windows 10 format sonrası açılmıyor? bir türlü çözemedim

Bu konuyu okuyanlar

ogun43

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Zaten Win 10 yüklü PC'ye eskiden elimde olan bir USB bellekten format attım. Format başarılı şekilde bitti. Lenovo system uptade programı ile güncellemeleri yaptım. BIOS güncellemesi de vardı onu da yaptım.

Bir kaç gün kullandıktan sonra Windows güncelleme yardımcısı aracı ile 1803 versiyonundan 1809 versiyonuna yükseltmemi istedi. Yaptım ancak PC açılmadı. lenovo yazısı geçtikten sonra windows simgesi geliyor ve dönüyor sonra güç kesilip kapanıyor. Tekrar aynı sürümün formatını attım aynı sorun.

1809 versiyonun indirip attım gene aynı. Formattan sonra yeniden başlatırken hep aynı şey oluyor. BIOS ayarlarını default yaptım. Default yapınca secure boot açılıyor ve UEFI only oluyor. O şekilde Windowsu GPT UEFI olarak USB'ye yazdırıp attım gene aynı. İlk açılış açılıyor ancak daha sonra yeniden başlatınca gene aynı şekilde başlamadan kapanıyor.

BIOS'tan legacy only yapıp MBR olarak attım gene aynı. Windowsu orjinal sitesinden kendi programıyla indirip yazdırıyorum gene aynı. Ne yaptıysam düzelmedi. 10 dan fazla denedim. Flashı görüyor, kurulum yapılıyor, yeniden başlatma gerektiği için kapandığında açılmıyor. GPT olarak yaptığım zaman açılıyor formattan sonra ancak bu sefer de yeniden başlatma yapınca gene aynı sorun oluyor açılmıyor ya da "scanning and repairing drive" yazısı geliyor. BIOS güncellediğim için olabilir ? Yoksa harddiskte mi problem var?
Lenovo Thinkpad L540 i5 4400 12gb ram intel hd 4600

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1809 sürümünü sizin makina beğenmemiş sanırım. :)
Neyse,şaka bi yana hertürlü alternatifi denemişsiniz. fakat tahminim,işletim sisteminin yüklemesinde bi hata oluşuyor.
Peki eski 1803 sürümü duruyormu.bi yerlerde.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:

ogun43

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1809 sürümünü sizin makina beğenmemiş sanırım. :)
Neyse,şaka bi yana hertürlü alternatifi denemişsiniz. fakat tahminim,işletim sisteminin yüklemesinde bi hata oluşuyor.
Peki eski 1803 sürümü duruyormu.bi yerlerde.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Evet elimde 1803 var. Zaten ilk onu denedim olmadı. UEFI uyumlu olmayan versiyonunu indirip MBR olarak denedim olmadı. Şu an itibari ile BIOS u default yaptım, secure boot disabled yapıp boot seçeneğini "UEFI only" yaptım, windows sitesinden indirdiğim 1809 sürümü rufusla yazdırdım atıyorum. Hata GPT MBR konusunda mı onu da bilmiyorum. Daha önceden böyle bir şey yapmamıştım. Bakalım ne çıkacak ^^

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu şekilde olması lazım. Zaten hdd mbr ,gpt falan oldumu yüklemek istediğin format biçimine göre tepki verir. Yüklenemez der.Ancak HDD yi tek parça haline getirirsen yüklemene izin verir ,işletim sistemini.

ogun43

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam son durum şöyle oldu;
HDD yi tek parça yapıp uefi modunda attım formatı. Yüklendi, güncellemeleri falan aldım gene yeniden başlatınca aynı sorun oldu gene. Ben de BIOS default yapıp yeniden başlattım hata QR kodlu hata mesajı geldi. Daha önceki denemelerimde de gelmişti ama dikkatimi çekmemişti. QR kodun yanında "başarısız pcw.sys" yazıyor. Bu ne demek? Donanımsal olabilir mi sorunum?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu hata ya donanımsal veya işletim sisteminin yüklenme hatasından. Donanımsal ,HDD desek,şimdiye kadar kullandığın hdd nin tam da,update e denk gelerek bozulması biraz mantık dışı.
Güncellemeleri vs yapmadan ,hiç denedinmi. Yani ,yalın formattan sonra.

ogun43

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu hata ya donanımsal veya işletim sisteminin yüklenme hatasından. Donanımsal ,HDD desek,şimdiye kadar kullandığın hdd nin tam da,update e denk gelerek bozulması biraz mantık dışı.
Güncellemeleri vs yapmadan ,hiç denedinmi. Yani ,yalın formattan sonra.
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sorunun kaynağını buldum, tamamen donanımsalmış. Güncellemeye denk gelmesi ironik oldu gerçekten. Güncelleme yapmadan önce fan temizliği yapmıştım, meğer o sırada kablosu kopmuş, üzerindeki bant tutuyormuş kabloyu. Formatın atılıp bir kez açıldıktan sonra kapanması tuhaf biraz ama kabloyu lehimlediken sonra sorun çözüldü. Şu an herhangi bir sorun çıkmadı, teşekkürler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İlginç. nereden nereye. Fan kablosunun, demekki anlık temassızlıkları,makinanın kafasını karıştırıyormuş. :)