Windows 10 sürüm düşürme yerine, SSD harddiske geçmeyi düşünün! (tavsiye)

Bu konuyu okuyanlar

serdarski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar,

Son birkaç mesajda okuduğum kadarıyla windows 10'dan downgrade yapıp eski version'lara geçmeyi düşünen arkadaşlar var galiba..

Herkese ayrı ayrı cevap vermek yerine genel olarak tavsiye amaçlı bir şey yazayım;

10 sene önce yani 2008'de aldığım bilgisayarımda mekanik harddisk vardı. Artık gürültüsünden bıktığım için 5-6 ay önce doların 7 TL.ye çıktığı dönemde 500 GB'lık SSD harddisk aldım ve sıfırdan temiz Windows 10 kurulumu yaptım.

SSD harddisk sayesinde hem mekanik harddisk gürültüsünden kurtuldum hem de bilgisayarım daha hızlı açılmaya başladı.

Ayrıca bazı forumlarda windows 10'un mekanik harddiskleri sevmediği, mekanik harddisklerin windows 10'u yavaşlattığını okudum, özellikle de güncellemeler sonrasında..

Dolayısıyla eski sürümlere geçmek yerine SSD harddiske geçmeyi düşünün bence..

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,867
Olay aynen benim de başıma geldi. Bilgisayarı satsamda unutamam. İ3 4130 sistemimde 500GB Western Digital Blue markalı HDD kullanıyordum. Sistem tamamen yeniydi.

Önceleri Windows 8.1 64 bit çıtır çıtır çalışırken şeytan dürttü benide Windows 10 kurdum.
Öylesine kasım kasım kasıldı ki, sorununu görünce şaşırdım. HDD 100% kullanım altına inmiyordu. Ne yapıp ne edip soruna çare bulamayınca Yeniden 8.1 formatını çektim ve mışıl mışıl kullandım HDD zorlamadan.

Ondan sonra Satış politikasının ne kadar güçlü çevrildiğinin şahiti oldum. Sanki Windows 10 içine Hdd (mekanik bellekleri) algılama için program kodlamışlar. SSD`yi hangi akıllı alır sonra? hehyehuehuehuehehuehuehu

Son sözüm sakın zoruna gitmesin :D SSD almamak için İntel 4`cü işlemci serisinden yukarısını toplamamaya çalışacağım bundan sonra. Windows 10 aşşağısına desteğini kesmişler yeni seri anakartlarda. :(

serdarski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Olay aynen benim de başıma geldi. Bilgisayarı satsamda unutamam. İ3 4130 sistemimde 500GB Western Digital Blue markalı HDD kullanıyordum. Sistem tamamen yeniydi.

Önceleri Windows 8.1 64 bit çıtır çıtır çalışırken şeytan dürttü benide Windows 10 kurdum.
Öylesine kasım kasım kasıldı ki, sorununu görünce şaşırdım. HDD 100% kullanım altına inmiyordu. Ne yapıp ne edip soruna çare bulamayınca Yeniden 8.1 formatını çektim ve mışıl mışıl kullandım HDD zorlamadan.

Ondan sonra Satış politikasının ne kadar güçlü çevrildiğinin şahiti oldum. Sanki Windows 10 içine Hdd (mekanik bellekleri) algılama için program kodlamışlar. SSD`yi hangi akıllı alır sonra? hehyehuehuehuehehuehuehu

Son sözüm sakın zoruna gitmesin :D SSD almamak için İntel 4`cü işlemci serisinden yukarısını toplamamaya çalışacağım bundan sonra. Windows 10 aşşağısına desteğini kesmişler yeni seri anakartlarda. :(

Ayrıca 3. parti uygulamalara gelen güncellemeler windows'un eski sürümlerini desteLEMiyor.

Ayrıca sen toplamasan bile veya toplamamak için uğraşsan bile birileri Intel 4. işlemci serisinden sonrasını topluyor.

Bazen rüzgara karşı gitmeye çalışmak yerine rüzgarı arkana alıp daha hızlı gitmek gerekir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,867
Böyle millete diretmeyle çok öteye gidemiyecekler. Biraz sabırlı olun piyasa patlak vericek Fransa gibi. :D

habib723

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Benim de sony vaio sve151e11m modeli var.. 750gb harddisk i var acaba onun yanına bir de 120gb ssd yeter mi yoksa 240gb ssd mi alsam ne diyorsunuz arkadaşlar... Windows 10 pro kullanıyorum ilk açılışta özellikle ilk 4-5 dk biraz kasıyor... 8GB ram, 2 GB ekran kartına sahip i7 işlemci...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
"Windows 10 ve Harddiskler.." olan konu başlığınızı, mesaj içeriğine uygun olarak yeniden düzenledim. İyi forumlar dilerim.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Benim sistemimde eski sayılır artık, 6 yıl oldu. Ancak Win 10 yüklediğimden beri kasma, donma kesinlikle olmadı. Kaymak gibi çalışıyor.
Sadece şu son sürümden sonra bazen anlık donma oluyor. 20-30 saniye PC tepki vermiyor ama kilitlenmiyor da. Yeni sürüme kadar idare edeceğiz artık.