Bu konuyu okuyanlar

Fragger

Dekan
Windows 10 çoğunlukla sorunsuz bir işletim sistemi olsa da, olası bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Aşağıda karşılaşabileceğiniz olası sorunları ve çözüm adımlarını sizinle paylaşmak istiyorum.

upload_2017-5-11_14-47-20.png


Windows 10 çoğu kişide sorunuzca çalışmaktadır; ancak sorun yaşayanlarda her zaman olacaktır. Bu sorunlar bazen internete bağlanamamak, bazense çift tıkladığımız dosyaların açılmaması gibi farklı şekillerde olabilir. Bunlardan en sık olabilecek sorunlar ve çözümler şöyle açıklanmıştır.

1. Takılıp kalan güncellemeler

Windows 10’un Home sürümü güncellemeleri zorla yüklemektedir; ancak bundan daha sorun olabilecek durum: Bazen güncellemelerden biri yüklenmez bu durumda güncellemelerin tümü tıkandığından, güncelleme dosyalarını temizlemek gerekebilmektedir.

Bunun için C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörüne gidip klasörün içindeki her şey silinmelidir (klasörün kendisi silinmeyecektir). Bazı dosyaları silmek için Windows’u güvenli modda açmanız gerekebilir.

2. Çok çabuk tükenen pil

Cortana ve Windows Update, Windows 10’lu cihazların pilini normalden hızlı tükenmesine neden olan işlevler arasındadır. Bunun için Hey Cortana işlevini ve Windows Update’i başkalarıyla paylaşma işlevini kapatmak denenebilir. (Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update > Gelişmiş seçenekler > Güncellemelerin altından nasıl dağıtıldığı seçilecektir).

download (17).jpg


3. Değişen varsayılan uygulamalar

Windows 10’a güncellenen ve web bağlantıları veya fotoğraflar istenildiği programla açılmamaktaysa varsayılan uygulamaları değiştirmek gerekmektedir. Windows + I tuşlarına basıp ve Sistem seçilir. Sol tarafta Varsayılan Uygulamalar seçilir. Burada fotoğraflar, videolar ve fazlası için varsayılan uygulamalar belirlenebilmektedir.

4. TouchPad’ in çalışmaması

TouchPad çalışmıyorsa, önce devre dışı olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için Windows + I tuşuna basılır ve Cihazlar > Fare ve Touchpad > Ek fare seçenekleri yolunu izlenmelidir. Burada Cihaz Ayarları sekmesine tıklanılır. Cihazlar altında Touchpad’i seçin ve devre dışı bırakılmadığına dikkat edin. Devre dışı ise Etkinleştir düğmesine basılmalıdır.

Bu işlem işe yaramazsa Windows + X tuşlarına basılır ve Aygıt Yöneticisi seçilir. Buradan Fare ve diğer işaretleme aygıtları genişletilir ve Touchpad’e sağ tıklanarak Aygıt Sürücüsünü Güncelle seçeneğine tıklanılır. İsteğe bağlı olarak da sürücüler üreticilerin web sitesinden de indirilebilinir.

download (18).jpg


5. Windows Mağazası uygulamalarının yüklenmemesi

Windows Mağazası’ndaki uygulamaları yükleyemiyor ise, önbelleği temizlemek sorunu çözebilir. Bunun için Windows + R tuşlarına basılır ve WSReset.exe yazarak Enter’a basılmalıdır. Boş bir komut satırı penceresi açılacaktır; kapanması ve Windows Mağazası’nın açılması beklenmelidir.

6. Microsoft Office dosyalarının açılmaması

Microsoft Office dosyalarını açmaya çalışırken “bu dosya bozuk ve açılamıyor” gibi bir hata alınıyorsa, bunun nedeni Korumalı Görünüm işlevi olabilir. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki komutu yönetici izinlerine sahip bir komut satırına girin (Office sürümünü yüklü olan sürümle değiştirilmelidir).

icacls “%programfiles%\Microsoft Office 15” /grant *S-1-15-2-1: (OI)(CI)RX

Artık Office dosyalarının açılması gerekmektedir. Hala sorun varsa, Office yüklemesinin onarılması denenmelidir.

7. Açılmama Sorunu

Windows’un mavi panelinin ekrana gelmemesi, Uzun süre bekledikten sonra dahi bilgisayarı açılmaması, yeniden başlattıktan sonra açılması gibi sorunların kaynağı Windows Hızlı Başlatma özelliğidir. Bazı çipset ve anakartlarda, hatta Intel Skylake kodlu işlemcilerde Windows Hızlı Başlatma (Windows Fast Startup) sorun yaratabilmektedir. Sorunun kesin çözümü olarak da bu özelliğin devre dışı bırakılmasıdır. Hatta yeniden başlatılmasında açılmadaki sebep de yeniden başlatmanın hızlı başlat komutunu desteklemediğinden kaynaklanmaktadır.

Windows 10’da hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır böylelikle Açılışta Bekleme ve Açılmama sorunu çözülecektir.
  • Başlat menüsündeki arama kısmına gidilir
  • Arama satırına güç yazıp Güç Seneçekleri açılır.
  • Ekrana Sistem ayarları sayfası gelecektir.
  • Ayarları değiştir kısmından, kapatma ayarlarına gidilir.
  • Hızlı Başlatma seçeneğinin tikini kaldır ve uygulayıp kapatılır.
Bu konuda çözümünü göremediğiniz bir sorun varsa bu konu altına yazabilirsiniz
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst