WIN 7 Asus M5A97 R2.0 BIOS Açılmıyor, AMD Megatrend Hatası

Bu konuyu okuyanlar

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yardım ediniz. Dün PC yi fişe her zamanki gibi taktım. Tabii prizden " pot" dıye bı elektrık sesı geldı. Fakat arada bir yapar, topraklı priz tabii ki. Sonra actık, bastık power tusuna karsıma Amerıkan Mega Trend yazısı çıkıyor. F1'e basıyorum ilerlemıyor. Okuduk, arastırdık ettık ağırlıklı olarak ben de BIOS pilinden şüphelendım. Zira, bikac gün önce saat ayarları sıfırlanmıstı. Bugün aldıgım Duracell 3v Cr 2032 kodlu pilı taktım. Tabii dünden beri pıl yeri boş. Gene calısmadı. Yeni pil. Ekran kartımı cıkardım, taktım. Güc kablolarını cıkardım, taktım. RAM MEMORY OK tusuna bastım gene olmadı. ( Bu arada yanındakı kırmızı led sıstem başlarken dıger ısııklarla beraber başlangıcta yanıyo ama süreklı yanmıyor, hic sürekli yanmadı. ) RAM'lerın slotlarını degıstırdım, hatta yepyenı RAM Hyperx Blue Kıngston. Acaba oksitlenme olur fılan silgiyle temızledım. Tekrar taktım. Power tusu yanıp sönerdı ama hıc ışık gelmıyor. Fakat tuş calısıyo sorun yok. Anakart power kablosun cıkardım tekrar taktım. USB gırıs kablolarını cıkardım, Jumper'ını değirstırdm bekledım 15 sn fılan tekrar yerıne taktık. BIOS eskı halıne resetlesın dıye. Bunları yapmama ragmen hala Amerıkan Mega Trend yazısı acılıştan öteye gıtmıyor. F1'e basınız dıyor basıyoruz olmuyor. Bir hareket yok. Delete tusuna süreklı basılı tuttuk yüne aynı. Ekranda yazan söyle;
"
Total memory 8176 MB DDR3
Usb devıces total 0 drıve 2 keyboards 2 mıce O hub
Detected Ata Atapı devıces...
Sata port 1 WDC Wd5002

Please enter setup to recover BIOS settıng

Press F1 to run setup"

Anakart Asus m5 A 97 R 2.O. Yanı sorun bu gibı durumlarda BIOS pili diyorlar, Eee degistirdik gene aynı. Bana yardımcı olursanız süper olur. Kafayı tırlatıcam. 3 gündur bunla ugrasıyorum para da yok, servıse gıdelım. İsle alakalı dokumanlar hepsı ıcerde kaldı ulasamıyorum. BIOS a gırmek icın Delete tusu F1 F2 (yani basmadımız bı F16 kaldı ) M5a97 R2.0 onboard Direct Key BIOS a gırıs hatta bi umut BIOs flashback usb ye attım enson güncel BIOs denedım anakart üstunde tusu var bılen bılır. Hıc bırı olmadı. 3 sene önce sıstem MAVI EKRAN verıp çökmüstu fakat Usb ye Ubuntu Kurtarma programı yükleyıp Bıos dırect key tuslamıs ve Bıos a ulasmıstım. Denemediğim yöntem ziyaret etmedım sıte kalmadı ve izlemedım video. BU SORUNUN SEBEBI NE?? Bıkac arkadas musebbınn HDD oldunu söyledı. Lütfen yardım. Ha bir de Sata ya baglı onboard birı siyah bıri sarı 2 kablo var. Biri beyaz soketlı olan takılı öbirü bosta ve anakarta takılı ama ucu bosta... Bildıgım HDD tek soketı var. Cevaplarsanız bilen var sa ricamdır. Daha 3 gün önce calısıyodu .

IMG-20190523-WA0015.jpg

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Harddiskin sata giriş kablosunu hdd den çıkart.Makinayı aç. Delete tuşu ile Biosa girmeye çalış. Bakalım biosa girecekmi.Girmesi lazım çünkü.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harddiskin sata giriş kablosunu hdd den çıkart.Makinayı aç. Delete tuşu ile Biosa girmeye çalış. Bakalım biosa girecekmi.Girmesi lazım çünkü.
Maalesef kardes, şimdi denedım gene olmadı kafa kıracam artık. Çökdü mü anakart mı arıza anlamadık

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosun çökmüş gibi. Flashback butonu ile biosu düzgün atabildinmi. Atılmamış olabilir.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosun çökmüş gibi. Flashback butonu ile biosu düzgün atabildinmi. Atılmamış olabilir.
Attım hatta kasanın arkada Bıos flashback Usb kendı gırısı var . Usb pc kapalıyken taktık acıldı sonra anakartın ıcındekı Bıos flashback tuşuna bastım bısı deısmedı. Normal usb ye takdım gene atnı. M5 a97 2.0 en güncel Cap 8 mb lık dosyayı attım Recep baltaş ın vıdeoda tarıf ettıgı gıbı. Bıos çökmesı yani pc çöktü demek mi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartın biosu çökmüş. Fakat videoyu izlemedim ama bios atarken ,monitörde herhengi bi hareketlenme,işaret vs yani bi şeyler çıkıyormuydu. Yani,atıldığını gösteren bişeyler oluyormu ekranda.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yoo
Anakartın biosu çökmüş. Fakat videoyu izlemedim ama bios atarken ,monitörde herhengi bi hareketlenme,işaret vs yani bi şeyler çıkıyormuydu. Yani,atıldığını gösteren bişeyler oluyormu ekranda.
Yok hic bisey olmadı acılıyo pc o gırıs asus yazısı gelıyo delete f1 tuslarına bassam da bi işe yaramıyor, hemen hızlı bi gecısle amd megatend sayfası ve orda takılı kalıyor. Anakart bios çokmesı gerı döndürülebılır mı insallah onarılacak bıseydır. Yanı sıstem wındows çökmesı gibi mi??

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Videoyu bende inceledim. Bellekteki bios dosyasının ismini değiştirdinmi. Bios atlılırken videoda olduğu gibi flashback ışığı yanıp,daha sonra söndümü.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Videoyu bende inceledim. Bellekteki bios dosyasının ismini değiştirdinmi. Bios atlılırken videoda olduğu gibi flashback ışığı yanıp,daha sonra söndümü.
Dosyayı rardan cıkardım youtube vıdeosında anlattıgı gibi oldugu gibi Usb ye attım flashback ısıgı fılan öyle biseyler olmadı. Hangi vıdeo uzantısı yollarsan güzel olur

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Attım.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Usb flashback ile güncelleme yapmaya calısıyorum. Usb ye asus un kendı sıtesınden son sürum bios indırdım renamer la yenıden adımı deıstırdım ( cap dosyası fakat sonunda cap yazmadı) taktık ilk 3-5 sanıye yamıp söndü fajat sonra ısık sabit kaldı 30 dakkadan fazla oldu hala yanıyo. Hata verdı mı bılmıyorum

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O kadar uzun sürmemesi lazım. Neyse ,sonuç ne oldu.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Olmadı @)) asus anakart bios güncelleme ye usb 2.0 fat 16/32 ısıtıyo. Ben usb kıngston 3.0 ve eger 5 sanıye yanıp sönup sonra sureklı sabıt solid yanıyosa imiş falshback ısıgı basarız olmuş demek yazıyo asus sıtede. Ya da rename yaparken somunda tamam ismı kısattı ama .CAP yazmadı ondan da olabılır imiş. Ben bu is içinden cıkamadım güncelleme de olmuyor. Anakart bı elektrık kesıntısı sebebıyle resmen "brick" tuğla oldu

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunu çözdum

Flashback Bıos özellıgı güzel kurtarıcıdır yani anakartınızın varolan sürümünun üst sürümünü mesela cökmuş bios unuz 2061 sız 2067 yüklemenız lazım USB ye. Recep Baltaş güzel anlatmış cok ögretıcı olmuş. Yalnız dikkat etmek gereken seyler var mesela asus dıyo kı usb flashback bios güncelleeme yapacaksınız usb 2.0 kullanın ve o usb nın de Fat yanı diger adıyla Fat16 olması gerekıyo. Yanı usb 3.0 olmuyo ve Fat32 de olmayabılıyor bazı sıstemlerde. Ha nolur istenılen sekılde yapılmazsa nolur?? Siz usb Bıos flashback soketıne takarsınız sonra anakarttakı flashback tuşuna 3 sanıye kadar basılı tutar bıtakırsınız sonra bı bakmışsınız 5 sanıye yanıp sönen mal bianda solid yani sabit ısık olmus bilınkı o Bıos güncelleme hatalı olur yani failed olur. Gücü kesin usb yi cıkarın. tavsıye edılen sekılde güncellleme yapın benım başıma geldı ordan bilıyorum yabancı forumları okuyarak çözdüm işi.

