Winamp'ın Alternatifi AIMP Güncellendi

Bu konuyu okuyanlar

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Tanıtım:

Winamp'ın yerini doldurabilecek sağlam bir müzik oynatıcı olan AIMP, ufak boyutuyla hem sistemi yormuyor, hem de bilgisayar başında size sorunsuz, rahat bir ortam vaad ediyor. Winamp'ın neredeyse bütün özelliklerini içeren programda, birden çok çalma listesi de etiket şeklinde düzenlenebiliyor.

Programın arayüzü gelişmiş olmakla beraber, menüleri kullanışlı; arka planda rahatlıkla çalışabiliyor. Program Rus yapımıdır. Hızlıdır, sistemi yormaz. Program, ayrıca Utilities isimli bir araçla birlikte kuruluyor. Bu araç ile birlikte;

# Ses ve müzik türü dönüştürücüsü
# Ses kayıt seçeneği
# Etiket düzenleyicisi
# Eklenti editörü de kullanımınıza sunuluyor.

Göze çarpan farklı özellikleri :

Programda ilk olarak göze çarpan görünümü ve hızlı olması. Önemli bir diğer özellik ise default ve listen şeklinde, radyo açtığınızda bunu ayrı sekmelerde göstermesi. Bu şekilde istediğiniz zaman radyo, istediğiniz zaman bilgisayarınızdaki müzikleri hızlı bir şekilde açabiliyorsunuz.

Bir de bir müzikten başka bir müziğe geçtiğinizde kapatılan müziğin sesi yavaş yavaş azalıyor, bu da winamp'ta varsayılan olarak gelmeyen başka bir özellik.

Müzik dinlerken küçültme simgesine basıldığında, sağ alt köşede küçük bir simge çıkıyor. Ayrıca sağ alt köşedeki bu simgenin üzerine gelindiğinde de çalan müziklerin isimleri çıkıyor.

Bu program sadece müzik dinleme değil, çeşitli uzantıları (WAW, OGG, MP3, WMA) birbirlerine dönüştürebilme özelliğine de sahip (Winamp'ın sadece PRO sürümünde bu özellik tam anlamıyla düzgün çalışabiliyordu).

Ayrıca winamp çalma listesini ortak kullanabiliyor veya çalma listesini winamp’ın tanıyacağı gibi .pls yapabiliyor.

Ayarlarından (ctrl+p), simge değiştirebilme özelliği

MP+, AAC, AC3, OGG, FLAC, APE, WavPack, Speex, WAV, CDA, WMA, S3M, XM, MOD, IT, MO3, MTM, UMX açabilme

Winamptan başka bir farkı; herhangi bir radyo açtığınızda Türkçe sorunu olabiliyor, ama bu program ile tamamen Türkçe; hiçbir sorun yaşamadan dilediğiniz radyoyu açabiliyorsunuz. Buradan winamp ile aralarındaki farklara bakabilirsiniz.

Programın farklı arayüzlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Programı Türkçe Kullanmak İçin buradaki eki indirip,
kurduktan sonra seçeneklerden Türkçe dili seçmeniz yeterlidir. Programı Türkçeleştirmekte zorlanan ziyaretçilerimiz, aşağıdaki ekran görüntülerinden ilgili işlemin nasıl yapılacağı hakkında yardım alabilirler.

Programı Türkçe Kullanmak İçin buradan indireceğiniz zip paketinin içindeki AIMP-KURULUM-VE-TURKCELESTIRME.EXE adlı dosyayı çift tıklayıp programın nasıl kurulduğunu ve Türkçeleştirildiğini canlı canlı seyredebilirsiniz.

MSN Messenger Ne Dinliyorum Özelliği İçin : Bu linkteki Winamp eklentisini indirip, kurmak için çift tıklayın, Nereye kurulacağını gösteren yerde C:\Program Files\AIMP2\PlugIns yolunu seçip, kur deyin. AIMP sol üst köşesindeki komutlardan Eklentiler'i seçip sağdaki listeden MSN Messenger 7 Plugin e çift tıklayıp AIMP i kapatıp açın, tekrar açıldığında MSN Messenger'ınızda çalan parçayı veya radyoyu yazdığını göreceksiniz. Tabi MSN Messenger'ın üst kısmındaki Ne Dinliyorum özelliğini açmış olmanız halinde.

1---2

3---4

5---6

aimp2screen.jpg

Sürüm : 2.11
Boyut : 2.88 Mb
Kullanım İzni : Ücretsiz (Freeware)
Dil : Türkçe
İşletim Sistemi : Windows 2000/2003/XP/Vista
Üretici Firma : AIMP DevTeam
[size=7pt]Kaynak[/size]

Sitesi

İndirme adresleri

Catode.Ru depositfiles.com programki.net RapidShare.com innDir.com

itsfresh

Asistan
Reaksiyon puanı
3
winapı kaldırıp artık bunu kullanıyorum ama winapın ses kalitesi buna göre daha iyi, anlayacağınız aklım winapta.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Tam olarak kopamayan biri daha ;)

spider_9600

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben zaten bunu kullanıyorum ve oldukça memnunum ^^

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Ya bunun en çok şarkı biterken sesini hafifçe kısıp,bir sonraki şarkıya geçişini çok seviyorum. :) Ama winamptada DFX Audio ile ayar yapınca canavar gibi ses veriyor kardeşim, napalım şimdi :)

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
JuLiuSiuS dedi ki:
Ya bunun en çok şarkı biterken sesini hafifçe kısıp,bir sonraki şarkıya geçişini çok seviyorum. :) Ama winamptada DFX Audio ile ayar yapınca canavar gibi ses veriyor kardeşim, napalım şimdi :)

haklısın birkaç eksigi var ginede

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Erthon arkadaşım ben 2.11 sürümünü bekliyordum forumda yazmak için ama sen benden önce davrandın neyse

Sesi beğenmeyenler enhancer eklentisini indirip deneyebilir.
http://www.aimp.ru/forum/index.php?action=dlattach;topic=222.0;attach=264
dll dosyasını program files>aimp2>plugins klasörüne atın

Kullanmak için ekolayzır panelini açın config yazan yerin altına tıklayın çıkan menüden enhancerı tıklayın ve ayarı yapın..

Aslında bu programda dfx eklentiside kullanılabiliyor ama kurcalamadım daha

umudayolculuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Amaç sadece müzik dinlemekse o zaman Aimp gercekten güzel bir program, benim şahsen en cok hoşuma giden birden fazla calma listesi hazırlayabiliyor olmak.

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bu kadar çok seveni olduğunu tahmin etmemiştim ^^

Ben önceden Aimp pro'yu kullanıyordum ama yerine bunu çıkarttılar bizde classic sürümüne döndük gayet iyi ses dönüştürmesi, tag yazma, sistemi kasmaması ve Türkçe olması + yönlerinden ses kalitesi - eksi yönü ama onunda "dragonfly" kardeşimin dediği gibi Bir yada bir kaç eklenti ile daha iyi hale getirilebiliyor.

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hazır gelmişken birkaç eklenti daha vereyim
msn now listening plugin
http://www.aimp.ru/forum/index.php?action=dlattach;topic=2423.0;attach=2286

ayrıca dfx eklentisi için
internetten indirdiğiniz dfx setup dosyasını winamp plugins dizinine kaydedin daha sonra bu plugins klasöründen dsp_dfx.dll dosyasını ve dfx klasörünü program files > aimp2> plugins klasörünün içine atın. Programı çalıştırdığınızda ekolayzır penceresini açın. Çıkan pencereden config yazısının altında çıkan pencereden dfxi açın ve kullanın.

Winamp kullanmak için saçma bahaneler üretmeyin lütfen!!!! ;D ;D ;D ;D

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Eline sağlık dragonfly bu arada Winamp eklentileri Aimp'de çalışıyor diye okumuştum ama emin değilim.

