Wi-Fi'ın 3G hali: Mi-Fi

Bu konuyu okuyanlar

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Genelde teknolojiyi geriden takip eden Türkiye, 3G'de bunun avantajını yaşayacak gibi görünüyor. İnterneti kredi kartı boyutuna indiren Novatel Mi-Fi taşınabilir genişbant 3G hotspot’unu duyurdu

Sonunda Türkiye için de teknolojiden yana avantajlı olabileceğimiz bir dönem geldi. Zira gelen 3G santraller geleceğe daha uyumlu olduğu için artık 3.5 ve 4G için daha şanslıyız. Novatel Wireless ise taşınabilir bir 3G hotspot geliştirdi. Cihaz üç kredi kartı kalınlığında ve 3G modem ile kablosuz router'ın yaptığı işi tek kutuda yapıyor.

mifi1232656555.jpg

Novatel Wireless 3G hotspot ile kablosuz genişbant internet keyfi

Mi-Fi 3G veya HSPA sinyalini alarak Wi-Fi üzerinden paylaştırıyor. Pille çalışmasına karşın 4 saatlik sürekli bağlantı sağlayan cihazın 40 saatlik bekleme süresi var. Diğer 3G modemler gibi cihaz hareket halindeki araçlarda da kullanılabiliyor.

mifi21232656572.jpg

3G ve kablosuz teknolojisinin gelişimi cihazların boyutlarına da yansıdı

Novatel Wireless CEO'su Peter Leparulo operatörlerin yeni kablosuz çözümler sunabileceğini belirterek, kurumsal alandaki kullanıcıların genişbant pazarını daha değerli hale getirebileceklerini belirtti. Mi-Fi 2009 yılının ilk yarısında yurtdışındaki operatörlerde satışa sunulacak. Türkiye'de ise önce 3G ağların devreye girmesini beklememiz gerekiyor.

:: 3G Türkiye'ye gelirse genişbant internetin sabit telefon mahkumiyeti sona erer mi?

Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Ben şaka sanmıştım. Onun için açtım. :)