonra dosya üzerinde herhangi bir işlem yapmana gerek yok. Bilgisayarının ana dizinine idirip sonrasında Rufus aracılığıyla rahatlıkla USB'ye yazdırabilirsin. USB'nin boş olmasına ve 4 GB'dan fazla olmasına dikkat et.

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,990
ISO Dosyasını RUFUS'da yazdırın
BIOS'u açın
BOOT menüden flash belleğinizi en üste alın
Kurulum ekranı gelecektir.
Secure Boot'u da ne olur ne olmaz kapatın format işleminden sonra açarsınız.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
ISO dosyasını indirdikten sonra dosya üzerinde herhangi bir işlem yapmana gerek yok. Bilgisayarının ana dizinine idirip sonrasında Rufus aracılığıyla rahatlıkla USB'ye yazdırabilirsin. USB'nin boş olmasına ve 4 GB'dan fazla olmasına dikkat et.
Tamamdır. Usb var elimde 8gb. Dediğiniz gibi yapacağım çok teşekkür ederim.

ISO Dosyasını RUFUS'da yazdırın
BIOS'u açın
BOOT menüden flash belleğinizi en üste alın
Kurulum ekranı gelecektir.
Secure Boot'u da ne olur ne olmaz kapatın format işleminden sonra açarsınız.
Tam şimdi düşündüğüm şeyi cevapladım dostum teşekkür ederim. BIOS menüsü ile ilgili bir sorunum var ama. BIOS açamıyorum bir türlü. Anakartım Msi B360 gaming plus. Nasıl yapılır baktım ama denediğimde olmadı. Nasıl açabilirim biliyor musun acaba?

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,990
Tamamdır. Usb var elimde 8gb. Dediğiniz gibi yapacağım çok teşekkür ederim.

Tam şimdi düşündüğüm şeyi cevapladım dostum teşekkür ederim. BIOS menüsü ile ilgili bir sorunum var ama. BIOS açamıyorum bir türlü. Anakartım Msi B360 gaming plus. Nasıl yapılır baktım ama denediğimde olmadı. Nasıl açabilirim biliyor musun acaba?
CTRL+ALT+DELETE yapın, shifte basılı tutarak sağ alttan yeniden başlatın açılan kısımda gelişmiş seçeneklerden UEFI Ürün Yazılımı Ayarların'a basın, bende öyle açıyorum. Normalde MSI anakartlarda F12 ile açılması lazım diye biliyorum.

TaurusCrux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
CTRL+ALT+DELETE yapın, shifte basılı tutarak sağ alttan yeniden başlatın açılan kısımda gelişmiş seçeneklerden UEFI Ürün Yazılımı Ayarların'a basın, bende öyle açıyorum. Normalde MSI anakartlarda F12 ile açılması lazım diye biliyorum.
F12 yi denemiştim sanırım ama olmamıştı sanırım ben bişeyi atladım. Dediğiniz gibi yapacağım çok teşekkür ederim.

Son bir soru daha soracağım emin olmak için. İşlem adımlarım şu şekilde olacak değil mi?
1--Yedekleme programı indir dosyaları HDD ye kaydet.
2--ISO dosyası indir, rufus ile usb belleğe yazdır
3--BIOS üzerinden formatla ve temiz kurulumu başlat.
4--Temiz kurulumu başlatmak için ıso dosyasının olduğu belleği seç.

Son düzenleme: