Yardım win 10 ağırlaştı neden olur?

Bu konuyu okuyanlar

asprin

Asistan
Reaksiyon puanı
44
arkadaşlar win 10 kullanıyorum, fakat son 2 haftadır donma ve ağırlaşma görüyorum sistem bir anda donuyor ve işlem yapamıyorum. bunun sebebi sizce nedir? aşağıdaki yüklediğim fotolara lütfen bakınız? pc donduğu zaman şu kırmızı ışık sabit yanıyor? sizce ne tür bir problem olabilir?

Ekli dosyalar

• O01FPS0voWt9YK-nUyzqg5cyyUcZLccRlFl-Bpk3fQZDPCc9TqLrUFUdFCVSR-yeIv_Zh7_ts1lCrhqU2Cogar_8.jpg
    O01FPS0voWt9YK-nUyzqg5cyyUcZLccRlFl-Bpk3fQZDPCc9TqLrUFUdFCVSR-yeIv_Zh7_ts1lCrhqU2Cogar_8.jpg
    89.9 KB · Görüntüleme: 83
  • ada.jpg
    ada.jpg
    34.4 KB · Görüntüleme: 86

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
arkadaşlar win 10 kullanıyorum, fakat son 2 haftadır donma ve ağırlaşma görüyorum sistem bir anda donuyor ve işlem yapamıyorum. bunun sebebi sizce nedir? aşağıdaki yüklediğim fotolara lütfen bakınız? pc donduğu zaman şu kırmızı ışık sabit yanıyor? sizce ne tür bir problem olabilir?
Virüs,trojen olabilir.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Önce sorunun ne olduğunu bulalım, öyle durduk yere virüs olmaz ki virüs olduğundan da kesin olarak emin değiliz ve hatta uzaktan da emin olamayız,
Başlat Sağ Tık - Olay Görüntüleyicisi - Yönetim Olayları - Hata ve Uyarı bildirimleri nedir onlara bakalım ki soruna neden olan şeyi bulalım.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Merhaba.
Önce sorunun ne olduğunu bulalım, öyle durduk yere virüs olmaz ki virüs olduğundan da kesin olarak emin değiliz ve hatta uzaktan da emin olamayız,
Başlat Sağ Tık - Olay Görüntüleyicisi - Yönetim Olayları - Hata ve Uyarı bildirimleri nedir onlara bakalım ki soruna neden olan şeyi bulalım.
Olabileceğinden bahsettim :) İhtimal.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada o kırmızı ışıklar genellikle HDD ışıkları oluyor.HDD'nde bir sorun olabilir.

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Dosya boyutları or) 80 mbden 800mb gibi bir yükselme söz konusu ise virüstur muhtemelen kendi kendine kapanıyor mu

Bu sonuca nereden vardınız?
Dosyalarin boyutunda anı yükselmeler olunca virüsten şüphelinir

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Hdd veya ssd test edilmeli. Herhangi bi zamanda hız aşırtma yaptın mı? windows imaj mı yoksa orjinal temiz kurulumla mı kurdun?

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Dosya boyutları or) 80 mbden 800mb gibi bir yükselme söz konusu ise virüstur muhtemelen kendi kendine kapanıyor mu

Konuda iki adet (2) fotograf var ve bahsettiğiniz olay ile ilgili bir bilgi yok ayrıca arkadaşın böyle bir beyanı da yok, dosya boyutunun 80Mb,tan 800Mb,ta çıktığını nereden biliyorsunuz da virüsten şüpheleniyorsunuz?

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
Konuda iki adet (2) fotograf var ve bahsettiğiniz olay ile ilgili bir bilgi yok ayrıca arkadaşın böyle bir beyanı da yok, dosya boyutunun 80Mb,tan 800Mb,ta çıktığını nereden biliyorsunuz da virüsten şüpheleniyorsunuz?
Ben ona benzer bir yükselme varsa öyle olabilir dedim. Dikkât edersen yükselme söz konusu ise virüstur dedim

Yapışkan tuş

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
sisteminiz nedir

HakanÇ11

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Virüs olabilir ama Windows zaten kullandıkça şişebilen bir sistem. Kurduğunuz yazılımlara dikkat edin.

asprin

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Temiz bir Windows kurulumu.

