Windows 10 ile gelen laptopa Windows 8.1 kurulur mu ?

Bu konuyu okuyanlar

Sarp3448

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar Windows 10 ile gelmiş bir dizüstü bilgisayarım var. Ben buna Windows 8.1 Pro kurmak istiyorum fakat kurunca driver sıkıntısı yaşayabilme ihtimalim var mıdır? Cihaz
Lenovo Legion Y520
i7 7770 HQ
GTX 1060
16 GB RAM
256 GM m2 SSD + 2 TB HDD

Şuan Windows 10 Home kurulu birde Lenovo'nun Nerve Sense uygulaması var turbo fan internet önceliği gibi şeyleri ayarlayabildiğim o programı kaybetmek istemiyorum. Turbo fanı oyunlar da çok işime yarıyor. 2023 sonuna kadar güncelleme desteği devam edecekmiş bende o tarihe kadar kullanmak istiyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
7. nesil İntel işlemciler win 8.1 destekler düşündüğüme göre

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Windows 10 o bilgisayar için en iyisi

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Kurulabilir neden geçmek istiyorsunuz ki win 8.1e sebeb nedir ssd var ne güzel

Sarp3448

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Niye W8.1 kullanmak istiyorsun ki? W10 güncel bilgisayarlarda gayet iyi performans veriyor. W8.1'de artık olarak bir şey alamayacaksın. Ek olarak elindeki orijinal keyden de olursun.
Sık sık yaşadığım wifi kopmaları bazen oyunlarda saçma bir şekilde performans kayıpları (cs go yu en düşük ayarlarda bazen 100 fps ile oynuyorum ne olursa olsun fps yükselmiyor aksine 70 civarlarına düşüyor çok saçma 6 gb ekran kartı var cs go 90-100 fps) ve okuduğum bir çok yazıda W8.1 ile yaşanılan performans artışı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sık sık yaşadığım wifi kopmaları bazen oyunlarda saçma bir şekilde performans kayıpları (cs go yu en düşük ayarlarda bazen 100 fps ile oynuyorum ne olursa olsun fps yükselmiyor aksine 70 civarlarına düşüyor çok saçma 6 gb ekran kartı var cs go 90-100 fps) ve okuduğum bir çok yazıda W8.1 ile yaşanılan performans artışı
w10 a bir türlü ısınamamış olmam da bunda etkili tabii ki

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Büyük ihtimalle sürücü sorunu veya hazır gelmiş ağır Windows sorunu yaşıyorsunuz. W10'u temiz bir şekilde formatlayın, sürücüleri üçüncü parti bir yazılım olmadan Windows Update ve laptop üreticisinin sitesinden güncelleyin. Bu dediğiniz sorunlar W10 kaynaklı değil çünkü. Eğer ürünü aldığınızda W10 varsa ve hiç format atmadıysanız, hazır Windows'lar garip bir şekilde ağır geliyor zaten. Temiz bir Home formatı atın, sürücüleri dediğim gibi uygulayın büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. W8.1 ile 10 arasında FPS'e etki edecek bir performans farkı yok çünkü. Aksi taktirde günümüz şartlarında kimse W10 kullanmazdı mantıken.

Sarp3448

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Evet Lenovodan hazır gelmiş windowsu kullanıyorum ama sürücülerim güncel. Lenovo Nerve Center uygulaması için format atamadım oyunlarda turbo fan ve ağ önceliği gibi seçenekler sunuyor. Bu yüzden biraz aslında uygulamayı kaybetmek istemediğimden biraz da format atmama sebebim budur. Eğer temiz kurulum bir W10 ile bu sorunlarım çözülürse kullanabilirim.

Büyük ihtimalle sürücü sorunu veya hazır gelmiş ağır Windows sorunu yaşıyorsunuz. W10'u temiz bir şekilde formatlayın, sürücüleri üçüncü parti bir yazılım olmadan Windows Update ve laptop üreticisinin sitesinden güncelleyin. Bu dediğiniz sorunlar W10 kaynaklı değil çünkü. Eğer ürünü aldığınızda W10 varsa ve hiç format atmadıysanız, hazır Windows'lar garip bir şekilde ağır geliyor zaten. Temiz bir Home formatı atın, sürücüleri dediğim gibi uygulayın büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. W8.1 ile 10 arasında FPS'e etki edecek bir performans farkı yok çünkü. Aksi taktirde günümüz şartlarında kimse W10 kullanmazdı mantıken.
Evet Lenovodan hazır gelmiş windowsu kullanıyorum ama sürücülerim güncel. Lenovo Nerve Center uygulaması için format atamadım oyunlarda turbo fan ve ağ önceliği gibi seçenekler sunuyor. Bu yüzden biraz aslında uygulamayı kaybetmek istemediğimden biraz da format atmama sebebim budur. Eğer temiz kurulum bir W10 ile bu sorunlarım çözülürse kullanabilirim.

Windows 8.1 ile yoluma devam etsem neler kaybederim?

Birde her büyük güncellemede cihaz performans kaybediyor gibi hissediyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Nerve Center formattan sonra kaybolmaz. Geri yüklenemez bir uygulama değil ki. Laptop üreticisinin sitesinden indirebilirsin aynı uygulamayı.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Hocam Windows 10'u yazdırın ve kurun temiz olarak.
Sistem tertemiz olur.
Windows 10 x64 Home önerimdir.

Sarp3448

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Hocam Windows 10'u yazdırın ve kurun temiz olarak.
Sistem tertemiz olur.
Windows 10 x64 Home önerimdir.
O zaman dediğiniz gibi yapıyorum. Teşekkür ederim

Öncelikle teşekkür ederim. Dediğiniz gibi cihazı formatlamaya koyuldum fakat disk yerinde ssd gözükmüyor. Daha önce hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.
SSD modelim Samsung MZVLWL256

Son düzenleme: