Windows 10 Ana Konu

Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kaç yıllık eski makinem var her gelen güncellemeyi yüklerim. Bu güne kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım daha windows ile ilgili.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
@kilicbaligi Güncel sürümler iyi mi hocam hız olarak?
Sanal makinede denedim. Performans olarak 21H2 ile aynı konfigürasyonlarda yüklü 21H1 sürümü ile arasında pek bir fark yok gibi. Ama bazen uygulamalar geç açılıyor. Ana makinemde LTSC 2019 yüklü. LTSC 2021'i de sanalda test ettim, Win11'deki yeni mağazayı yükledim, güncelleştirdim vs. Onda ise bariz hantallık var. Kaynak kullanımı açısından da kabaca %10-15 civarı artış söz konusu.
Her iki sürümü de ana makineme yüklemeyi şimdilik düşünmüyorum.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
1093'ten 21H1'e geçtim geçen hafta. Açıkçası oyunlarda 1803'teki gibi bir stabilite yok. Bilmiyorum, Windows'un bu eski sistemler üzerindeki planlı eskitmenin bir parçası olabilir de.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
1803'ten 21H1'e geçtim geçen hafta. Açıkçası oyunlarda 1803'teki gibi bir stabilite yok. Bilmiyorum, Windows'un bu eski sistemler üzerindeki planlı eskitmenin bir parçası olabilir de.
1803 ara sürüm. 1607 iyi, 1809 da keza öyle. :)

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Sanal makinede denedim. Performans olarak 21H2 ile aynı konfigürasyonlarda yüklü 21H1 sürümü ile arasında pek bir fark yok gibi. Ama bazen uygulamalar geç açılıyor. Ana makinemde LTSC 2019 yüklü. LTSC 2021'i de sanalda test ettim, Win11'deki yeni mağazayı yükledim, güncelleştirdim vs. Onda ise bariz hantallık var. Kaynak kullanımı açısından da kabaca %10-15 civarı artış söz konusu.
Her iki sürümü de ana makineme yüklemeyi şimdilik düşünmüyorum.

Hocam format atacağım da ondan sordum bende. Genelde 1607 sürümünü kullanıyorum güncelleme yapılmadığı sürece latency değeri de düşük oluyor sistem en iyi performansı veriyor. Ana sisteme kuracağım bende. LTSC 2021 çıktı mı bu arada bilmiyordum merak ettim var mı acaba linki falan? Geçenler de birisi daha söylemişti ama kaynaklarıma baktığım da görememiştim eski sürümlerini bulmuştum hep. LTSC kurup kullanmaya değer mi acaba bilemedim 2019'u kullanmıştım çünkü arkadaşımın önerisi üzerine.

Karar veremedim :)

1093'ten 21H1'e geçtim geçen hafta. Açıkçası oyunlarda 1803'teki gibi bir stabilite yok. Bilmiyorum, Windows'un bu eski sistemler üzerindeki planlı eskitmenin bir parçası olabilir de.

1803 iyi mi sizce? Ben genelde 1607 kullanıyorum ama emin olamadım yeni sürümleri test etmek istiyorum biraz da. Ama dediğiniz gibi mutlaka planlı eskitme yapılıyor. Bunu nvidia ve amd'de yapıyor ekran kartı sürücülerin de.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Hocam format atacağım da ondan sordum bende. Genelde 1607 sürümünü kullanıyorum güncelleme yapılmadığı sürece latency değeri de düşük oluyor sistem en iyi performansı veriyor. Ana sisteme kuracağım bende. LTSC 2021 çıktı mı bu arada bilmiyordum merak ettim var mı acaba linki falan? Geçenler de birisi daha söylemişti ama kaynaklarıma baktığım da görememiştim eski sürümlerini bulmuştum hep. LTSC kurup kullanmaya değer mi acaba bilemedim 2019'u kullanmıştım çünkü arkadaşımın önerisi üzerine.

1803 iyi mi sizce? Ben genelde 1607 kullanıyorum ama emin olamadım yeni sürümleri test etmek istiyorum biraz da. Ama dediğiniz gibi mutlaka planlı eskitme yapılıyor. Bunu nvidia ve amd'de yapıyor ekran kartı sürücülerin de.
Microsoft windows 10 değerlendirme sayfasından indirebiliyorsun.

TR sürüm için .svf dosyası ile kendi medyanı oluşturabiliyorsun.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Microsoft windows 10 değerlendirme sayfasından indirebiliyorsun.

TR sürüm için .svf dosyası ile kendi medyanı oluşturabiliyorsun.

Pek anlamadım vallahi :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Pek anlamadım vallahi :)
Spoiler içinde LTSC 2021 ISO'nun doğrudan indirme bağlantısı var. Dili İngilizce. .svf dosyası ile de Türkçe sürüm yükleme medyasını elde edebiliyorsun. MDL forumlarında ilgili dosyalar paylaşılmış.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Spoiler içinde LTSC 2021 ISO'nun doğrudan indirme bağlantısı var. Dili İngilizce. .svf dosyası ile de Türkçe sürüm yükleme medyasını elde edebiliyorsun. MDL forumlarında ilgili dosyalar paylaşılmış.

TR nasıl yapabilirim svf falan demişsiniz nereden bulabilirim?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
TR nasıl yapabilirim svf falan demişsiniz nereden bulabilirim?
İlgili SVF dosyasını upload ettim ve onu ayıklamada kullanacağın program linki aşağıdadır:
CLIENT_LTSC_EVAL_x64FRE_en-us.iso, *.svf dosyası ve SVF eXtractor'ı aynı konuma at ve SVF eXtractor'ı çalıştır. tr_tr*** adında ISO dosyası oluşacak.

Ekli dosyalar

• TR_LTSC.JPG
    TR_LTSC.JPG
    114.2 KB · Görüntüleme: 148

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
İlgili SVF dosyasını upload ettim ve onu ayıklamada kullanacağın program linki aşağıdadır:
CLIENT_LTSC_EVAL_x64FRE_en-us.iso, *.svf dosyası ve SVF eXtractor'ı aynı konuma at ve SVF eXtractor'ı çalıştır. tr_tr*** adında ISO dosyası oluşacak.

Dediklerinizi yaptım biraz acemiyim de bu programın devam etmesi için o önce ki verdiğiniz linklerin arasında ki LTSC 2021 en-us'u indirip bu programa yolunu göstermem gerekiyor değil mi?

KaanStinson

Asistan
Reaksiyon puanı
191
GTA San Andreas Steam sürümü genel olarak tüm Windows sürümlerinde mi bozuk yoksa Windows 10 da mı sıkıntı çıkarıyor ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Dediklerinizi yaptım biraz acemiyim de bu programın devam etmesi için o önce ki verdiğiniz linklerin arasında ki LTSC 2021 en-us'u indirip bu programa yolunu göstermem gerekiyor değil mi?
Yukarıdaki Path (...) kısmından 19044.1288.211006-0501.21h2_release_svc_refresh_CLIENT_LTSC_EVAL_x64FRE_en-us.iso'yu yol olarak gösteriyorsun ve Extract'e tıklayıp bekliyorsun. tr-tr_windows_10_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso dosyası oluşuyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
1803 ara sürüm. 1607 iyi, 1809 da keza öyle. :)
Programların yanıt verme süresi, çökmeler vs falan yaşıyordum. Kullandığım programların istediği güncellik nedeniyle 21H1'deyim.

1607'yi denemediğim için bilmiyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Programların yanıt verme süresi, çökmeler vs falan yaşıyordum. Kullandığım programların istediği güncellik nedeniyle 21H1'deyim.

1607'yi denemediğim için bilmiyorum.
Evet bazı uygulama/program/oyun belirli bir Windows sürümü ve yukarısını zorunlu kılabiliyor. Win10 21H2 için yapılan yorumlar sanki o kadar da olumsuz değil gibi. İmkan varsa bu sürümü deneyebilirsin.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Evet bazı uygulama/program/oyun belirli bir Windows sürümü ve yukarısını zorunlu kılabiliyor. Win10 21H2 için yapılan yorumlar sanki o kadar da olumsuz değil gibi. İmkan varsa bu sürümü deneyebilirsin.
Bu ay sonu sistem yükseltmesi yapabilirsem (cpu+anakart) o zaman geçiş yapacağım.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Yukarıdaki Path (...) kısmından 19044.1288.211006-0501.21h2_release_svc_refresh_CLIENT_LTSC_EVAL_x64FRE_en-us.iso'yu yol olarak gösteriyorsun ve Extract'e tıklayıp bekliyorsun. tr-tr_windows_10_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso dosyası oluşuyor.

Yani ingilizce olan iso'yu her türlü indirmek lazım. Gece yapayım o işi. Teşekkür ederim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Son okuduğum bazı güvenlik konulu araştırma ve makalelere göre Windows 10 sürüm 1903 ve diğer tüm alt sürümleri (LTSC 2019, Windows 8.1 de dahil) kullanmak artık çok güvenli değil. Defender kolayca geçilebilir olabileceğinden kötü niyetli aktörlere, kötü amaçlı yazılımlara bu sistemler son derece açık. İnternet ortamındaki yeni tehditlere karşı proaktif savunma sunan üçüncü parti bir güvenlik yazılımı kullanmak şart gibi. :confused:

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Son okuduğum bazı güvenlik konulu araştırma ve makalelere göre Windows 10 sürüm 1903 ve diğer tüm alt sürümleri (LTSC 2019, Windows 8.1 de dahil) kullanmak artık çok güvenli değil. Defender kolayca geçilebilir olabileceğinden kötü niyetli aktörlere, kötü amaçlı yazılımlara bu sistemler son derece açık. İnternet ortamındaki yeni tehditlere karşı proaktif savunma sunan üçüncü parti bir güvenlik yazılımı kullanmak şart gibi. :confused:

Tamamen dümen. Zaten formattan sonra güncel windows 10 bile kullansak defenderi anında kapatıyoruz defender geçilebilir olsa ne yazar.

Reaksiyon puanı
7,985
Tamamen dümen. Zaten formattan sonra güncel windows 10 bile kullansak defenderi anında kapatıyoruz defender geçilebilir olsa ne yazar.
Defenderi kapatıp ne kullanıyorsunuz acaba?

Ayrıca güvenlik açığı diyor. Bırak Defenderi 3. Parti güvenlik yazılımı da kullansan o açığa bir şekilde erişebiliyorlar. En günceli kullanmak varken neden her konuda eski,hantal sürümleri övüyorsunuz?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Defender tek başına tabii ki yeterli ol(a)maz ama onsuz da olmaz.

Pek çok kişi kullanıcı hesabı denetimini düşük konuma alıyor veya bunu devre dışı bırakıyor, üstüne kullanıcı yetkilerini genişletiyor, Defender'ı devre dışı bırakıyor. Neymiş: X dosyasını Microsoft/Windows Defender bulup siliyor(muş) ama dosya güvenli (imiş), Y programına tıkladığında şak diye açılsın istiyor(muş)... Falan fişman...

Ancak kullanıcı, kötü amaçlı bir dosyayı, belgeyi açtığında veya bubi tuzağına sahip bir web sitesini ziyaret ettiğinde bir güvenlik açığından yararlanarak saldırganların PC'lerin kontrolünü ele geçirmesi o kadar kolay ki. Buna ilişkin güncel bir örnek:

Microsoft bu konuda ne yapıyor? Kullanıcıları uyarıyor. Şu anda kusur için resmi bir düzeltme eki yok diyor ancak tehdidi azaltmak için öneriler yayınlıyor. :)

Kötü niyetli aktörler hiç olmadığı kadar açgözlü ve toolkit'ler daha iyi hale geliyor, kötü amaçlı yazılımlar daha karmaşık hale geliyor. Fidye yazılımıyla uğraşmak hiç eğlenceli değil. Çevrimiçi hesaplarınızı kaybedebilir ve dijital hayatınızı geri almak için çok zaman kaybedebilirsiniz!

Göz attığınız ve yüklediğiniz her şeye ve sisteminizde neyin çalıştığına ve nelerin kendisini güncellediğine, sınırlı bir kullanıcı olarak bile çok dikkatli olmalısınız. Şimdiye kadar kötü bir durumla karşılaşmamış olmanız hayatınızın geri kalanının da bu ve benzer bir çizgide devam edeceğinin garantisini ver(e)mez.

Şurası tartışma götürmez ki çok ciddi/kritik seviyede bir güvenlik açığı olmadığı sürece herhangi bir yama yayınlanmıyor, çözüm sunulmuyor.
Mesela Windows 8.1 için şimdiye kadar irili ufaklı 129 güvenlik açığı tespit edilmiş, bunlardan sadece 28'i yamanmış. Tüm Microsoft ürünleri bazında asla düzeltilmeyen onlarca ayrıcalık yürütme kusuru var, yama uygulanmamış savunmasız yüzlerce hizmet var.

Endişe verici olan kimi açıklar, zafiyetler ifşa edilse bile bunlar Microsoft tarafından onaylanmayabiliyor. Kabul görse bile bunun için bir düzeltme eki çıkmıyor ve birçok durumda Microsoft, tehdidi azaltmak için sadece öneriler yayınlıyor. Üstelik işletim sistemi sürümü eskidikçe aldığı destek ve ilgi azalıyor.

Bilemiyorum artık, gerisi sizlere kalmış. Selamlar.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Defenderi kapatıp ne kullanıyorsunuz acaba?

Ayrıca güvenlik açığı diyor. Bırak Defenderi 3. Parti güvenlik yazılımı da kullansan o açığa bir şekilde erişebiliyorlar. En günceli kullanmak varken neden her konuda eski,hantal sürümleri övüyorsunuz?

Eski sürüm övmüyorum kardeşim öyle bir şey yazdım mı oraya? En güncel win 10 kullanıyorum windows'un kendi zaten virüs gizlin saklın yok ki.

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Eski sürüm övmüyorum kardeşim öyle bir şey yazdım mı oraya? En güncel win 10 kullanıyorum windows'un kendi zaten virüs gizlin saklın yok ki.
Virüs değilde Her işletim sisteminin arka kapısı var sadece o kapıyı ile sistemi hazırlayan ve şans eseri bulan adamlardan başka kimse giremez.
Bizzat şans eseri kendim geçtim arka kapıdan birisinin pc'sine. Ama Birdaha elimi sürmem. Tövbe ettim Banka bilgisayarları ile karşılaşınca.

Böyle düşün. İnternete bağlı olan her cihazın içindeki dosyaları istedikleri gibi okuyup hatta değiştirebiliyorlar.
Telefon veya bilgisayar farketmez. Sadece İp adres yeterlidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Özel Bilgilerin varsa pc de. Usb hdd al hepsini çıkarılabilir diskte sakla.

4-5 saat oldu win 10 22h2 yukledim. Aman tanrım dedim. Boşta 2.7gb ram yiyen pc'mi olur?
Ramı geçelim sistemi tamamen kapalı yapmaya çalışıyorlar.

Nvidia Driver kurayım dedim Browserde nvidia driver yazacakken bildirim geldi. Şakkanak kendisi internetten yüklemiş kurmuş bile haberim yok.
Açığı sanki birisi benim pc'mi kontrol ettiğini düşünmedim değil.

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,855
Virüs değilde Her işletim sisteminin arka kapısı var sadece o kapıyı ile sistemi hazırlayan ve şans eseri bulan adamlardan başka kimse giremez.
Bizzat şans eseri kendim geçtim arka kapıdan birisinin pc'sine. Ama Birdaha elimi sürmem. Tövbe ettim Banka bilgisayarları ile karşılaşınca.

Böyle düşün. İnternete bağlı olan her cihazın içindeki dosyaları istedikleri gibi okuyup hatta değiştirebiliyorlar.
Telefon veya bilgisayar farketmez. Sadece İp adres yeterlidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Özel Bilgilerin varsa pc de. Usb hdd al hepsini çıkarılabilir diskte sakla.

4-5 saat oldu win 10 22h2 yukledim. Aman tanrım dedim. Boşta 2.7gb ram yiyen pc'mi olur?
Ramı geçelim sistemi tamamen kapalı yapmaya çalışıyorlar.

Nvidia Driver kurayım dedim Browserde nvidia driver yazacakken bildirim geldi. Şakkanak kendisi internetten yüklemiş kurmuş bile haberim yok.
Açığı sanki birisi benim pc'mi kontrol ettiğini düşünmedim değil.
Benim laptop da da windows yanlış driver kuruyordu. Saydamlık bozuluyordu. Community ye yazdım sorunu geliştiricilerden biri özel bir yama verdi microsoftun mu tam bilmiyorum. Hata tarıyor ve güncellemeleri saklamaya yarıyor sakladığın güncelleme asla çıkmıyor ve güncellemiyor ardından yaptım ve oldu. Amd nin kendi sitesindeki driverı kullanıyorum çok iyi oldu. Sonra hdd ye depoladım uygulamayı.