Windows 10 garip bir sorun

Bu konuyu okuyanlar

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Bu akşam bilgisayarımı açtıktan sonra internetin yavaş olduğunu farkettim. Sağ aşağıdaki wifi simgesinden bi kapatıp açmayı deneyeyim dedim fakat o da ne wifi simgesi görünmüyordu. Dedim herhalde kardeşlerim felan oynamıştır simge yok diye. Sağ panelden ağ ayarlarına bastım sadece uçak modu butonu çıktı. Bi tık sinir oldum neyse başlat menüsünden ayarlara girdim. Ayarlardan ağa basıyorum açılmıyor donuyor. Çalıştır satırına ncpa.cpl yazarak girmeyi denedim yine tepki yok. Aygıt yöneticisinden wifi kartına ethernet kartına vs hepsine baktım sağlam görünüyorlar. Tek tek güncellemeyi de denedim hepsinin sürücüsü güncel zaten. Neyse internette windows 10 güncelleyin diyorlardı ben de windows update kısmına girdim ama beyaz ekran var başka da bişey yok. İyice ayar oldum ve bi virüs taraması yapayım dedim. Ayarlardan windows security kısmını açtım ama orası da beyaz ekran. Fazlasıyla sinir oldum. Malwarebytes ile şu an tarama yapıyorum ve onun dışında DISM.exe /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth adlı komutu da çalıştırdım şu an onları izliyorum. Var mıdır bu sorunu bilen duyan? Bir an önce çözmek istiyorum ve format atmak hiç düşündüğüm bir şey değil 3 günlük iş çıkartır bana.

İlgili ekran görüntülerini aşağıya bırakıyorum.
Edit: Tarama sonucunu da ekledim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2020-11-03 002840.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-03 002840.png
    109.9 KB · Görüntüleme: 164
  • Ekran görüntüsü 2020-11-03 002921.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-03 002921.png
    68.2 KB · Görüntüleme: 164
  • Ekran görüntüsü 2020-11-03 003010.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-03 003010.png
    87.3 KB · Görüntüleme: 160
  • Ekran görüntüsü 2020-11-03 010209.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-03 010209.png
    69.8 KB · Görüntüleme: 162
Son düzenleme:

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
hocam belki formatla düzelir
Bir an önce çözmek istiyorum ve format atmak hiç düşündüğüm bir şey değil 3 günlük iş çıkartır bana.
Formatın çözemeyeceği yazılımsal sorun neredeyse hiç yoktur zaten, farkındayım çözer evet ama şöyle düşünün; bu bilgisayarı evdeki 4-5 kişi kullanıyor. Alınacak farklı farklı bir sürü şey var. Üstelik bir sürü program yüklemem gerekecek ve internet olarak kısıtlı bir imkanım var telefondan paylaşıp kullanıyorum. Formattan sonra en az 15-20 gblık indirme yapmam gerekecek. Format eeen son düşünüğüm şey. Hiç olmazsa mecbur yaparım artık diye düşünüyorum.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp
Kod:
sfc /scannow
yazar mısınız?
sistem taranacak ve karşınıza şu mesajlardan biri çıkacak:
1. Windows Resource Protection did not find any integrity violations: Sisteminizde herhangi bir bozuk ya da eksik dosya tespit edilememiştir. (Bu yazarsa tek yol format galiba.)
2 Windows Resource Protection could not perform the requested operation: Tarama sırasında bir sorunla karşılaşıldığını belirtir.
3. Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log: SFC aracı bir sorun tespit etti ve bunu başarılı bir şekilde onardı.
4. Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log: SFC aracı sorunu tespit etti, ancak onarım başarısız oldu.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp
Kod:
sfc /scannow
yazar mısınız?
sistem taranacak ve karşınıza şu mesajlardan biri çıkacak:
1. Windows Resource Protection did not find any integrity violations: Sisteminizde herhangi bir bozuk ya da eksik dosya tespit edilememiştir. (Bu yazarsa tek yol format galiba.)
2 Windows Resource Protection could not perform the requested operation: Tarama sırasında bir sorunla karşılaşıldığını belirtir.
3. Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log: SFC aracı bir sorun tespit etti ve bunu başarılı bir şekilde onardı.
4. Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log: SFC aracı sorunu tespit etti, ancak onarım başarısız oldu.
Hiç gerek kalmadı. Güvenli modda başlattım düzeldi. Enteresan olan ise şu, güvenli modda başlattım bilgisayar açılmadı bir iki defa yeniden başlatıldı ve en son açıldığında sorunsuz bir şekilde açıldı. Şimdilik bir sorunum yok ama güvenli modda neden başlamadığını düşünüyorum. Birazdan tekrar güvenli modda açmaya çalışayım öyle de açılırsa içim tam rahat eder :) .

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Hiç gerek kalmadı. Güvenli modda başlattım düzeldi. Enteresan olan ise şu, güvenli modda başlattım bilgisayar açılmadı bir iki defa yeniden başlatıldı ve en son açıldığında sorunsuz bir şekilde açıldı. Şimdilik bir sorunum yok ama güvenli modda neden başlamadığını düşünüyorum. Birazdan tekrar güvenli modda açmaya çalışayım öyle de açılırsa içim tam rahat eder :) .
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Umarım bir daha sorun çıkmaz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bilgisayar düzgün kapatılmadığında veya uzun süre açık kaldığında ya da sürekli hazırda bekletme modunda bırakıldığında bazen böyle olabiliyor; genelde bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyor.