Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi'ni (Sürüm 1903) edindiniz mi? (Yenilikler ve ilk izlenimlerim)

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

Microsoft, Windows 10 Mayıs 2019 güncelleştirmesini (sürüm 1903) nihayet dün (21 Mayıs Salı 2019) yayınlandı. Kullanıcılar, bu güncelleştirmeyi artık indirebilirler.

Bunun için; Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update ve ardından Güncelleştirmeleri denetle'yi seçin. Güncelleştirmeler varsa yükleyin.

(Sürüm 1809'da olduğu gibi) Microsoft bu güncelleştirmeyi yine çok yavaş yayınlıyor ama yine de bu güncelleştirmeyi edinebilirsiniz.

Eğer Sürüm 1903, güncelleştirmeleri denetle üzerinden cihazınıza sunulmuyorsa, bu sürümü Windows 10'u İndirin sayfasından kolayca edinebilirsiniz.

Kurulum ve yenilikler

Windows kurulumu yaklaşık on beş dakika sürdü.
1903 (İS Derlemesi 18362.30) olarak yükleniyor.
Güncelleştirmelerin yüklenmesi de yaklaşık on beş dakika kadar sürdü. 1903 (İS Derlemesi 18362.116)
Kurulum ve güncelleştirme aşamaları başarı ile tamamlandı.

1) Güncelleştirmeleri 7 güne kadar duraklat seçeneği (Windows 10 Home sürüm de dahil) getirilmiş.

Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > Gelişmiş Seçenekler > Güncelleştirmeleri duraklat ekranından 35 gün kadar güncelleştirmeleri geçici olarak duraklatabilirsiniz.

2) Windows Ara ekranı kullanışlı hale getirilmiş.

3) Arka plan işlemleri ve Windows işlemleri azaltılmış. (Sadece Ayarlar penceresi açık ve an itibari ile çalışan 34 arka plan işlemi ve 35 de Windows işlemi var.)

4) Ayarlar > Ağ ve İnternet > Ethernet > Ağ > IP ayarları'ndan elle IPv4 ve IPv6 protokolleri için IP adresi, DNS adresi girişi kolayca yapabilirsiniz.

5) Ayarlar > Uygulamalar'dan artık pek çok uygulama kolayca kaldırılabiliyor, kaldır seçeneği artık aktif. Misal bir örnek (hesap makinesi) uygulaması için 1809 sürümünde Kaldır seçeneği aktif değildi. Bu özelliği sevdim. Kaldırılabilir duruma gelen diğer bazı uygulamalar:
Groove Müzik
Paint 3D
Posta ve takvim
Ses Kaydedicisi
Sticky Notes

İlk etapta Sürüm 1903 için fark ettiğim yenilikler şimdilik bu kadar, ilerleyen zamanda yeni eklemeler de yaparım.
Peki sizler bu sürümde nelerin değiştiğini fark ettiniz? Microsoft'un yaptığı değişiklikleri beğendiniz mi? :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows sürümüne ilişkin bilgiyi konuda paylaşmamışım. Bu konuda paylaşmış olduğum özellik ve izlenimler Windows 10 Home sürümü içindir.

Devam edelim...

6) Bu yeni sürümde Konuşma'ya farklı dilde bir ses paketi artık yükleyebiliyorsunuz.

Ayarlar > Zaman ve Dil > Konuşma > Sesleri yönet > Ses ekle

7) İmleç boyutunu ölçek yardımıyla değiştirebilir, ön tanımlı ve özel seçimli işaretçi renklerini kullanabilirsiniz.

Ayarlar > Erişim Kolaylığı > İmleç ve işaretçi

8) Herhangi bir güncelleştirme (sürücü veya kalite güncelleştirmeleri) sonrasında cihazınız düzgün başlatılamıyorsa, Windows ilgili güncelleştirmeyi otomatikman kendisi kaldırıyor ve onu, otuz gün boyunca engelliyor. Bkz.

Ayrıca, donanım sorunları, dosyanın bozulması veya uyumsuz 3. taraf yazılımlar nedeniyle başlatma hatalarını Windows tanılayıp çözümlemeyi dener. Sonrasında kullanıcıyı bu konuda bilgilendirir. Aşağıdaki gibi:

Cihazınızı bir başlatma hatasından kurtarmak için yakın zamanda yüklenen bazı güncelleştirmeleri kaldırdık.

9) (Yukarıdaki maddeye istinaden) C sürücüsü üzerinde bir Ayrılmış depolama alanı bulunur. Cihazınızın başarılı bir şekilde güncelleştirilebilmesini ve en iyi biçimde çalışmasını sağlamak için bu alan vardır. Bkz.

Ayarlar sistem > Depolama > (Daha fazla kategori göster) > Sistem ve ayrılan

10) Cihazınızda Windows'un onarmadığı fakat düzgün çalışmayan bir öğe varsa, bu noktada

Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Sorun Gider > Önerilen sorun giderme yardımcısını çalıştırmanız, otomatik olarak ilgili sorunu düzeltmenize yardımcı olabilir. Bu da sürüm 1903 ile birlikte gelen yeni bir özellik.

11) Microsoft, Windows 10 Mayıs 2019 (sürüm 1903) güncellemesinde emojileri geliştirmeye devam etmiş.

Windows logo tuşu
+ . (Nokta) tuş kombinasyonunu kullanarak emoji panelini açılabilirsiniz.

Emoji paneline Kaomoji (Japonca karakterler ve dilbilgisi fiil çekimleri) ve Simgeler eklendiğini görüyoruz, simgelerin oluşu kullanışlı görünüyor.

Son düzenleme:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
%1 lik hızlanma var gibi onun dışında pek bi değişiklik göremedim 11 i bekliyorum :D
Acrobat Reader açılışını görünce hızlandı dedim. Normalde 10sn sürerdi açması ama tıkladığım gibi açınca şaşırdım diyebilirim.. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Bugün garip bir şekilde Windows açılış ekranında takılı kaldı, mecburen sistemi tekrar tekrar kapattım ve sonrasında aşağıdaki ekranda uzun bir süre kaldı. Neyse ki sonradan açıldı. ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Bir maara olarak 1803'de devam ediyorum. :D

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Güncellemeyi İSO olarak USB araçılığı ile kurmaya çalıştım ancak WİNDOWS10 yükseltilemiyor hatası veriyor. Acaba HARDDİSK 50 GB altında ondan mı

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bugün garip bir şekilde Windows açılış ekranında takılı kaldı, mecburen sistemi tekrar tekrar kapattım ve sonrasında aşağıdaki ekranda uzun bir süre kaldı. Neyse ki sonradan açıldı. ?

Benden uzak olsun bu hata :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Benden uzak olsun bu hata :D
Windows 10 sürüm 1903 için bilinen sorunlar ve bildirimler sayfasına bakmaya çekiniyorum. :)

An itibari ile...

Ekran parlaklığı ayarlara cevap vermeyebilir
Ses, Dolby Atmos kulaklıklarla ve ev sinema sistemiyle çalışmıyor
Kullanıcı profili dizininde gösterilen çoğaltılmış klasörler ve belgeler
Harici USB cihazı veya hafıza kartı takılıyken güncelleme girişiminde hata oluşuyor.
Bluetooth cihazları keşfedilemiyor veya bağlanamıyor
Gece lambası ayarları bazı durumlarda uygulamaya koyulmuyor.
Intel Audio, bir intcdaud.sys bildirimi görüntülüyor.
Kamera uygulaması başlatılamıyor
Aralıklı Wi-Fi bağlantısı kaybı
AMD RAID sürücüsü uyumsuzluğu
D3D uygulamaları ve oyunları, döndürülmüş ekranlarda tam ekran moduna giremeyebilir

Bkz.