Sistemde arka planda kullanımı artıyor.Sistem donuyor.

Isınma sorunuda olabilir.Kontrol edebilirmisiniz ?
abi masaustü ısınma yok denecek kadar az.

Virus taraması yapıldımı
yaptım sıfır virüs hiç yok

kendi kendine kapanmıyor sadece bu kırmızı ışık sabit yanında donuyor pc,

win 11, son jenarasyon işlemci 8 gbyt ram ddr4

Son düzenleme:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
abi masaustü ısınma yok denecek kadar az.

yaptım sıfır virüs hiç yok

kendi kendine kapanmıyor sadece bu kırmızı ışık sabit yanında donuyor pc,

win 11, son jenarasyon işlemci 8 gbyt ram ddr4
Disk testi yaptın mı?

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,989
nasıl yapacağım ?
Bunun tek çözümü HDD'de DMA aktifleştirmek ve Sysmain'i kapatmakdır :). Ayrıca görev yöneticisinden Başlangıç sekmesindeki bütün programları kapatın, Windows Uptade yapmadıysanız yapın, sorunu kökünden çözecektir.

asprin

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Disk testi yaptın mı?
şimdi yaptım google sayesınde sonuç bu

Bunun tek çözümü HDD'de DMA aktifleştirmek ve Sysmain'i kapatmakdır :). Ayrıca görev yöneticisinden Başlangıç sekmesindeki bütün programları kapatın, Windows Uptade yapmadıysanız yapın, sorunu kökünden çözecektir.
güzel kardeşim bunlar benim için zor çünkü söylediklerini yapmam için beni yazılarınla yönlendirmen lazım :))

Ekli dosyalar

• ada.jpg
    ada.jpg
    43.1 KB · Görüntüleme: 58

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972

güzel kardeşim bunlar benim için zor çünkü söylediklerini yapmam için beni yazılarınla yönlendirmen lazım :))
Crystal Disk Mark ile de bakın.
HD Tune ile sağlığa bakın ?

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,989

HDD'mi kullanıyorsun?

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,989
DMA aktifleştiremezsin o zaman. SysMain'den başlıyorum, attığım videoları teker teker uygulayın.

1. video

2. video

3. video
0:56'dan sonra güncellemeleri denetle dediğinizde eğer Windows'unuz güncel değilse ''indir ve yükle'' kısmı gelecektir. Yüklendikten sonra PC'yi yeniden başlatın. Diğerlerini yapmanıza gerek yok.

asprin

Asistan
Reaksiyon puanı
44
DMA aktifleştiremezsin o zaman. SysMain'den başlıyorum, attığım videoları teker teker uygulayın.

1. video

2. video

3. video
0:56'dan sonra güncellemeleri denetle dediğinizde eğer Windows'unuz güncel değilse ''indir ve yükle'' kısmı gelecektir. Yüklendikten sonra PC'yi yeniden başlatın. Diğerlerini yapmanıza gerek yok.
çok teşekkür ederim 1. videoyu ilk kez öğrendim yaptım, 2. ve 3. videoları biliyordum ama yinede kullanmadıklarımı kapattım. şuan pc de bir iyileşme var dinamıkliği hissediyorum, ama son olarak benim görev yönetici panelim sanırım çoğu kişiden farklı yinede bir göz atın derim. foto altta.

Yavaş değil mi?

Normalde 450-500 olması gerekiyor minimum.
valla ilk kez yaptım sizin yardımlarınız ile 450 500 neresi olacak ne olacak inanın bilmiyorum artık

bu arada windows güncellemerini 10 gün önce yapmışım güncelleme yok. işin aslı ise pc hala donmadı bir şeyler düzeldi ama ne

Disk normal gibi duruyor(sağlık).Ama yavaş sanki
bunun için bir öneri? var mı?

Ekli dosyalar

• ada1010122.jpg
    ada1010122.jpg
    70.6 KB · Görüntüleme: 52
  • 0101.jpg
    0101.jpg
    68.7 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme: