Win7'de Nvidia ATI'den bir adım önde(ymiş)

Bu konuyu okuyanlar

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Nvidia tarafından yapılan oyun testlerinde, firmanın Windows 7 odaklı sürücülerinin ATI'ye nazaran çok daha performans sağladığı belirtildi.

Açıkçası yiğidi öldürsek de (ki bu aralar firma hakkında özellikle yeniden isimlendirme temalı pekçok eleştirel haber yayımlıyoruz) hakkını yemeyelim. Nvidia'nın özellikle yazılım açısından ATI'den her daim bir adım önde olduğu zaten tüm objektif zihinlerin hemfikir olduğu bir tespit. Bu meyanda bu habere de pek şaşırdığımız söylenemez. Yalnız başlıkta -parantez içi- kullanmamızın tek sebebi bizim PCL olarak henüz böyle bir deneyimi doğrulamamış olmamız. Yani bir ironi falan sözkonusu değil.
Velhasıl, Win7 yüklü ve aynı bileşenlere sahip bir makinede gerçekleştirilen testlerde, NVIDIA 181.65 beta sürücüleri ATI 8.561 sürücülerine ciddi bir üstünlük sağlamış. Grafikleri zorlayan 5 üst seviye oyunda rakibini geçen Nvidia, 2 oyunda ise ATI kartlarının çalışmaması üzerine 'hükmen' galip gelmiş.
Oyun ve sonuç detayları ise şöyle:
NVIDIA: Geforce GTS 250 1GB (9800 GTX+)
ATI: Radeon 4850 1GB

• COD5: Az bir fps farkı ile Nvidia
  • COD4: Nvidia +%10
  • Left 4 Dead: Az bir fps farkı ile Nvidia
  • Mirror's Edge: Nvidia yaklaşık +%50 (Burada PhysX faktörünü unutmayalım)
  • Enemy Territory Quake Wars: Nvidia (Hükmen)
  • Fallout: Nvidia (Hükmen)
Evet, şimdilik tablo görüldüğü gibi açıkça Nvidia yanında. Ama daha Windows 7'ye en az 2 çeyreklik bir vakit daha olduğunu da unutmayalım. Şüphesiz ATI yazılımlarını güncelleyecek ve optimize edecek bu zaman aralığında, tabii Nvidia'nın eli de armut toplamayacak. En iyisi beklemek ve görmek…
KAynak

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
2 gün önce Nvidia ya geçmiştim Win7 ve Vista ortak makinada

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Acaba hangi işletim sistemi beta aşamasındayken bu kadar popüler oldu.Gerçekten Windows 7,XP nin papucu dama atacak gibi.Vista'yı saymıorum bile.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Acaba hangi işletim sistemi beta aşamasındayken bu kadar popüler oldu.Gerçekten Windows 7,XP nin papucu dama atacak gibi.Vista'yı saymıorum bile.
yok ya vistada aynıydı ben hatırlıyorum ;)

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18

Vista'da aynı değildi kardeşim. Vista Beta'larının indirilme sayısıyla Win7 Beta'larının indirilme sayısını kıyaslayın ve aradaki uçuk farkla birlikte yanlışınızı da görün lütfen.

ATI - Nvidia ve Win 7 konusuna gelince de;
Testlerdeki oyunların sponsoru Nvidia. Hatta birinde Pshyx var.
Yazılım olarak da Nvidia'nın daha hızlı güncellendiği ve daha iyi sürücüleri olduğu gerçeği göze alındığında sonuç normal.
Ama en büyük etken sponsorluk olayı.

Ama gel gelelim donanım konusunda da ATI 3000 ve 4000 serisiyle Nvidia'ya kök söktürdü.
Yukarıdaki oyunların hiçbirinde Dx10.1 yok. Nvidia'da da Dx10.1 yok.
Adamlar direkt Dx11'e geçecekler bu gidişle.
Yani Dx10.1'li oyunlar olsa tablonun değişeceğine inanıyorum.

