Wi-fi sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle iyi günler.

3 ay önce TTnet kullanıyordum. TTnet'in modemi vardı. Kablolu ve kablosuz bağladığımda arasındaki fark çok fazla olmuyordu. 16mbps kablolu 12-13 mbps wi-fi ile alıyordum.
Sonra Türknet'e geçtim. Bilgisayarıma kablolu bağlantı yaptığımda 22-24mbps hız almaktaydım. Wi-fi ile bağlantı yaptığım zaman 1-2mbps alıyordum. İlk baş sorun kanallarda ve frekanslarda diye düşündüm. Olabilecek bütün kombinasyonları (20-40mhz ve 13 kanal) denedim. Sonuç değişmedi. Dedim galiba wi-fi bozuldu.

Yaklaşık 1 hafta arkadaşımın 2 yıldır kullandığı ve sorun yaşamadığı TTnet'in AirTies Air5650TT modemini il dışından kargo ile gönderttim. Öğrenci evini kapatıyordu ve fişten çıkarıp direk yolladı ve herhangi bir sorunu yoktu. 75mbps Turknet kullanıyordu ve wi-fi hızı 60-65 arası değişiyordu.

4 gün önce modem elime ulaştı ve kendi modemimin yerine taktım. Turknetin verdiği kullanıcı adı şifreyi girdim hiçbir ayarı değiştirmedim. Kablolu gene 22-24mbps hız aldım. Wi-fi ile ise 1-2mbps. Dedim ki galiba bu da bozuldu (tabi bütün mhz ve kanal ayarlarını denedim). Gittim Mercusys Halo s3 aldım. Wi-fi yayıcı. Buna kablolu bağlıyorum sonuçta aynı şey ona da 22-24mbps iletir ve sorunu çözerim diye düşündüm. Fakat gene aynı. 4 gündür ne yaptıysam çözemedim. Wi-fi en fazla 3 gördüm oda 1 kere. Tamam hız düşümü olur da bu kadar da olmaz diye düşünüyorum. Instagram bile girilmiyor...

Lütfen yardımcı olur musunuz?

Cengiz Dönmez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Telefon ile mi bağlanıyorsun - Laptop mı ?
- Laptop ise kablo ile bağlantı kurup denedin mi ?
- Modemi Fabrika Ayarları Reset Denedin mi ?
- Laptop yada diğer cihazın başka cihazlara bağlandığında aynı sorunu yaşıyor musun yoksa sadece senin modem demi oluyor ?
- Modem ayarlarında hız kısıtlama ayarları olabiliyor. Wifi gücü ayarlarıda mevcut.
- Direk modemdenmi alıyorsunuz wifi sinyalını arada bir cihaz varmı ?
- Modem markanız nedir ?

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
-Hem telefonla hem leptopla denedim.
-Modemi Fabrika ayarları reset denedim.
-Başka cihazlarda yaşamıyorum.
''- Modem ayarlarında hız kısıtlama ayarları olabiliyor. Wifi gücü ayarlarıda mevcut. '' onu bulamadım.
-Hem modemden hem cihazdan denedim yazdığım gibi ama sonuç aynı.
Modem markam TTnet'in AirTies Air5650TT

Cengiz Dönmez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
-Hem telefonla hem leptopla denedim.
-Modemi Fabrika ayarları reset denedim.
-Başka cihazlarda yaşamıyorum.
''- Modem ayarlarında hız kısıtlama ayarları olabiliyor. Wifi gücü ayarlarıda mevcut. '' onu bulamadım.
-Hem modemden hem cihazdan denedim yazdığım gibi ama sonuç aynı.
Modem markam TTnet'in AirTies Air5650TT
DDD.png

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
onda otomatikte ondaki herşeyi de denedim.

Cengiz Dönmez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Modemini fabrika ayarlarına almışsın zaten geçtik orada bir sıkıntı yok yani ayar yapmamız gereken.
Yani anladığım kadarıyla yapılacak bir seçenek kalmıyor. Teknik bir sorun olabilir. Sadece senin modemde olan bir şey ve başka cihazlar ile bağlansan bile wifi ile hız testinde düşük alıyorsun modemin dibinde olduğunu var sayıyorum.

