Windows 10 gece saatinde aşırı kasıyor

Bu konuyu okuyanlar

clorr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ya arkadaşlar bilgisayarım gaming laptop bazen gece açıyorum oyun falan oynayım diyorum ama bir kasma oluşuyor sebebini çözemediğim beni oyundan da bilgisayardan da soğutuyor. Hiç bir şeyde açık falan değil neyin çalıştığını çözemiyorum her zamanki gibi normal açıyorum ama bazen böyle oluyor. Bu arka planda çalışan şeyi nasıl çözerim ya varsa öyle bir şey tabii bilen birisi yardımcı olabilir mi?

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Aklıma ilk gelen şey güncelleme indirmesi.

clorr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Aklıma ilk gelen şey güncelleme indirmesi.

Kapatmıştım onu hocam ya sen diyince tekrar kontrol ettim beklemedeler hala en son kapattığımdan bu yana da güncelleme olmamış. Bir şey çalışmıyormuş gibi ama kasıyor işte ya birde gece denk gelmem tuhaf çözemedim gittim Windows 10'da çok saçmalıklar var ya.. Görev Yöneticisinden performansa da baktım normal yani en son Driver Booster denedim o da etkili olmadı.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Ram kullanımı, işlemci çalışma frekansı, anti-virüs, veri harcamalarına bakın. Zannetmiyorum ama pc sıcaklığına da bakın ısı seviyesi kaçta... Başka ne olabilir düşünüyorum aklıma gelmedi

clorr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ram kullanımı, işlemci çalışma frekansı, anti-virüs, veri harcamalarına bakın. Zannetmiyorum ama pc sıcaklığına da bakın ısı seviyesi kaçta... Başka ne olabilir düşünüyorum aklıma gelmedi

Hocam şöyle göstereyim bu pozisyonda bilgisayar.

Isı.jpg
İşlem.jpg

clorr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İlginç kasmasını gerektiren bir durum yok aslında

Dediğim gibi hocam bir tarayıcıyı bile 10-15sn falan sürüyor açması keza klasörlerde aynı kapatıp gündüz kullansam her şey normal olacak. :D

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Dediğim gibi hocam bir tarayıcıyı bile 10-15sn falan sürüyor açması keza klasörlerde aynı kapatıp gündüz kullansam her şey normal olacak. :D
İşlemci güç yönetimi nasıl? Kendisini güç tasarrufu moduna alıyor olabilir mi? Performans modunu aktif hale getirir misin? Birde ne zamandır böyle ? Bir program vs yükledin mi ? Hafızayı kontrol et bi...

clorr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İşlemci güç yönetimi nasıl? Kendisini güç tasarrufu moduna alıyor olabilir mi? Performans modunu aktif hale getirir misin? Birde ne zamandır böyle ? Bir program vs yükledin mi ? Hafızayı kontrol et bi...

Program yüklüyorum da onlarda sıkıntı yok zaten arka plan da çalışmasın diye takvim vb. hariç çoğu şeyide kapattım 2 hafta falan oluyor gözüme takılalı. En başta da yapıyordu ama Windows güncellemesinden sonra başladı yanlış da olabilir ve bazı güncellemeleri geri kaldıramadım kaldırılmıyor izin yok.
Pil.jpg

Performans yok hocam ya hiç görmedim valla.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Program yüklüyorum da onlarda sıkıntı yok zaten arka plan da çalışmasın diye takvim vb. hariç çoğu şeyide kapattım 2 hafta falan oluyor gözüme takılalı. En başta da yapıyordu ama Windows güncellemesinden sonra başladı yanlış da olabilir ve bazı güncellemeleri geri kaldıramadım kaldırılmıyor izin yok.
Ekli dosyayı görüntüle 101477
Performans yok hocam ya hiç görmedim valla.
Şu şekilde ayarlayabilirsiniz, laptop kullanıyorsanız pil kullanımı açısından problem oluşturabilir.
Screenshot_1.png

Sistem geri yükleme noktalarını kontrol ettiniz mi? Güncelleme yüklenmeden önce geri yükleme noktasının oluşturulması lazım.

CCleaner ile zamanlanmış görevleri kontrol edip gereksiz görevleri devre dışı bırakabilirsiniz, cihazın işlemci, HDD ve RAM kullanımı normal değerlerde görünüyor kasma yapmaması lazım biraz tuhaf bir durum. Herhangi bir uygulama belirli aralıklarla önbelleği temizliyor olabilir, arkaplanda CCleaner tarzı yazılımların çalışmasını engelleyin.
Screenshot_2.png

clorr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şu şekilde ayarlayabilirsiniz, laptop kullanıyorsanız pil kullanımı açısından problem oluşturabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 101478

Sistem geri yükleme noktalarını kontrol ettiniz mi? Güncelleme yüklenmeden önce geri yükleme noktasının oluşturulması lazım.

CCleaner ile zamanlanmış görevleri kontrol edip gereksiz görevleri devre dışı bırakabilirsiniz, cihazın işlemci, HDD ve RAM kullanımı normal değerlerde görünüyor kasma yapmaması lazım biraz tuhaf bir durum. Herhangi bir uygulama belirli aralıklarla önbelleği temizliyor olabilir, arkaplanda CCleaner tarzı yazılımların çalışmasını engelleyin.
Ekli dosyayı görüntüle 101479

-Pili daha öncede kontrol ettimde orada Yüksek Performans hiç yoktu daha önce var mıydı hiç bilmiyorum Performansıda ben oluşturdum öyle kaldı silmedim.
-Sistem geri yükleme noktasını kontrol ettim güncellemeden önce oluşturmuş, fakat geri yükleme yapamadım o noktaya bir hata verip durdu hatayı hatırlamıyorum şu an. İnterneti araştırıp bir kaç yöntem denedim çözüm olmadı, bende öyle bıraktım.
-Söylediğiniz programı yükledim apple, google devre dışı bıraktım zaten diğerlerini yeni kurmuştum bu sorun için.

Galiba çözüm Windows'u yeniden kurmak olacak eşim ders anlattığı için ilgilenemedim bir çözümü varsa araştırayım demiştim teşekkür ederim yardımlarınız için.

Pil 2.jpg
Zamanlanmış.jpg