Windows 10-Dan Linux-A Gecmek.

Bu konuyu okuyanlar

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Merhaba arkadaslar. Bilgisyarimda windiws yanlislikla ssd oldugu halde Hdd ye yuklendi ve hdd 100% calisiyor. 100% calisdigi icinde bilgisayar yavasliyor,oyunlara girdigimde oyunlarda anlik fps dususu oluyor. bu yuzden bilgisayari Linux-a gecirmek istiyorum,hem de Linux un daha guvenli oldugunu duydum, sizce Linux-a gecmeye degermi?
laptopun sistemi:
Lenovo Ideapad gaming 3
ryzen 5 4600h
gtx 1650
8 gb ddr4 ram
1 tb hdd +128 gb ssd.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhaba arkadaslar. Bilgisyarimda windiws yanlislikla ssd oldugu halde Hdd ye yuklendi ve hdd 100% calisiyor. 100% calisdigi icinde bilgisayar yavasliyor,oyunlara girdigimde oyunlarda anlik fps dususu oluyor. bu yuzden bilgisayari Linux-a gecirmek istiyorum,hem de Linux un daha guvenli oldugunu duydum, sizce Linux-a gecmeye degermi?
laptopun sistemi:
Lenovo Ideapad gaming 3
ryzen 5 4600h
gtx 1650
8 gb ddr4 ram
1 tb hdd +128 gb ssd.
Linux Mint Cinnamon, Kubuntu, Fedora WorkStation gibi dağıtımlar sizin işinizi görebilir. Geçmeye değebilir fakat hangi oyunları oynadığınızı öğrenebilir miyim? Oynadığınız oyunların GNU/Linux'a desteği yoksa performans düşüşleri yaşayabilirsiniz çünkü.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
tesekkurler. aslinda cok da oyun oynamiyorum, kodlamayla falan ugrasiyorum. cs go, dota, crossout falan oynamistim bunlarda sorun olmadi, ama ring of elysium da hdd oyuna girdigim anda 100% calismaya basladi ve oyunda anlik fps dumeleri, takilmalar basladi. tum oyunlari bir kac gun oynayip siliyorum sadece bilgisayari test etmek amacli yuklemisdim amma windows hd de oldugu iin 100% calisiyor hdd

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
tesekkurler. aslinda cok da oyun oynamiyorum, kodlamayla falan ugrasiyorum. cs go, dota, crossout falan oynamistim bunlarda sorun olmadi, ama ring of elysium da hdd oyuna girdigim anda 100% calismaya basladi ve oyunda anlik fps dumeleri, takilmalar basladi. tum oyunlari bir kac gun oynayip siliyorum sadece bilgisayari test etmek amacli yuklemisdim amma windows hd de oldugu iin 100% calisiyor hdd
Dota, CS:GO gibi oyunların GNU/Linux dağıtımlarına desteği olduğu için onları düzgünce oynayabilirsiniz fakat Ring of Elysium oyunun GNU/Linux dağıtımlarına desteği olmadığı için o oyunu oynarken performans kayıpları ile karşılaşabilirsiniz. Ekran kartınız NVIDIA marka ise Ubuntu temelli dağıtımlar sizin için daha iyi olacaktır. Pop!_OS, Linux Mint Cinnamon vb. Dağıtımlara bakmanızı öneririm.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Dota, CS:GO gibi oyunların GNU/Linux dağıtımlarına desteği olduğu için onları düzgünce oynayabilirsiniz fakat Ring of Elysium oyunun GNU/Linux dağıtımlarına desteği olmadığı için o oyunu oynarken performans kayıpları ile karşılaşabilirsiniz. Ekran kartınız NVIDIA marka ise Ubuntu temelli dağıtımlar sizin için daha iyi olacaktır. Pop!_OS, Linux Mint Cinnamon vb. Dağıtımlara bakmanızı öneririm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki sizce hdd neden 100% calisir? Linuxa gectikten sonra sorun duzelirmi?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki sizce hdd neden 100% calisir? Linuxa gectikten sonra sorun duzelirmi?
Windows 10'un genel olarak HDD optimizasyonu kötü denebilir ve sanırım siz de Windows 10 kullanıyorsunuz. Genel olarak HDD performansı bakımından çok ağır olmayan bir dağıtım kullanacaksanız daha iyi bir deneyim alacağınızı düşünüyorum.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
tesekkurler, hangi linux dagitimi daha iyi olur bu sistem icin?

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
GTX1650 var ve Ryzen 4600H. 2 ekran kartın var ve ikisi arasında geçiş hızı önemli. Bu özelliklere sahip en kullanışlı dağıtım Pop!_OS.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,670
Benim de HP Pavilion G6 1306et laptop cihazımda Intel core i5 CPU ve AMD Radeon HD 7450M GPU var. Şu anda Ubuntu kullanıyorum ama GPU geçişini desteklemiyor sanırım, bana önerebileceğiniz bir dağıtım veya yazılım var mıdır?