Wikipedia'nın Zor Kararı

filtrekahve

Doçent
Emektar
Britannica, online versiyonunda kullanıcıların bilgileri düzenlemesine yönelik adımlar atacağını duyururken Wikipedia'dan tam tersi yönde bir hareket geldi.

İnternetin iki büyük bilgi deposu Britannica ve Wikipedia önümüzdeki dönemle ilgili planlarında birbirlerinin tamamen aksi hareket etme kararı alabilir. Geçtiğimiz günlerde online versiyonundaki bilgilerin kullanıcılar tarafından düzenlenmesi üzerine hazırlık yaptığını duyuran Britannica'nın ardından bugün Wikipedia'dan da bir açıklama geldi.


Wikipedia'nın aklı şu sıralar karışık.

Yapılan açıklamaya göre Wikipedia, bundan böyle tüm üyelerin bilgiler üzerinde düzenleme yapmasına izin vermemeyi ciddi ciddi düşünüyor. Bu kararın bütün üyeler için geçerli olmadığı belirtilirken, Wikipedia'nın güvenini kazanmış üyeler bu değişikliğin dışında bırakılacak. Bu onaylı editörler, sitede bilgi değişikliğini rahatça yapabilecekler.

Wikipedia Sorun Yaşar mı?

Wikipedia, bu sistemi Almanca versiyonunda bir süredir uyguluyor. Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, konuyla ilgili olarak yaşadıkları sorunu onay sürecinin uzunluğu olarak gösteriyor. Test aşamasında bazı yazıların onayının üç hafta sonra verilebildiğini belirten Wiles, bu sürenin birkaç günle sınırlandığı takdirde başarılı olabileceğini düşünüyor.

Yazan: Melih Çelik
SDN - http://shiftdelete.net
 

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Aslında böyle olması çok daha iyi. Millet kafasına göre düzenleyip yazıyordu bir şeyler. Şimdi daha güvenilir bilgi paylaşımı yapılacaktır.
 

DogukanDogu84

Profesör
bence de en doğru kararı vermiş Wikipedia.Site resmen bilgi çöplüğüne dönüştü, her aklına esen bilgi girişi yapıyor. :)
 

hta1905

Profesör
Nasıl ansiklopedi hazırlarken doğruluğu kanıtlanmış bilgiler kullanılıyorsa,online ansiklopedi hazırlarken de yazılarının güvenilirliği ispatlanmış kişilerin bilgi girişine izin verilmesi mantıklı.
 

RaMSeN

Asistan
30 Rock dizisinin en son bölümünde bu konuyla ilgili dalga geçmişlerdi.

Wikipedia bunu daha önce yapmalıydı.
 

sarsıntı

Doçent
Kararı doğrudur. Google Adsense maddesinde resmen Google'da çalışan biri reklam yapmış. Şirketler hakkındaki maddelerin çoğunda reklam yapılıyor resmen. Özellikle kayıtlı olmayan kullanıcılar sayfalara "sjdgsdjglksjgsdjgs" gibi saçma sapan şeyler yazıyorlar Wikipedia'nın kararı doğrudur.
 
Üst