Modem yazılımı güncel mi ?
Mevcut yazılım versiyonu: 1.0.3.1 olmalı

Araçlar Kısmında - Yazılım Güncellemesi

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yazılım güncel. Yazdıklarımı tam anlatamadım galiba. Diğer modemde de böle oluyordu. Yanlış anlamaz iseniz bir daha okuyabilir misiniz?

Cengiz Dönmez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
-Mmmm 2 modemde aynı sorun.. ''Modemde Sıkıntı Yok var saydık..
-Farklı cihazlarda aynı sorun.. ''Cihazlarda da Sıkıntı Yok var saymamız lazım o zaman..
yani bu durumda üzgünüm ama sorun çıkartamıyorum. Başka bir konuda inceledim şimdi aynı sorunu yaşayan arkadaş Türkneti aramış hızın iyi geldiğini ama wifide düşük hız aldığını söylemiş söylediğine göre düzeltmişler.. Fakat bu bana ilginç geldi onlar bu gibi durumu nasıl kontrol ediyorlar bilemedim. Ama yinede internet sağlayıcını bir arayabilirsin mutlaka yardım ederler diye umuyorum

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
-Mmmm 2 modemde aynı sorun.. ''Modemde Sıkıntı Yok var saydık..
-Farklı cihazlarda aynı sorun.. ''Cihazlarda da Sıkıntı Yok var saymamız lazım o zaman..
yani bu durumda üzgünüm ama sorun çıkartamıyorum. Başka bir konuda inceledim şimdi aynı sorunu yaşayan arkadaş Türkneti aramış hızın iyi geldiğini ama wifide düşük hız aldığını söylemiş söylediğine göre düzeltmişler.. Fakat bu bana ilginç geldi onlar bu gibi durumu nasıl kontrol ediyorlar bilemedim. Ama yinede internet sağlayıcını bir arayabilirsin mutlaka yardım ederler diye umuyorum
Çok saolun ilginiz için arayıp dönüş yapıcam mutlaka

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Bence sorun modem de değil, işletim sisteminizde eğer Windows 10un güncel bir sürümü yüklediniz wifi bağlantıyı bozduğunu biliyorum başka işletim sistemi ile Linux live sürüm(usb den çalışan slax olabilir) denemelisin ancak o zaman aradaki farkı görebilirsiniz. (=

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bence sorun modem de değil, işletim sisteminizde eğer Windows 10un güncel bir sürümü yüklediniz wifi bağlantıyı bozduğunu biliyorum başka işletim sistemi ile Linux live sürüm(usb den çalışan slax olabilir) denemelisin ancak o zaman aradaki farkı görebilirsiniz. (=
Bendeki masaüstünün wi-fi si ile denedim aynı.
Leptopumun wi-fi ile denedim aynı.
Arkadaşımın leptopundan denedik aynı.(ki evdeki gayet hızlı diyor)
Kendi cep telefonum ile denedim aynı.
Arkadaşımın cep telefonu aynı...

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Kullanılan işletim sistemleri neler cep telefonları güncel mi?

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
5 cihaz da güncek olmadığını varsayalım. Arkadaşım kendi leptopuyla bize geldi. Evinde 40mbps kullanıyor bizde 2 yi geçmiyor oda mı eski? Teşekkür ederim uğraşıyorsunuz şuan benim için ama yazıyı tam okursanız bilgisayarlarda herhangi bir sorun yok. Şöle diyim telefonun wifi yayıyorum bilgisayara wifi hayet iyi 10 12 leri görüyorum...

Ufens

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
yokmu çözümü kimsenin?

abrooke139

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Modemlerin varsayılan ayarlarında zaten wifi son hızı vermeye ayarlı. Bütün cihazlarda aynı hızı alıyorsanız ve değişik modemlerde de aynı hızı veriyorsa, hatta bir sorun mu var acaba dedirtiyor! Turknet üzerinden bir yardım talebinde bulundunuz mu?