Windows 10'dan Windows 7'ye geçiş yapamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Erdem053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selamın aleyküm arkadaşlar, sinirimden pc yi kırıcam az kaldı. Win10'a geçtim, 6-7 aydır sıkıntısız kullanıyordum, lanet lider haber bulaştı çözüm format ve deli gibi format atmak istiyorum 1 aydır'da uğraşıyorum. Fakat bilgisayar hiçbir yolla formatlanmıyor, daha önce aramızdan bir arkadaş tw ile bağlanıp direkt iso dosyasından kurulum yapmıştı fakat lider haberi götürmedi. Artık sıkıntı lider haber değil ben sadece format atmak istiyorum bilgisayarıma ve win7 yi kurmak istiyorum. Pc toshiba satellite l750/755 kendinden recovery özelliği vardı artık kullanılmıyor ise yaramıyor. 4 gb usb ye rufus üzerinden win7.İso yazdım. Boot menüsünden usb ile başlatıyorum hata veriyor ek olarak koyacağım. Ve fdd diye birşey var o ne ? Bana bir yol bulun yoksa kıracağım bu aleti. Çok teşekkürler şimdiden

Ekli dosyalar

• 7d9879cc-1223-4ce6-8587-ed84bac6a092.jpg
    7d9879cc-1223-4ce6-8587-ed84bac6a092.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 395
  • 34653594-f036-4494-9423-84a45ecfd43c.jpg
    34653594-f036-4494-9423-84a45ecfd43c.jpg
    95.1 KB · Görüntüleme: 371
  • a2b2efca-7708-46c8-8c8f-b5bf4d592dbf.jpg
    a2b2efca-7708-46c8-8c8f-b5bf4d592dbf.jpg
    65.7 KB · Görüntüleme: 382
Son düzenleyen moderatör:

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
LiderHaber illetini yaşamış biri olarak yaşadığın zorluğu biliyorum. Umarım sorunun çözülür. Boot menüsündeki USB’yi seçtiğindemi hata veriyor?

Erdem053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
LiderHaber illetini yaşamış biri olarak yaşadığın zorluğu biliyorum. Umarım sorunun çözülür. Boot menüsündeki USB’yi seçtiğindemi hata veriyor?
Teşekkür ediyorum. Hayır USB'yi seçiyorum format başlayacak ama resim olarak koydum. 'Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik. Sürücü disketiniz CD DVD veya USB flash sürücünüz varsa şimdi takın' diyor USB biraz eski ondan kaynaklı olabilir mi acaba

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
BIOS’un BOOT menüsünde USBHDD seçeneği olması lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ediyorum. Hayır USB'yi seçiyorum format başlayacak ama resim olarak koydum. 'Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik. Sürücü disketiniz CD DVD veya USB flash sürücünüz varsa şimdi takın' diyor USB biraz eski ondan kaynaklı olabilir mi acaba

Okumuyor olabilir. Win7’yi düzgün kurduğundan eminmisin?

Erdem053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
BIOS’un BOOT menüsünde USBHDD seçeneği olması lazım.

Okumuyor olabilir. Win7’yi düzgün kurduğundan eminmisin?
Boot menüsünde :

1: HDD/SSD
2: USB
3:ODD
4:FDD
5:LAN
Seçenekleri var ilk sıraya usb yi koyup save exit yapıyorum formata baslayacak işte o hatayı veriyor, win7'nin isosunu ben bulmadım kuzenimden aldım. Daha sağlam son sürüm Win7 isosu varsa elinizde denerim.

Bilgisayarımı win10 hiç yapmayacaktım. Ne güzel kendinde Recovery mod vardı usb siz cd'siz formatlıyordum şimdi Recovery seçeneğini seçtim mi tınlamıyor bile normal açılıyor

Arkadaşlar bişeyler yaptım ama bilmiyorum fortmatlanıyor galiba ? yine usb ile başlattım bu sefer hata vermedi 2 seçenek geldi yükselt ve özel diye 3 defa yükselte bastım işe yaramadı aynı yere yönlendirdi özele bastım hard diskler(sanırım pek anlamam ) gözüktü bende 535gb lığa kur dedim şimdi windows yükleniyor

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Selamın aleyküm arkadaşlar, sinirimden pc yi kırıcam az kaldı. Win10'a geçtim, 6-7 aydır sıkıntısız kullanıyordum, lanet lider haber bulaştı çözüm format ve deli gibi format atmak istiyorum 1 aydır'da uğraşıyorum. Fakat bilgisayar hiçbir yolla formatlanmıyor, daha önce aramızdan bir arkadaş tw ile bağlanıp direkt iso dosyasından kurulum yapmıştı fakat lider haberi götürmedi. Artık sıkıntı lider haber değil ben sadece format atmak istiyorum bilgisayarıma ve win7 yi kurmak istiyorum. Pc toshiba satellite l750/755 kendinden recovery özelliği vardı artık kullanılmıyor ise yaramıyor. 4 gb usb ye rufus üzerinden win7.İso yazdım. Boot menüsünden usb ile başlatıyorum hata veriyor ek olarak koyacağım. Ve fdd diye birşey var o ne ? Bana bir yol bulun yoksa kıracağım bu aleti. Çok teşekkürler şimdiden
Çipset sürücüsünü kurmanız lazım kurulumda. USB 3.0 var ise xHCI sürücüsünü kurun.

Son düzenleme:

saltinirmak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Ayrıca rufustan mbr olarak yazdırıp, biostan da legacy özelliğini açtın mı?

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
PC formatlanmiyorsa, boot menüden de açılmıyorsa Recovery CD ile kurulumu yap. Ama gördüğüm kadarıyla sorunu halletmişsin.
Bu arada FDD Floppy Disk Drive'dir ama Toshiba'larda HDD olarak başlatıyor. BIOS'un PhoenixBIOS mu?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
PC formatlanmiyorsa, boot menüden de açılmıyorsa Recovery CD ile kurulumu yap. Ama gördüğüm kadarıyla sorunu halletmişsin.
Bu arada FDD Floppy Disk Drive'dir ama Toshiba'larda HDD olarak başlatıyor. BIOS'un PhoenixBIOS mu?
Hayır baksana Insyde yazıyor zaten. Ya bu Legacy olan ya da 32 bit UEFI olan Insyde. Denemek lazım.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Bu araç ile Windows 7 veya diğer Microsoft ürünlerini indirebilirsin.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hocam aynı sorun benim PhoenixBIOS'ta oluyordu. Bir de BIOS'a girmiyordu. Aptal aptal please wait diyordu.
BIOS güncellemesini üstüne kur düzelebilir yüksek ihtimalle.

Hocam aynı sorun benim PhoenixBIOS'ta oluyordu. Bir de BIOS'a girmiyordu. Aptal aptal please wait diyordu.
Bende de o sorun vardı. BIOS u üstüne kurunca düzelmişti. Please wait deyip bir şey olmuyordu çizgi dolunca değil mi?

Son düzenleme:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
BIOS güncellemesini üstüne kur düzelebilir yüksek ihtimalle.

Bende de o sorun vardı. BIOS u üstüne kurunca düzelmişti. Please wait deyip bir şey olmuyordu çizgi dolunca değil mi?
Evet hocam, PhoenixBIOS pişmanlıktır hocam. 12 sene kullandık gerçi ama bir daha tercihim olmaz kesinlikle.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Böyle bir şey onu pek ilgilendirmez. Çünkü 32 bit UEFI ya da Legacy bir Insyde. Windows 7 'nın 32 bitinde UEFI yok. 8 de 32 bitede UEFI geldi.
Senin UEFI takıntını ben anlayamadım.Windows 10 Uefi desteklediği için,Windows 7 kuramıyor.Başıma bu olay zamanında geldi.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Senin UEFI takıntını ben anlayamadım.Windows 10 Uefi desteklediği için,Windows 7 kuramıyor.Başıma bu olay zamanında geldi.
Iyide konumuzla ilgisi yok. Adamda USB 3.0 driver ya da AHCI sürücüsü yok. Birde UEFI XP den kalma bir şey. Sen o zaman 7 kurarken hata yapıp MBR yapmışsın halbuki UEFI var XP den beri. Yoksa ben nasıl kullanıyorum şu anda 7 yi UEFI olarak?