Bios flashback not working at all please help
Çünlkı 8 gb ve üstu usbler fat32 desteklı 2 gb ve 4 gb onlar fat ya da fat 16 desteklı . Zaten fat ve fat16 aynı sey. Fat 32 ıle bios güncelleme anakart kabul etmez. Ya 2gb /4 gb usb bulun ya da alın ya da diskpart ıle 8 16 64 artık kac gb ytsa onu 2 /4 gb a formatlayın . Baslat calıstır komut dızisınden yapılıyo. Nette var bakın fat32 fat 16 ya nası dönüstürülür. Dogru yöntemle bios bitene kadar yanıp sönmesi lazım ısığın ve 5 -6 dak sonra tamamen sönüyor ve bios unuz güncellenmış oluyor. Ha bi de önemli uyarı ve tavsiye kesintisız güc kaynagı olmadan bios güncelleme yapmayın elektrık bi kesilırse anakart yanar direk çöpe haberınız olsun. Ha bizım burda hic elektrık gitmez diyosanız o ayrı. Ya tekmık servıse götürün ya da risk alıp güncellemeyı yapın. Eger sadece Bıos unuz çöktüyse güncellemeden sonra yeni Bios la var olan windows isletım sıstemınız de gerı gelecektır. Tekrar edeyım eger windows unuz çökmediyse. Tek bir veri dosya hicbisi kaybolmuyo bende öyle oldu 1 haftalık ugraslarım sonunda sıstemi geri getırmeyı başardık üstelık BIOS arayüzüne f1 ya da delete ile giremıyodum ( ancak anakart üstundekı Direct key tusuyla olıyodu) Şımdı klavyeden delete la rahatlıkla giriyorum boot yapaken.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Güzel açıklamalar olmuş. emeğine sağlık. Bu arada sorunun hallolmasına sevindim.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel açıklamalar olmuş. emeğine sağlık. Bu arada sorunun hallolmasına sevindim.
Teşekkür ederım. Böyle sorun yasayam olursa umarım faydalı olur yazdıklarım. Bios flashbackden guncelleme yaparken klavye mousenun kablo veya soket adına ne diyorsanız kasadan yani usb gırişlerinden cekin cıkarın monitorün göruntu kablosunu ekran kart girişinden cıkarın. Sadece anakarta 24 pin soketı kalsın o anakarta güc saglıyor. Hdd yani Sata soketı ekran kartı guc soketı işlemcı güc soketı (5-6 pinli)bunları ankartattan sökun sadece ankarta güç gitsin. Usb nin içinde de sadece rename edilmiş .CAP dosyası ( sonunda. CAP mutlaka yazmalı) ve rename programo klasın zip dosyasını da silin

Son düzenleme:

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba güncellemeden sonra pc öncekıne göre aşırı yavasladı. Gecen hafta 1,4 mb hızla indırdıgım torrent dosy a şimdi 200 le inıyor veya dızı ızletcem hızla dolan stream donup kalıyo . D klasörüne gıriyorum beklekı acılsın. Tekrar m5a97 fabırka sürüm 0601 yüklemdım. Pc eskı çökmuş halıne geri döndü. Anlamadım neden öyle oldu asusuun sıteden esas sürumdu. Sımdı trkrar enngünceli geri yükeldım Pc acıldı ama ölü. Bezgin Bekır gibı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu son yaptığın bios güncellemesini bios üzerinden yaptın değilmi. Yani flashback ile değil.

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios üstünden yapınca istek guncel deil diyor iptal edıyor ben deFlashbackle yaptım

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani kaç tane bios denemiş oldun.
biostan yapmaya çalıştım derken ez flash 2 yi mi kullandın.

Son düzenleme:

benten0644

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynen Ez flash dan yapdım olmadı sonra flashback den eskı sürum yükledım ve çökdü sonra son sürüm geri yükledım flashbackden

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Artık bios dan ötürü, bu kadar biosdan sonra ,bi sorun olmaması lazım. Şu makinaya temiz bi format atsana.