Windows 10 diskim görünmüyor (Çözüldü)

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
D diski NTFS yerine RAW formatında kurulmuş ayrıca ikiye bölünmüş. Bunu çevirme yolları var tabi ama biraz uğraştırıyor o yüzden bilgisayara işletim sistemini yeni yüklediyseniz yeniden format atmanızı öneririm. Format ekranında yapmanız gerekenler:

1. Kurulum yerine geldiğinizde sahip olduğunuz diskleri göreceksiniz.
  2. Elinizdeki SSD yaklaşık 100 GB olan zaten bunu biçimlendirin.
  3. Ardından ikiye ayrılmış 442 veya 482 GB alanlardan birini direkt silin diğeri ile birleşecek zaten.
  4. İki disk birleştikten sonra birleşen diski biçimlendirin.
  5. Diskin görünmesi için biçimlendirdiğiniz diske tıklayın ve yeni alan/birim oluştur kısmından disk kapasitesi ne kadar ise o kadarlık alan oluşturun bunu diski tanımlamak için yapıyoruz. Yani birleştirip-biçimlendirdiğimiz disk yaklaşık 930 GB ise o boyutta yeni birim oluşturuyoruz olay bu.
  6. Son olarak sistemi kuracağınız disk için SSD diski seçip devam edin.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
D diski NTFS yerine RAW formatında kurulmuş ayrıca ikiye bölünmüş. Bunu çevirme yolları var tabi ama biraz uğraştırıyor o yüzden bilgisayara işletim sistemini yeni yüklediyseniz yeniden format atmanızı öneririm. Format ekranında yapmanız gerekenler:

3. Ardından ikiye ayrılmış 442 veya 482 GB alanlardan birini direkt silin diğeri ile birleşecek zaten.
  5. Diskin görünmesi için biçimlendirdiğiniz diske tıklayın ve yeni alan/birim oluştur kısmından disk kapasitesi ne kadar ise o kadarlık alan oluşturun bunu diski tanımlamak için yapıyoruz. Yani birleştirip-biçimlendirdiğimiz disk yaklaşık 930 GB ise o boyutta yeni birim oluşturuyoruz olay bu.

Neden ssdye kuruyoruz sistemi? Bide bu adımları yaptıktan sonra yine raw biçiminde olmaz değil mi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Neden ssdye kuruyoruz sistemi? Bide bu adımları yaptıktan sonra yine raw biçiminde olmaz değil mi?
Sistemi SSD'ye kurmazsak SSD olmasının bir manası olmaz ki :D Bilgisayar hızlı olsun diye SSD'ye kuruyoruz. Yani C diski SSD, D diski HDD olacak.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Sistemi SSD'ye kurmazsak SSD olmasının bir manası olmaz ki :D Bilgisayar hızlı olsun diye SSD'ye kuruyoruz. Yani C diski SSD, D diski HDD olacak.
Anladım ? şimdi dediğin adımları yapmaya çalışıyorum https://i.hizliresim.com/BaD04L.jpg böyle oldu biçimlendirme çıkmıyor ama aktif değil bide sürücü 1 bölüm 1 yazan yere biçimlendir dedim bişey olmadı olmuş mu ?

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
dosya formatı raw olunca windows okuyamıyor diski ntfs olması lazım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Tamam o tıklamış olduğun 930 GB alanlı diskin üstüne gelip yeni seçeneğini tıkla. Sonra zaten kendi boyutu kadar bir alan çıkacak bir şey yazmana gerek yok ek olarak direkt tamam de. Bu işlem diskin tanımlanmasına yarıyor. Ardından 119 GB alanı seç devam de.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Tamam o tıklamış olduğun 930 GB alanlı diskin üstüne gelip yeni seçeneğini tıkla. Sonra zaten kendi boyutu kadar bir alan çıkacak bir şey yazmana gerek yok ek olarak direkt tamam de. Bu işlem diskin tanımlanmasına yarıyor. Ardından 119 GB alanı seç devam de.
Tamam yaptım öyle ikisinde de birincil yazıyor kenarında ilerliyorum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
SSD'ye kurup devam et bu aşamada sorun yok.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Yardımcı olduğun için teşekkür ederim? https://i.hizliresim.com/16Mk61.jpg sayende yapabildim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

https://i.hizliresim.com/16Mk61.jpg yaptım sonunda teşekkür ederim yardımcı olduğun için ?
Rica ederim :) Sürücüleri Windows Update ile güncelle sorun yaşamamak için. En son ekran kartını programı ile güncellersin AMD veya Nvidia hangisini kullanıyorsan kendi sitelerinde programı mevcut.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81