Ama ne olursa olsun bu gibi testlerde çok da objektif olunmuyor.
Optimize önemli. Ben ATI'den menunum. Win7'de de açamadığım oyun yok.
HD3870 Iceq3 Turbo ile tüm oyunları full detay DX10 veya Dx10.1 oynuyorum valla :D

Bana sorarsanız da ATI önde. Sonuçta önemli olan donanımın iyi olması.
Patlak vermemesi. Yazılım sonradan ücretsiz sağlanıyor zaten :D

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yaşanan heyecan ve merak yönü ile aynı idi
Tek fark vista beta olarak açık indirmeye açılmamıştı.
Windows 7 nin popüler olmasının nedenlerinden biri de betasının çerez gibi dağıtılarak
hem reklam hem de hataların giderilebilmesiydi, amaçlarına ulaştıklarını söylüyorlar.
Vistanın görücüye çıkma şansı olmadı pek.

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Vista'da aynı değildi kardeşim. Vista Beta'larının indirilme sayısıyla Win7 Beta'larının indirilme sayısını kıyaslayın ve aradaki uçuk farkla birlikte yanlışınızı da görün lütfen.

ATI - Nvidia ve Win 7 konusuna gelince de;
Testlerdeki oyunların sponsoru Nvidia. Hatta birinde Pshyx var.
Yazılım olarak da Nvidia'nın daha hızlı güncellendiği ve daha iyi sürücüleri olduğu gerçeği göze alındığında sonuç normal.
Ama en büyük etken sponsorluk olayı.

Ama gel gelelim donanım konusunda da ATI 3000 ve 4000 serisiyle Nvidia'ya kök söktürdü.
Yukarıdaki oyunların hiçbirinde Dx10.1 yok. Nvidia'da da Dx10.1 yok.
Adamlar direkt Dx11'e geçecekler bu gidişle.
Yani Dx10.1'li oyunlar olsa tablonun değişeceğine inanıyorum.

Ama ne olursa olsun bu gibi testlerde çok da objektif olunmuyor.
Optimize önemli. Ben ATI'den menunum. Win7'de de açamadığım oyun yok.
HD3870 Iceq3 Turbo ile tüm oyunları full detay DX10 veya Dx10.1 oynuyorum valla :D

Bana sorarsanız da ATI önde. Sonuçta önemli olan donanımın iyi olması.
Patlak vermemesi. Yazılım sonradan ücretsiz sağlanıyor zaten :D
Abi yani destan gibi gibi dökmüşsün yine :D
Ayrıca hatırlıyorum ya betası değilde kararlı sürümü piyasaya sürüldüğünde Gold Bilgisayara gitmiştim her yerde kutu kutu vista dvd'si dedim ne oluyo yani kıyamet gibi dvd vardı bide kutuları büyük küçücük dvd için kovaman kutu veriyolar şaşırmıştım :ph34r:
Yaşanan heyecan ve merak yönü ile aynı idi
Tek fark vista beta olarak açık indirmeye açılmamıştı.
Windows 7 nin popüler olmasının nedenlerinden biri de betasının çerez gibi dağıtılarak
hem reklam hem de hataların giderilebilmesiydi, amaçlarına ulaştıklarını söylüyorlar.
Vistanın görücüye çıkma şansı olmadı pek.

+ Vista xp'den bayağı sonra çıktığı için yaşanan heyecan daha büyüktü ama şimdi ne oldu vista çıktı hemen peşinden Vin 7 geldi bide şu beta sürümünde mp3 bozuluyomuş filan hiç heyecanı kalmadı.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
+ Vista xp'den bayağı sonra çıktığı için yaşanan heyecan daha büyüktü ama şimdi ne oldu vista çıktı hemen peşinden Vin 7 geldi bide şu beta sürümünde mp3 bozuluyomuş filan hiç heyecanı kalmadı.
**Mp3 konusu çok kısa sürdü ve çözüldü. (Çok önceydi o)
...
Neyse konumuz ati ve nvidia biz gittik nereye,
Bu iki dev firma rakip kaldıkları sürece işletim sistemleri de kullanıcılar da rahat edecek demektir.
Windows 7 betasının çıktığı tarih Ocak 2009 ve ekran kartı/sürücü güncelleme savaşı kızıştı.