Güncellemeyi İSO olarak USB araçılığı ile kurmaya çalıştım ancak WİNDOWS10 yükseltilemiyor hatası veriyor. Acaba HARDDİSK 50 GB altında ondan mı
Boş alanı kontrol edin, en az 20 GB boş alan olsun.

Windows 10 sürüm 1903'e yükseltmede hata veriyorsa, hata kodunu paylaşın.

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ekran parlaklığı ayarlara cevap vermeyebilir
Ses, Dolby Atmos kulaklıklarla ve ev sinema sistemiyle çalışmıyor
Kullanıcı profili dizininde gösterilen çoğaltılmış klasörler ve belgeler
Harici USB cihazı veya hafıza kartı takılıyken güncelleme girişiminde hata oluşuyor.
Bluetooth cihazları keşfedilemiyor veya bağlanamıyor
Gece lambası ayarları bazı durumlarda uygulamaya koyulmuyor.
Intel Audio, bir intcdaud.sys bildirimi görüntülüyor.
Kamera uygulaması başlatılamıyor
Aralıklı Wi-Fi bağlantısı kaybı
AMD RAID sürücüsü uyumsuzluğu
D3D uygulamaları ve oyunları, döndürülmüş ekranlarda tam ekran moduna giremeyebilir
Al işte :D
Beşiktaş sürümü, nolacak.
1907 gelsin fişeq gibi olur

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Al işte :D
Beşiktaş sürümü, nolacak.
1907 gelsin fişeq gibi olur
1907 olmazdır herhâlde ki bu 1903 sürümü bile iki ay gecikmeli geldi.
1910 sürümü olabilir belki, sadece bir tahmin. :)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
71675

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Demek ki daha önceden kullanıcılar tarafından Microsoft'a raporlanıp bildirilen fakat henüz çözüme kavuşturulmamış, bir sürücü veya hizmette sorun var.

Temiz kurulum ile yükseltme işlemi muhtemelen gerçekleştirilebilir ancak (artık sorun hangi) sürücü veya hizmet (ise bunu da bilmiyoruz) muhtemelen o kapalı konuma getirilir, Microsoft sorunu çözene kadar onu da kullanamazsınız. (Sistem özelliklerinizi bilmiyorum ama bu, AMD RAID sürücücü olabilir, Bluetooth sürücüsü olabilir, kamera sürücüsü olabilir vesaire vesaire.) ve ayrıca performans kaybı ve sistemde kararsızlıklar olması da muhtemel.

C sürücünüzde 20GB boş alan varsa ve buna rağmen yükseltme yapılamıyorsa, bence bir süre bekleyin, daha sonra tekrar deneyin.

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
40 GB boş alan var.

USB ile temiz kurulum önerir misiniz?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Sorunlu olan sürücü veya hizmetin ne olduğu bilgisi yok, bu durumda bu biraz şans işi olacak, genelde büyük sıkıntı yaratan amd grafik sürücüleri oluyor, bazen kullanıcılar eski bir sürümünü yükleyerek sorunu çözüyor. Tercih size kalmış, bilgisayarda çok önemli dosya, yazılım, oyun vesaire yoksa ve uğraşmak için zamanınız varsa, temiz kurulum deneyebilirsiniz.

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Sorunlu olan sürücü veya hizmetin ne olduğu bilgisi yok, bu durumda bu biraz şans işi olacak, genelde büyük sıkıntı yaratan amd grafik sürücüleri oluyor, bazen kullanıcılar eski bir sürümünü yükleyerek sorunu çözüyor. Tercih size kalmış, bilgisayarda çok önemli dosya, yazılım, oyun vesaire yoksa ve uğraşmak için zamanınız varsa, temiz kurulum deneyebilirsiniz.
bununla ilgili microsoft açıklama yapmamış hiç bir yerde

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
bununla ilgili microsoft açıklama yapmamış hiç bir yerde
Windows 10 sürüm 1903 için bilinen sorunları ve bildirimlerini yukarıdaki mesajımda paylaştım, bunlardan biri yükseltmeye engel olabilir veya yeni bir sürücü, hizmet ne ise şu an bile bu sürümü yüklemiş olanlar tarafından raporlanıyor da olabilir. Konuşulan şeyler tamamen farazi.
Amd hakkında yukarıda yazdığım durum, eski sürümlerde karşılaşılmış olan bir durum; grafik sürücüsü ayarları penceresinin açılmaması veya grafik kartının devre dışı kalması, mavi ekran hatası vesaire gibi durumlar...çözüm kullanıcılar tarafından bazen de bulunamıyor. Bu, 1903 sürüm için geçerli olabilir de olmayabilir de.

İşlemci ve grafik kartınız ne marka?

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Windows 10 sürüm 1903 için bilinen sorunları ve bildirimlerini yukarıdaki mesajımda paylaştım, bunlardan biri yükseltmeye engel olabilir veya yeni bir sürücü, hizmet ne ise şu an bile bu sürümü yüklemiş olanlar tarafından raporlanıyor da olabilir. Konuşulan şeyler tamamen farazi.
Amd hakkında yukarıda yazdığım durum, eski sürümlerde karşılaşılmış olan bir durum; grafik sürücüsü ayarları penceresinin açılmaması veya grafik kartının devre dışı kalması, mavi ekran hatası vesaire gibi durumlar...çözüm kullanıcılar tarafından bazen de bulunamıyor. Bu, 1903 sürüm için geçerli olabilir de olmayabilir de.

İşlemci ve grafik kartınız ne marka?
Adı NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

Adı Intel(R) HD Graphics 630

İşlemci Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz, 2808 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Adı NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

Adı Intel(R) HD Graphics 630

İşlemci Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz, 2808 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci
Temiz kurulum yapıp yapmak size kalmış, bense yüklerdim yine de.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
O cihaz temiz bir kurulum ile canavar gibi olacağına eminim. :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Benim laptop kaldırıyorsa herkesin ki kaldırır bence :D

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Kurdum arkadaşlar.
Şimdilik fena durmuyor. Neler çalışmıyor diye gözlemleyeceğim.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Defenderi kapatın zaten bir şeye yaramıyor :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Dün gece kısa süreliğine windows kasma yaptı dedi 10 çöktü herhalde ama sonra düzeldi :(

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Dün gece kısa süreliğine windows kasma yaptı dedi 10 çöktü herhalde ama sonra düzeldi :(
Windows Update ile ilgili bir durum olabilir veya üçüncü parti bir güvenlik yazılımı da neden olabilir.

Başlangıç'a sağ tıkla
Aygıt Yöneticisi
Buradan görüntü bağdaştırıcıları, üretici yazılımı (BIOS), ağ bağdaştırıcıları (içinde wireless ve ethernet geçenleri) tek tek sağ tıkla sürücüyü güncelleştir, otomatik olarak arayı seç, güncelle, gerekirse bilgisayarı baştan başlat ve kaldığın yerden devam et.
Bu işlemden sonra Windows Update ile tekrar güncelleştirme var mı kontrol et.
Kolay gelsin. ;)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Windows Update ile ilgili bir durum olabilir veya üçüncü parti bir güvenlik yazılımı da neden olabilir.

Başlangıç'a sağ tıkla
Aygıt Yöneticisi
Buradan görüntü bağdaştırıcıları, üretici yazılımı (BIOS), ağ bağdaştırıcıları (içinde wireless ve ethernet geçenleri) tek tek sağ tıkla sürücüyü güncelleştir, otomatik olarak arayı seç, güncelle, gerekirse bilgisayarı baştan başlat ve kaldığın yerden devam et.
Bu işlemden sonra Windows Update ile tekrar güncelleştirme var mı kontrol et.
Kolay gelsin. ;)

Hepsi güncel diyor acaba sorun neydi diye düşünüyorum ..:D