While içindeki değişkeni dışarda kulanma

Bu konuyu okuyanlar

okantastan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar;
Kod:
SqlCommand cmd=new SqlCommand("select * from tablo");
con.open();
SqlDataReader dr = cmd.ExecuteReader();
                dr.Read();
                while (dr.Read())
                {
                    string isim=dr["ACIKLAMA"].ToString();
                }
                dr.Close();

while içindeki isim değişkenini aşağıda yaptığım mysql bağlantısı ile parametre içinde belirtiyorum.Ama mysql parametresinde isim değişkenini görmüyor.

Kod:
MySqlCommand cmd_mysql2 = new MySqlCommand("insert into product (urun,isim) values (@urun @[B][URL="http://forum.shiftdelete.net/member.php?u=12320"]isim[/URL][/B])", mysql_con);[COLOR=#232323][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR]                    cmd_mysql2.Parameters.Add("@urun", urun);
                    cmd_mysql2.Parameters.Add( @[B][URL="http://forum.shiftdelete.net/member.php?u=12320"]isim[/URL][/B]", isim);

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Eğer değişkeni kendi prosedürü içinde tanımladıysanız, başka bir sub rutinde değerini korumayacaktır. Bunun için değişkeni public veya ilgili modülün başında tanımlamanız gerekmekte.

okantastan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Butonun click özelliğine yazıyorum,değişkeni butona yazdım object sender tanımı olduğu için orada kabul etmiyor,tam olarak nasıl kullanmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
while satırının üzerine string isim; şeklinde tanımlama yaptıktan sonra while içerisinde direkt isim= diye atama yaparsan problem çözülür...

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim bu yazı işini görecektir. İşin püf noktasını da zaten en sonda not olarak yazmış. Ayrıca ilk mesajdaki örneğinde while değişkeninin dışındaki dr.Read(); gereksiz yere kullanılmış. while parantezi içinde kullanman yeterli.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
while'in disinda
public string isim
seklinde tanimla. sonra
isim=....
seklinde kullan.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

off benim kafa yine c# a gitmis :)

okantastan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim ben Arraylist fonksiyonuyla sorunu çözdüm,önce command'den önce "ArrayList sira=new ArrayList" diyerek array'i oluşturuyorum daha sonra ArrayList'i aşağıdaki gibi while içine ekleyip istediğim yerde kullanıyorum.
sira.Add(dr["alan1"]).ToString();
Diyelim bu while dışında bir yerde kullanmak istedim ozamanda aşağıdaki örnekteki gibi array yazdırıyorum.
for(i=0;i<sira.Count;i++)
{
sira.ToString();
}

Son mesajlar