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aimp 2.11 eklenmiş arkadaşlar
Açıkçası bu sürüm beni hayal kırıklığına uğrattı. O kadar beklemeden sonra daha fazla özellik eklemelerini bekliyordum

Ayrıca yanında türkçe dil dosyası gelmiyor indirmek için başlığın 1. sayfasına gidiniz..

ftp://catode.ru/AIMP/aimp_2.11.zip

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Linkler yenilendi teşekkürler dragonfly

snra

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
2.11'i denedim, sorunluydu, sürekli hata verdi. Bazı şarkıların etiketlerini yanlış okudu. Eskiden daha iyiydi yani, yeni özellik ekleyelim diye bozmuşlar AIMP'i.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya winamp kopyası gibi birşey bu eklentileri bile çalışıyor :S en iyisi orjinalinde kalmak winamp ;) her nekadar şu anda WMP11 de Link Park - Nobody Listening dinliyor olsamda

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Saner Apaydın dedi ki:
2.11'i denedim, sorunluydu, sürekli hata verdi. Bazı şarkıların etiketlerini yanlış okudu. Eskiden daha iyiydi yani, yeni özellik ekleyelim diye bozmuşlar AIMP'i.

Sanırım blgisayarındaki müzik dosyaların tegları id3v2 yeterliliği yoktur. id3v1 de problemler yaşanabilir

Bunu düzeltmek için
çalma listesi sağ tıkla id3ve sekmesine gelip id3v1'e kopyala(türkçesi yanlış yazılmış olabilir) yı tıkla.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Programı denedim, en büyük eksikliği video oynatamaması.
Video-ses ikilisi için 2 ayrı program kurmak bana göre değil :)

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Her MP3 Player yazılımı neden Winamp'a alternatif.

knopix2007

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Diyelim ki şarkı çalıyor ve siz programı kapattınız, program açtığınız tekrar şarkının kaldığı yerden devam ediyor.bu özelliği çok güzel

spider_9600

Asistan
Reaksiyon puanı
0
walla ben 1 senedir kullanıyom çok kullanışlı bir program fazla bellek te harcamıyor herkese tawsiye ederim

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
elektr10 dedi ki:
Programı denedim, en büyük eksikliği video oynatamaması.
Video-ses ikilisi için 2 ayrı program kurmak bana göre değil :)
Bence yanlış düşünüyorsun. Ben farklı türden müziklerimi tekrar silip tekrar yüklemek istemediğim için sekmeli çalma listesi özelliğine sahip müzik çalma programları kullanırken bide video dosyaları için aynı programı kullanmak hamallık olur.

Çok sık kullandığın bir yazılımda en önemli özellik kullanım kolaylığı olmalı.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
dragonfly dedi ki:
Bence yanlış düşünüyorsun. Ben farklı türden müziklerimi tekrar silip tekrar yüklemek istemediğim için sekmeli çalma listesi özelliğine sahip müzik çalma programları kullanırken bide video dosyaları için aynı programı kullanmak hamallık olur.

Bir sekme de videolar için olsun :) Hem benim binlerce şarkıdan oluşam çalma listem filan yoktur karıştırırım hepsini :)
Kullanım kolaylığının hatrına silmedim zaten programı.Bakalım ne yaparım.

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
elektr10 dedi ki:
dragonfly dedi ki:

Bir sekme de videolar için olsun :) Hem benim binlerce şarkıdan oluşam çalma listem filan yoktur karıştırırım hepsini :)
Kullanım kolaylığının hatrına silmedim zaten programı.Bakalım ne yaparım.
O zaman sen bilirsin ama bence video için ayrı müzik için ayrı program gerekir.

Bunun için en güzel kanıt kmplayer olmalı bir dene istersen ne demek istediğimi anlarsın

http://kmplayer.en.softonic.com/

Birde foobar2000 i dene bakalım hangisi daha rahat

www.foobar2000.org

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bunları program tavsiyelerine yazsanız daha güzel olmazmı? burası haber bölümü.

han838

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Winamp ı sollamış diyebilirim tek eksiği görüntü formatı yok..