Win 7, "Daha Önceki Windows Sürümü" uyarısı veriyor?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler.

Bilgisayarımda 1TB'lik HDD var ve 2 ye ayrılmış durumda. C: 100GB (işletim sistemi kurulu) ve D:900GB (Depo) şeklinde ayırdım. Uzun süredir XP kullanıyordum. Geçen hafta Windows 7 Ultimate 64Bit'e geçtim ve kurulum sırasında bu XP sistemimin kurulu olduğu 'C' bölümünü daha temiz olsun diye komple silip Windows 7'yi öyle yükledim ve sorunsuz bir şekilde Windows 7 yüklendi ve kullanıyorum. Ama dikkatimi çeken bir nokta oldu; bilgisayar her yeniden başladığında direk windows 7 açılmıyor. Önce "Başlatılacak bir işletim sistemi seçin" diyor. Halbuki hard diskte birtek Windows 7 yüklü?

9kgpr.jpg

Her neyse eğer hiç bir şeye basmassam 30 saniye içinde otomatikman Windows 7 açılıyor zaten. Ama sırf meraktan "Daha önceki Windows Sürümü" sekmesine tıkladım

9kgpv.jpg

ve verdiği uyarı aşşağıdaki şekildeydi

9kgpy.jpg

Acaba Windows 7 CD'si bu 'C' bölümünü tamamen silmedi mi diyerek sırf meraktan XP CD'sini tekrar takıp format kısmına geldim ve 'C' bölümünün komple silinmiş olduğunu gördüm. Yani haliyle 'C' bölümünün içinde XP'den eser kalmaması lazım. Bu nasıl bir sorundur arkadaşlar? Çoğu Windows 7 kullanan arkadaşımda böyle saçma bir sorun görmedim ve 30 saniye saymadan direk windows 7 açılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Not: Yalnız şöyle bir sorun var; sistem yüklü olmayan ve sadece depo olarak kullandığım 'D' bölümüm de "Birincil bölüm" olarak gözüküyor? Halbuki içinde hiç bir işletim sistemi yüklü değil. Sorunun bununla bir alakası varmı acaba?

9kjj1.jpg

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Deneti masası-sistem-gelişmiş sistem ayarları-başlangıç ve kurtarma-ayarlar buradaki tüm tikleri kaldır tamam de ve bilgisayarı yeniden başlat geçmiş olsun.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
msconfig yaz açılan pencerede önyükleme bölümüne geç,orada iki işletim sistemini göreceksin,kaldırmak istediğin sistemi sil. yeniden başlat.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Deneti masası-sistem-gelişmiş sistem ayarları-başlangıç ve kurtarma-ayarlar buradaki tüm tikleri kaldır tamam de ve bilgisayarı yeniden başlat geçmiş olsun.

Evet hocam dediğin gibi yaptım ve 30 saniyelik bekleme süresini sıfıra indirdim. Artık hiç beklemiyor teşekkürler.

9kl91.jpg

Zira bu "Daha Önceki Windows Sürümü" ibaresi neden gözüküyor hala anlamış değilim.

9kl9z.jpg

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
msconfig ile önyükleme bölümünden kullanmadığınız veya kaldırılan işletim sistemini silerek tamamen kurtulabilirsiniz.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
WhiteHawk

arkadaşın verdiği bilgi, windows açılışındaki 30 saniye bekleme süresini sıfıra indirmeme yardımcı oldu.

Bu arada Önyükleme kısmında zaten sadece Windows 7 gözüküyor.

9knzr.jpg

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Windowsu kurarken hangi bölüme kurarsak o bölümü önce formatlıyoruz sonra yine aynı bölümü siliyoruz ve yeni işletim sistemini öyle kuruyoruz.Bunu yapmadan kurarsak önceki işletim sisteminin üzerine kuruyor ve açılışta hangi sistemi kurayım diye soruyor.

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
işletim sistemi için ayrılan C:'den başka ufak bir bölüm daha var muhtemelen orayı silmemişsindir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Bölümlenmemiş alan'dan bahsediyoran orası zaten formattan sonra kayboluyor. Yardımlarınız için teşekkürler. Şu anlık sorunum çözüldü.