Windows 10 ani kapanma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Merhaba. Laptopum kendi kendine aniden 7-8 saat geçtikten sonra ani olarak kendini kapatıyor yani nasılki elimizle açma kapama tuşuna uzun basınca çat diye kapanır ya aynı o şekilde kapanıp, otomatikman kendini tekrar açıyor ve 7-8 saat boyunca sorunsuz çalışmaya devam ediyor ama 7-8 saat sonra tekrar bu gıcık ani kapanma olayı meydana geliyor. Üstelik sistem sıcaklıkları 60 ila 70 sıcaklığı arasındayken yani aşırı ısınma gibi bir sorunda yok. Ayrıca, bir sorun daha var. Bilgisayarımın güç ayarlarını "Hiçbir zaman" olarak otomatik uyku moduna geçmemesi için ayar yaptım ama ne zamanki bilgisayarı kullanmıyorum klavyeye veya fareye dokunmuyorum, 5 Dakika sonra o cıvarda sistem otomatik uyku moduna geçiyor ve bu beni gıcık ediyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim?

CPU: Intel core i7 4720HQ
GPU: AMD R9 M265X

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O bir anda kapanmalar muhtemelen şebekedeki elektriğin dalgalanmasından kaynaklı. Ona pek bir şey yapamayız.
Uyku sorununa gelince ise bunu güç ayarlarından çözebilirsin. Denetim masasının içinde.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
O bir anda kapanmalar muhtemelen şebekedeki elektriğin dalgalanmasından kaynaklı. Ona pek bir şey yapamayız.
Uyku sorununa gelince ise bunu güç ayarlarından çözebilirsin. Denetim masasının içinde.
1) Şebekedeki dalgalanmayla alakası yok zaten laptopun bataryası var yani elektrik dalgalansada kapanmaması lazım.
2) Denetim masası ve güç ayarlarında zaten bütün herşey "Hiçbir zaman" olarak ayarlı ama buna rağmen uyku moduna geçiyor?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
1) Şebekedeki dalgalanmayla alakası yok zaten laptopun bataryası var yani elektrik dalgalansada kapanmaması lazım.
2) Denetim masası ve güç ayarlarında zaten bütün herşey "Hiçbir zaman" olarak ayarlı ama buna rağmen uyku moduna geçiyor?
Peki güç besleme arızası olabilir mi? Yani ısınmaya bağlı olarak. Zira bu sorun genellikle telefonların başına geliyor fakat laptopunuzda da olabilir. EMMC çipi besleme arızası verebilir. EMMC çipi ısındığı zaman otomatikmen kapanır sistem.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Peki güç besleme arızası olabilir mi? Yani ısınmaya bağlı olarak. Zira bu sorun genellikle telefonların başına geliyor fakat laptopunuzda da olabilir. EMMC çipi besleme arızası verebilir. EMMC çipi ısındığı zaman otomatikmen kapanır sistem.
EMMC çipi nedir açılımı yani?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
EMMC çipi nedir açılımı yani?
Embedded Multimedia Card yani Türkçesi Gömülü Multimedia Kart dediğimiz bellek çeşiti. Kafanızı fazla karıştırmadan, size dediğim gibi güç besleme arızası olabilir. Bu EMMC'yi pek takmayın genelde telefonlarda görülüyor. Sizin bilgisayarınızda olabilir dedim. Özellikle HDD veya SSD'de...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Türkçesi, HD'de aşırı ısınma olursa bilgisayar verilerini korumak için kendini yeniden başlatabilir :D

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Embedded Multimedia Card yani Türkçesi Gömülü Multimedia Kart dediğimiz bellek çeşiti. Kafanızı fazla karıştırmadan, size dediğim gibi güç besleme arızası olabilir. Bu EMMC'yi pek takmayın genelde telefonlarda görülüyor. Sizin bilgisayarınızda olabilir dedim.
Benim laptopta SD kart okuyucu kutu var onu mu kastediyorsunuz?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Aynı sorun bende de var.

Chrome işlem kullanımlarına bakar mısın Erdem, ne kadar kullanıyor?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İlginç bir durum var ki ikinizin ekran kartı da çok yakın model :) Acaba bir sürücü sorunu olma ihtimali var mı ? Hangi Windows versiyonunu kullanıyorsun ?

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
İlginç bir durum var ki ikinizin ekran kartı da çok yakın model :) Acaba bir sürücü sorunu olma ihtimali var mı ? Hangi Windows versiyonunu kullanıyorsun ?
Windows 10 (64-Bit) Single Language (Orjinal) Sürüm 1703 (15063.674)

Bu kendiliğinden ani kapanma sorunu zaten son 1 aydan beri var.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Single Language yerine PRO öneririm. Ayrıca sürüm 1709'a geçin...
De Pro lisansı bilgisayarlarla gelmiyor. En azından çoğu ile Home Single Language geliyor. Dediğin sürümü kullanmasının yolu ya crack (Tavsiye etmiyoruz) ya da lisans satın alma. Üstelik Pro'nun ev kullanıcısı için bir özelliği yok.
--- Gönderi Güncellendi ---
Windows 10 Sürümlerini Karşılaştırın | Home ve Pro
Satın almadan lisanssız da kullanır, hatta konusunu bile geçmişte açtım ama kimse öyle kullanmak istemiyor. Bazı kısıtlamaları var. Kullanımı etkilemese de detay...

Bir şey daha eklemek isterim ki Windows 10 Home Single Language'daki servisler ve paket sayısı daha azdır. Dolayısıyla performans daha iyi bile olabilir Pro yada Enterprise ile kıyaslanınca.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
De Pro lisansı bilgisayarlarla gelmiyor. En azından çoğu ile Home Single Language geliyor. Dediğin sürümü kullanmasının yolu ya crack (Tavsiye etmiyoruz) ya da lisans satın alma. Üstelik Pro'nun ev kullanıcısı için bir özelliği yok.
--- Gönderi Güncellendi ---
Windows 10 Sürümlerini Karşılaştırın | Home ve Pro
Satın almadan lisanssız da kullanır, hatta konusunu bile geçmişte açtım ama kimse öyle kullanmak istemiyor. Bazı kısıtlamaları var. Kullanımı etkilemese de detay...

Bir şey daha eklemek isterim ki Windows 10 Home Single Language'daki servisler ve paket sayısı daha azdır. Dolayısıyla performans daha iyi bile olabilir Pro yada Enterprise ile kıyaslanınca.
50 TL ile OEM key alınabilir veya etkinleştirilebilir. Home sürümünden bence en önemli artısı güncellemeleri erteleyebiliyor olması...

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Sıfırlamayı denedin mi? Veya Temiz Windows 10 kurulumu yapmanı öneririm.
Denememiştim ama aklıma gelmişken, ani kapanma sorunu Bitcoin miner yani CPU veya GPU'yu kullanarak para kazandıran uygulamayı kurduğumdan beridir böyle. Ayrıca bitcoin bir tür trojan diye uyarı vermişti antivirüs programı... Bu doğru mu?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Denememiştim ama aklıma gelmişken, ani kapanma sorunu Bitcoin miner yani CPU veya GPU'yu kullanarak para kazandıran uygulamayı kurduğumdan beridir böyle. Ayrıca bitcoin bir tür trojan diye uyarı vermişti antivirüs programı... Bu doğru mu?
Trojan zaten bilgisayarının başkası tarafından kullandıran bir tür zararlıdır. Trojan olması normal... Bence temiz Windows 10 kurulumu yapın.

Son mesajlar