Windows 10 lisansı güme mi gitti?

Lisans güme gitti mi?

• Kullanılan toplam oy
    6

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
14
Herkese selamlar... Biz yaklaşık 2009 yıllarına yakın orjinal Windows 7 Ultimate DVD'si aldık ve yıllarca bunu orjinal lisansıyla kurarak bilgisayar kullandık. Sonra 2015 yılında Windows 10 yükseltmesi çıkınca yükselttik ve Windows 10 PRO sahibi olduk.

Olaya giriş yapalım. Babam masaüstü bilgisayarda oyun yüklememe izin vermiyor, bende masa üstüne takılabilecek olan başka laptop HDD'si taktım ve buna bizim aldığımız Windows 7 Ultimate kurdum, lisansını girmedim. Antivirüs yükleyeyim dedim ve Bitdefender kurdum. Fakat antivirüs SP1 istedi. Bende güncelleştirme yaparak SP1 kurdum fakat hiç lisans girmedi. Güncelleştirme sonrası ekrana Windows 7'ye geri dönme ekranı geldi Windows 10 teması şeklinde masaüstüne.Windows 10 yüklü HDD'yi taktım ve girdim windowsa güncelleştirme hatası veriyor. DVD'deki lisansı Windows 10'a girdim, sorun çıkmadı lisanstan ama yine güncelleştirme hatası çıkıyor.

Şimdi bizim Windows 10 PRO lisansı güme mi gitti, nasıl kurtarabiliriz? Format atmak istemiyorum çünkü babamın bilgisayar. Babamı öfkelendirmek istemiyorum. Yani şöyle bir şey mi oldu; aldık lisansı orjinal, kaldı mı sana marjinal?

KeremEnginar

Son düzenleme:

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
hahahhahahahah
güzel hikaye xD
şimdi ilk olarak neden satın aldığınızı anlamış değilim ama renkler ve zevkler tartışılmaz bu yüzden direk konuya geçeceğim siz allak bullak etmişsiniz bilgisayarları ve muhtemelen olan şey şuydu (paragrafınızdan ben böyle anladım) win10 pro olan bir pc yi geri win 7 ye geri çevirmişsiniz ancak şöyle bir durum var win10 keyleri tek kullanımlıktır ve win7 sahibi olduğunuz için size bir kere verilmiştir geri çevirdiğinizde etkisini kaybetmiştir yani...
evet güme gitti xD

Reaksiyon puanı
14
hahahhahahahah
güzel hikaye xD
şimdi ilk olarak neden satın aldığınızı anlamış değilim ama renkler ve zevkler tartışılmaz bu yüzden direk konuya geçeceğim siz allak bullak etmişsiniz bilgisayarları ve muhtemelen olan şey şuydu (paragrafınızdan ben böyle anladım) win10 pro olan bir pc yi geri win 7 ye geri çevirmişsiniz ancak şöyle bir durum var win10 keyleri tek kullanımlıktır ve win7 sahibi olduğunuz için size bir kere verilmiştir geri çevirdiğinizde etkisini kaybetmiştir yani...
evet güme gitti xD
Satın alma diye birşey olmadı. Biz Windows 7 Ultimate'yi taa 2009 yılında felan almıştık. Yıllarca kullandık ve 2015' te Windows 10' a yükselttik ve Microsoft 10 gün içinde geri dönme hakkı tanıyordu. Biz geri dönmedik ve geri dönme hakkımız bitti yani artık Windows 10 kullanıcısıyız ve 2015' ten b uyana kullanıyoruz. Ama oyun için başka HDD taktım bilgisayara ve onada bizim elimizde bulunan 2009 yılında aldığımız Windows 7 Ultimate'yi kurdum ama lisans girmedim ve SP1 için güncelleme kurdum. Bu olaydan sonra Windows 10 güncelleme hatası çıktı. Ayrıca Windows 7 yüklü HDD' ye bakınca lisans için 30 gün sonra etkinleştirilecek diyordu.
--- Gönderi Güncellendi ---
Neden Sp1 yüklemek istedim? Çünkü Bitdefender çalışmadı ve onun için gerekliydi. Uplay hesabımı korumak maksadıyla orjinal el değmemiş DVD' den yüklemek istedim.

Microsoft' u arayarak bu konu hakkında yardımcı olurlar mı yoksa 1000 ₺' lik Windows 10 PRO' yu tekrar almamızı mı isterler?

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Olayı anlayamadım farklı bir HDD yi alıp Windows 10 lu masaüstüne mi taktınız ? Biraz daha açık anlatın.

Reaksiyon puanı
14
Evet. Bizim temel olarak kullandığımız yani asıl HDD Windows 10 yüklü ve biz bunu 2015 yılında Windows 7' den 10' a yükselttik. Ve ben 2017 Kasım' ında masaüstü PC kasamızın HDD' si haricinde bir laptop HDD' si taktım. Oyun oynamak için maksat. Çünkü babam izin vermiyordu oyuna. Laptop HDD' sine windows 7 kurdum babamın orjinal olarak 2009 yılında aldığı DVD' yi.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Özelden ulaşın bana, farklı bir yol anlatayım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
HDD'yi takarken biçimlendirilmiş miydi hali hazırda ve Windows yüklemesini hangi cihazda yaptınız ?

