Wi-Fi, bu ülkelerde coşuyor! Hızlara gel :)

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Kablosuz ağın en hızlı olduğu ülkeler

Dünyadaki Wi-Fi ağlarının sayısı 250 milyona yakın. ABD'nin adet, Litvanya'nın ise hız lideri olduğu listede Türkiye ilk 20’de bulunmuyor.

Bugün özellikle büyük şehirlerde gittiğiniz hemen her yerde çok sayıda Wi-Fi ağıyla karşılaşmak mümkün. Yapılan bir araştırma, sayıları 250 milyona ulaşan bu ağların ülkelere göre dağılımını da ortaya koydu. Tüm dünyadaki Wi-Fi erişim noktalarını listeleyen Wigle’nin verilerine göre hız lideri Litvanya. Türkiye ise, kamuya açık kablosuz ağlarda ilk 20 içinde bulunmuyor.

Adet bazında bakıldığında Wigle’nin güncel verileri 240 milyon 655 bin 237 adet Wi-Fi ağının aktif olduğunu bizlere gösteriyor. Bu sayının beşte birinden fazlası, yani 50 milyonu ABD’de yer alıyor. Bunların da 6 milyondan fazlası Kaliforniya eyaletinde, onu Teksas takip ediyor. Adet bazında ikincilik ise Almanya’da. Ülkede 9 milyon Wi-Fi erişim noktasıyla karşılaşmak mümkün. Wigle’nin verilerine göre Türkiye’deki Wi-Fi ağ adedi yaklaşık 180 bin.

Ancak ne ABD ne de Almanya, ortalama hız açısından ilk 20’de yer bulamıyor. Rotten Wi-Fi tarafından 2015’te 184 ülkede yapılan çalışmaya göre kamuya açık Wi-Fi ağlarında en yüksek hıza ortalama 16.1 Mbps ile Litvanya sahip. Estonya 14.8 ile ikinci, Singapur 13.1 ile üçüncü. İsviçre, Hollanda, İngiltere, Danimarka, İrlanda, Belçika, Romanya, Barbados, Letonya, Malta, Macaristan ve Slovenya ortalama hızın 10 Mbps ve üzerinde olduğu diğer ülkeler.

Ülke sıralamasını görmek için tıklayın

CrazyGuardian

Asistan
Reaksiyon puanı
17
bizde akraba çok . bi geliyolar çekiyolar telefonları açıyolar wfileri 3laptop 4telefon zaten bende var . +8 misafirler olunca .kapatıyorum pcyi yatıyorum :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Sakarya'daki evde de aynısı oldu. Apartmana yeni gelenler, sizin internet hızlı yarısını biz ödeyelim bize de verin şifre demişler. Bizimkiler de komşuluk bu, buyurun kullanın demişler. 10 günde kota bitti. Sonra her ay düzenli olarak şifre değiştirmeye başlamış bizimkiler.

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Sakarya'daki evde de aynısı oldu. Apartmana yeni gelenler, sizin internet hızlı yarısını biz ödeyelim bize de verin şifre demişler. Bizimkiler de komşuluk bu, buyurun kullanın demişler. 10 günde kota bitti. Sonra her ay düzenli olarak şifre değiştirmeye başlamış bizimkiler.

Mikrotik wifi router ile komşulara paylaşım yapıp, kullanıcı bazında limit ve oranları belirleyebilirsiniz. Hem siz hem onlar mutlu olur , böylece de biri downloada yüklendiği zaman diğerleri etkilenmez. Ayrıca user bazında download limiti verip aşmaları halinde otomatik erişimini kısıtlayabilirsiniz.
:)

CrazyGuardian

Asistan
Reaksiyon puanı
17
@eSa o biraz sıkıntı olur ortak kullanımda. Sonra kapıya dayanırlar sen indiriyonda biz niye indiremiyoz diye. ben kendi evimde bile downloadı gece uyurken yapıyorm :D Gündüz torrente abanmak yasak bizde :D Bizim sokakdan henüz Fiber geçmedi.
Aslında bişey farkettim VDS biliyoesunuz baya bi hızlı down up konusunda... up/down işleriyle uğrasanlara tavsiyemdir...Geçenlerde 1aylık test için açmıştım nasılda akıyor nasılda :):)

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
fiber olsada kota olacaktır BTK saçmalığı kotasız istemiyor...

asprin

Asistan
Reaksiyon puanı
44
ben bu haberi okuyunca hani toplu avm lerde açık yani türk telekomun ttn netin açık portlarından ( kullanıcı adını şifreni gir internete gir ) bir haber gibi okudum. rusyanın nüfusu sadece 160 milyon :)) saçma bir haber başlığı ve saçma bir veri olmuş. yada algılanmış öle diyim.

tarzzamani

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Upload hızlarının hala 2-3 mbps olduğu bir ülkenin ilk 20 de olmaması çok doğal.. 4.5 G'den de çok bişey beklemeyin derim.

burrak3448

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Burada Teksas'ın olması beni şaşırttı açıkçası. 2015 haziranda teksas'daydım. Houston bölgesinde internet çok hızlı değildi baya sorun yaşamıştır. Belki bize denk geldi bilmiyoum ama burada yaan deneyimi yaşayamadım.

Oruc

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Azerbaycan siralamaya 100 yil sonra anca girer