Soru Windows 10 Ltsc Mi Windows 11 Mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkadaşlar merhaba beni bilenler bilir çok Windows 8.1'i övdüm ama yalan olmasın artık bu Aero görünümü ne yalan söyleyeyim sıktı. Tabii ki Windows 8.1'in benim gözümde hala yeri başka, bana göre en iyisi, hiçbirinin yerini tutamaz orası ayrı. Neyse bende performanslı bir Windows 10 olarak LTSC sürümünü bir denemek istedim ancak forumda gezerken @ThorJ arkadaşımız Windows 11'i kurduğunu, driverların uyumlu olduğunu ve Windows 10'dan daha iyi bir performans aldığını ve kurmaktan zarar gelmeyeceğini söyledi. Benimde tam LTSC kurmayı düşünecekken içime kurt düştü, Windows 11'i kursam mı, kurmasam mı diye. Eğer stabil ise kurarım ancak en büyük korkum stabilize, driverlar ve program uyumluluğu. Lütfen, görüşlerinizi belirterek bana yardımcı olur musunuz ? :)

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Arkadaşlar merhaba beni bilenler bilir çok Windows 8.1'i övdüm ama yalan olmasın artık bu Aero görünümü ne yalan söyleyeyim sıktı. Tabii ki Windows 8.1'in benim gözümde hala yeri başka, bana göre en iyisi, hiçbirinin yerini tutamaz orası ayrı. Neyse bende performanslı bir Windows 10 olarak LTSC sürümünü bir denemek istedim ancak forumda gezerken @ThorJ arkadaşımız Windows 11'i kurduğunu, driverların uyumlu olduğunu ve Windows 10'dan daha iyi bir performans aldığını ve kurmaktan zarar gelmeyeceğini söyledi. Benimde tam LTSC kurmayı düşünecekken içime kurt düştü, Windows 11'i kursam mı, kurmasam mı diye. Eğer stabil ise kurarım ancak en büyük korkum stabilize, driverlar ve program uyumluluğu. Lütfen, görüşlerinizi belirterek bana yardımcı olur musunuz ? :)
Adı üstünde "Beta sürümü". Bir çok hata ile karşılaşabilirsiniz. Bence, Windows 10 LTCS kurun, tabii ssd ise :)

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Adı üstünde "Beta sürümü". Bir çok hata ile karşılaşabilirsiniz. Bence, Windows 10 LTCS kurun, tabii ssd ise :)
Evet zaten SSD ve 8 GB ram ile 8.1 kullanmak da sıkıcı ve komik geliyor bir 8.1 fanboyu olarak :D Aslında bir ara LTSC kullandım ancak fps 8.1'e göre düşüktü. 8.1'e geçtikten sonra yine aynı sorunu yaşadım ve yeni gelen güncellemeden dolayıymış. Pek sanmam ama aynı ayarlar ile performans kaybı yaşar mıyım hocam sizce :)

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Windows 8.1 en iyi Windows sürümü bence. Windows 10 sevmiyorum ama SSD ve 8 GB RAM'iniz varsa geçebilirsiniz.

Ayrıca fanboyluk olmasın ama GNU/Linux'a bakabilirsiniz eğer yeni arayüz istiyorsanız.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Zaten Windows 10 aslında hala Beta'da olan bir işletim sistemidir çünkü yeni gelen güncellemeler sorunlu, format atılmadan kurulmuyor ve sisteme yükden başka bir karı yok. Windows 10 tam sürümü aslında LTSC'dir ve sadece işletmelere verilir ama Microsoft'un sitesinden alınabiliyor. 3 kere de lisans uzatılarak 1 yıldan fazla ücretsiz kullanılabiliyor ve ben en az 6 ayda bir format atıyorum tam yaşam standartlarıma uygun duruyor :D

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,734
LTSC'de iyidir ama yenilik isterseniz öneririm. Boşta 1.5 GB RAM kullanıyor ve açılış-kapanış hızları da çok iyi. Ben çok beğendim açıkçası. Size de öneririm.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Herkese teşekkürler, seçeneğim LTSC oldu :) Birde LTSC'nin en sevdiğim yanı, bir kere aptallık edip GHOST SPECTRE adlı yayımcıdan Windows 10 1909 Lite indirmiştim, driver kurulu olsa bile tek İntel HD Grafik Denetim panelini açamadığım Windows sürümü oldu ve orda içime kurt düştü ve tekrar Windows 8.1'e geçtim. LTSC sürümüne de zamanında kullandığımda Lite sürümünden hiçbir farkı olmadığını gördüm. Hem stabil, hem güvenli hem de Microsoft tarafından yayımlandığı için içim rahat :)

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Herkese teşekkürler, seçeneğim LTSC oldu :) Birde LTSC'nin en sevdiğim yanı, bir kere aptallık edip GHOST SPECTRE adlı yayımcıdan Windows 10 1909 Lite indirmiştim, driver kurulu olsa bile tek İntel HD Grafik Denetim panelini açamadığım Windows sürümü oldu ve orda içime kurt düştü ve tekrar Windows 8.1'e geçtim. LTSC sürümüne de zamanında kullandığımda Lite sürümünden hiçbir farkı olmadığını gördüm. Hem stabil, hem güvenli hem de Microsoft tarafından yayımlandığı için içim rahat :)
Oynanmış versiyonlar zaten hep kötü olur.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Aktif olarak 3-4 aydır işyerinde LTSC 2019 kullanıyorum hiç düşünmeden tavsiye edebilirim ama oyun odaklı bir sistem değil.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Neden peki oyun odaklı değil, ne eksiği veya ne fazlası var ?
Ekran kartı veya işlemci sürücülerinde uyumsuzluklar olabiliyor eğer bilgisayarın 2019 ve öncesinde üretildiyse LTSC sıkıntı çıkarmaz 2019 versiyon ama sonrasıysa problem yaşıyorsun %100 yani bazı bilgisayarlarda test ederek ettiğim deneyim :) ama LTSC 2022 geldiğinde bu sorunlar gidecek ama ondan sonra da 2023 ve sonrasında üretilenlerde sorunlar yaşayacağız. Abi adamlar zaten oyun için yapmamış sistemi günlük kullanım ve iş dünyasına hitap ediyor daha çok.