Reaksiyon puanı
14
https://forum.shiftdelete.net/conversations/add?to=Scalh

Hocam eğerki buradan yardım ederseniz aynı sorunla karşılaşan kişiler bu sayfaya ulaştıklarında sorunun çözümüne ulaşmış olur. :)
Ama yine de siz bilirsiniz.
Sorunu halledemedik, şu çözümlerden birini denedik. Ayarlardan güvenlik ve güncelleştirme sonrasında sorun gider ve en sonunda windows update yapmayı denedik fakat olmadı hata devam etti.
HDD'yi takarken biçimlendirilmiş miydi hali hazırda ve Windows yüklemesini hangi cihazda yaptınız ?
Şöyle söyleyeyim. Bizim 1 TB' lık ve 3.5 inçlik HDD Windows 10 barındırıyor. Kasaya oyun yüklemek amacıyla laptop HDD' si 500 GB takıp bizim orjinal Windows 7 yükledik Sp 1' e kadar güncelledik ama lisans girmedik. HDD önceden XP SP3 vardı biçimlendirmeden kurdum. Ama Win 7 günncellemeleri başarılı. Fakat Windows 10 yüklü HDD Kasım aylarında ki güncelleştirmeler başarısız oldu.
Yani 3.5 TB HDD Windows 10 güncelleştirmeleri başarısız, fakat oyun için sonradan kasaya takılan laptop HDD' si Windows 7 güncelleştirmesi başarılı.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Lisans sorunu yaşadığınızı pek düşünmüyorum yinede güncelleştirme ve güvenlik sekmesinden kontrol edin lisansınız hala aktif mi diye. Lisans konusunda bir sıkıntınız yok ise boot esnasında bir sıkıntı yaşanıyor olabilir.

Reaksiyon puanı
14
Yani 3.5 TB HDD Windows 10 güncelleştirmeleri başarısız, fakat oyun için sonradan kasaya takılan laptop HDD' si Windows 7 güncelleştirmesi başarılı.
Lisans sorunu yaşadığınızı pek düşünmüyorum yinede güncelleştirme ve güvenlik sekmesinden kontrol edin lisansınız hala aktif mi diye. Lisans konusunda bir sıkıntınız yok ise boot esnasında bir sıkıntı yaşanıyor olabilir.
Bende kontrol ettim evet lisans aktif. Sorun şu daha birkaç öncesinde Windows 10 için güncellemeler başarılı olurken yeni monte edilen 2. HDD' ye yüklenen Windows 7' nin kurulup üstelik lisans girilmeyip güncelleme ile SP 1' e güncellemesi sonrasında Windows 10' da güncelleme başarısız olmaya başladı. Ama Windows 7' de başarılı şekilde güncelleyebildim SP 1 sürümüne.

Reaksiyon puanı
14
Bizde 64 bit destekli işlemci ve 4 GB RAM var. Biz bu bilgisayarı topladığımızdan beri hep 32 bit Windows kullandık. Peki 64 bit Windows 10 ile format atarsak lisans sorunu ile karşılaşır mıyız?

Reaksiyon puanı
14
Kullanılmayan bir HDD' yi çıkartmıştım ve taktım bu kasaya. Ardından da Windows 10 64 bit' i yükledim. Bir baktım o da ne? Lisans sorunu çıkmadı ve bütün güncelleştirmeleri de yükledi!

Hemde 4 GB RAM' in tamamı kullanılıyor!

Babamı ikna edip 64 bit Windows 10 PRO yükleyeceğim.
UEFI kurulumu yapın diyorlar fakat bizim anakart eskilerden. P5KPL-AM-EPU olan bu anakartın desteklediği şey nedir?

Reaksiyon puanı
14
Mümkün müdür böyle şey, yoksa diğer seçenekleri mi deneyeyim?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
10 64 kuruluyorsa 10 pro 64 bit te kurulur.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
14
10 64 kuruluyorsa 10 pro 64 bit te kurulur.
Zaten Windows 10 PRO bizimkisi. ASUS marka anakartı yaktık biz işlemci kapağını açık bıraktık öyle çalıştırdık sonrada işlemcinin üsüütündeki elektronik devre patladı. Kokladım patlayan devrenin kopan kapağını patlamış maytap barutu gibi kokuyor. Şimdi yeni sorun çıktı bu sefer başka anakarta format atılmıyor, format atma ekranında yeniden başlıyor formata devam etmiyor. Takip et beni yeni konu açıyorum bu konuda.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
kutulu ürün yani o 7 box tabir adilen ise keyini kullanabilmen gerek oem olsaydı uçmuştu.

MicrosoftGenci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
güncelleme sorunuza Yönetici olarak cmd "Komut İstemi" ni çalıştırın. sırasıyla:

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
pause

işlemleri uygulayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Reaksiyon puanı
14
güncelleme sorunuza Yönetici olarak cmd "Komut İstemi" ni çalıştırın. sırasıyla:

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
pause

işlemleri uygulayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
ASUS marka anakartta kaldı Windows 10 Dijital lisansı ve şu an ASUS anakart kullanılamaz durumda işlemcinin Kuzey tarafındaki devre elemanlarından biri patladı. Şuan GIGAYBYTE marka anakart kullanıyoruz. Yani Windows 10 lisansımız artık yok.

Son mesajlar