32 bit UEFI varmış dediğim çıktı.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Iyide konumuzla ilgisi yok. Adamda USB 3.0 driver ya da AHCI sürücüsü yok. Birde UEFI XP den kalma bir şey. Sen o zaman 7 kurarken hata yapıp MBR yapmışsın halbuki UEFI var XP den beri. Yoksa ben nasıl kullanıyorum şu anda 7 yi UEFI olarak?
64-Bit Windows 7 kurarsanız elbette var. Diğer yandan; BIOS UEFI modunda olmalı ve HDD'de GPT formatında. Eğer HDD MBR formatında ise, buna UEFI kuramazsınız. UEFI oluncada ışletim sistemi değişmiyor yalnız ;)

32 bit UEFI varmış dediğim çıktı.
32 bit UEFI olanlar modlanmış işletim sistemleridir.Eğer elinizde orjinal Windows 7 DVD'si varsa anlayabilirsiniz.Birde öyle sitelerden .iso indirmeyin ;)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
64-Bit Windows 7 kurarsanız elbette var. Diğer yandan; BIOS UEFI modunda olmalı ve HDD'de GPT formatında. Eğer HDD MBR formatında ise, buna UEFI kuramazsınız. UEFI oluncada ışletim sistemi değişmiyor yalnız ;)

32 bit UEFI olanlar modlanmış işletim sistemleridir.Eğer elinizde orjinal Windows 7 DVD'si varsa anlayabilirsiniz.Birde öyle sitelerden .iso indirmeyin ;)
Ben zaten 7 de yok yazdım tekrar okur musun? 8 de geldi dedim zaten bunu. Bendekiler orijinal zaten arşivledim hepsini. Bu kişi 32 bit Windows 8.1 kurmalı UEFI olarak. RAM 4 ise sıkıntı yok.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Boot menüyü açıp LAN seçeneğini seçip resim atar mısınız?

Uefi Xp'den beri var yazdınız.
Evet öyle XP den beri olan bir şey. Ama sadece IA-64 sürümünde var. Vista dan beri normal X64 de geldi. Windows Longhorn da 32 bit UEFI gelip kaldırıldı. Yıllar sonra 8 de geri geldi.

Uefi Xp'den beri var yazdınız.
Macbooklarda 10-15 yıldır 32 bit UEFI var ve MacOs larda 32 bit UEFI olarak kurulu. Ayrıca Macbooklarda vb. UEFI kurmak zorundasınız. Legacy boot etmiyorlar. Kısaca Apple UEFI'yi zorunlu kılıyor.

Son düzenleme:

Erdem053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ayrıca rufustan mbr olarak yazdırıp, biostan da legacy özelliğini açtın mı?
legacy şeneğine hiçbirşey yapmadım formatlandı bilgisayar doğrudur fakat meğer 32bitmiş benim pc 64 bit şimdi elimde 64 bit win7 yok, mecbur tekrardan win10 64 bit kurulumu yapacağım

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
legacy şeneğine hiçbirşey yapmadım formatlandı bilgisayar doğrudur fakat meğer 32bitmiş benim pc 64 bit şimdi elimde 64 bit win7 yok, mecbur tekrardan win10 64 bit kurulumu yapacağım
Dediğimi bir yapıp resim atabilir misiniz?

Erdem053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
USB'den formatlamaya kalktığım zaman ERROR : LEGACY BOOT OFF UEFI MEDİA diye hata veriyor devamı ise ; This drive can only boot in UEFI mode.
It can not boot in BİOS/LEGACY mode.

If you want to boot this drive in BIOS/Legacy mode, should recreate it in Rufus using the following settings:
*partition scheme MBR
*Target systek BIOS...

Bu hatayı veriyor

Dediğimi bir yapıp resim atabilir misiniz?
elbette biraz bekleticem

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
USB'den formatlamaya kalktığım zaman ERROR : LEGACY BOOT OFF UEFI MEDİA diye hata veriyor devamı ise ; This drive can only boot in UEFI mode.
It can not boot in BİOS/LEGACY mode.

If you want to boot this drive in BIOS/Legacy mode, should recreate it in Rufus using the following settings:
*partition scheme MBR
*Target systek BIOS...

Bu hatayı veriyor
Çünkü sizin BIOS 32 Bit UEFI ye sahip siz 64 bit UEFI olarak boot etmeye kalkışıyorsunuz. 32 bit 8.1 indirip GPT olarak Rufus tan yazarsanız açılır.

Erdem053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çünkü sizin BIOS 32 Bit UEFI ye sahip siz 64 bit UEFI olarak boot etmeye kalkışıyorsunuz. 32 bit 8.1 indirip GPT olarak Rufus tan yazarsanız açılır.
bu ne demek tam anlamıyla benim sistem 64 bit bundan eminim