Win10 pro/home ve tek kullanımlık anahtar

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Yeni aldığım freedos pc ye win10 kuracağım, 2 sorum var:

1- Bireysel kullanıcıyım, evde kullanacağım, oyun vs işim pek olmaz, çocuklar belki küçük oyunlardan oynar. Win10 Home yeter mi? Pro ile Home arasında ciddi bir fark var mı?

2- Lisans anahtarı satın alacağım, bildiğim kadarıyla bunlar tek kullanımlık/tek bilgisayarlık oluyor. Bu anahtar ile lisansımı aldım diyelim. Ama ileride bir gün tekrar format gerekirse, aynı notebooka aynı lisans anahtarını kullanabiliyor muyuz?

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
1- Hocam Windows Pro daha ucuzdur ama iş kullanımı içindir. Uzaktan kontrol gibi özellikler gelir, ev kullanıcısı için gerekli değildir. Bence Home kullanın.

2- Format attmadan önce lisansınız bilgisayara kaydediliyor diye biliyorum. Siz format attığınızda lisans girmek istemiyorum dedikten sonra bilgisayar açıldığında otomatik olarak aktif oluyor ancak bundan tam emin değilim. Windows'u aktif etmeden önce bir adet Microsoft hesabı bağlarsanız lisans bilgisi büyük ihtimalle hesabınıza tanımlanacaktır garanti olur. Bu konuda kesin bilgileri olan birinden cevap beklemeniz daha mantıklı olacaktır.

Reaksiyon puanı
10,560
Format sonrasi direk aktif oluyor bende dijital lisans kullanicisiyim simdilerde 30 40 tl ye satilan keylerden aldim

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Yeni aldığım freedos pc ye win10 kuracağım, 2 sorum var:

1- Bireysel kullanıcıyım, evde kullanacağım, oyun vs işim pek olmaz, çocuklar belki küçük oyunlardan oynar. Win10 Home yeter mi? Pro ile Home arasında ciddi bir fark var mı?

2- Lisans anahtarı satın alacağım, bildiğim kadarıyla bunlar tek kullanımlık/tek bilgisayarlık oluyor. Bu anahtar ile lisansımı aldım diyelim. Ama ileride bir gün tekrar format gerekirse, aynı notebooka aynı lisans anahtarını kullanabiliyor muyuz?
Kesinlikle Pro veya imkanınız varsa Enterprise kullanın, daha stabildir.
Ayrıca Home edition Windowsun en az özelliği olan en kısıtlanmış versiyonudur.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
piyasada n11 gittigidiyor gibi sitelerde 150 tl ye win10 pro lisans anahtarı satanlar var. bunlar güvenilir midir?

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam ben olsam 25TL olanlardan alırım. :D Hepsi aynı şekilde ucuza geliyor. Ucuz olanı almanız size bir negatif etki etmez. Dolandırılmayın yeter. :)