Whatsapp'ı kullanmamayı düşünenler

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Herkes telegramı en güvenli mesajlaşma uygulaması sanıyor sanırım ancak videodan da görebileceğiniz gibi (6.41-8.27) o da pek güvenli değil. https://youtu.be/W_xhe_QGNog Benim fikrim ise: İnstagram, Twitter, Google gibi uygulamalar, Android, IOS, Windows gibi işletim sistemleri kullanıyoruz hepimiz. Bunlar bizim verilerimizi zaten topluyorlar bu yeni bir şey değil. Kişisel reklam göstermek için Google çatır çatır verilerimizi topluyor ve bu sayede ben internette bilgisayar toplama hakkında konulara baktığımda karşıma bilgisayar reklamları çıkıyor. Bu konunun bu kadar abartılmasının tek nedeni WhatsApp'ın açık açık "ben sizin verilerinizi Facebook reklam birimine göndereceğim" demesi. Onun yerine "biz sözleşmeyi yeniledik ve kullanmaya devam etmek için kabul etmeniz gerekiyor. Sözleşmedeki değişiklikleri okumak için tıklayın." Deseydi ben adım kadar eminim ki ben de dahil birçok kişi okumadan onaylayıp geçecekti klasik olarak. Allah aşkına hangi uygulamanın, hangi sitenin privacy policy veya terms of service yazılarını okuyoruz? Herkes şimdi bağıracak çağıracak ama WhatsApp kullanmaya devam edecek. Gizlilik bu denli önemliyse bütün hesaplarınızı kapatın, banka vs. kullanmayın, 3310'a geçin :D Herhangi bir internet sitesi bile sizin ip adresinizi, konumunuzu toplayabiliyorken böyle saçma ve tutarsız tepkilerde bulunmayalım whatsapp için bence. Ya bütün hareketlerimiz bu tepkiye tutarlı olmalı ya da tepkimiz olmamalı. Ben de bunu anlamıyorum. Mark beyciğim benim profil fotoğrafımı, p.klu mesajlarımı ne yapsın yani :D Bunun gibi bir hareketin tutarlı, mantıklı ve doğru olabilmesi için neredeyse hiçbir uygulama, websitesi kullanmamanız gerek. Çoğu kişi whatsappı bırakıp instagram kullanmaya devam ediyor :D Ayrıca fotoğrafta da görebileceğiniz üzere whatsapp sizin mesaj içeriğinizi paylaşmıyor. Sizin profil fotoğrafınız, cep numaranız gibi profil detaylarınız paylaşılıyor reklam amaçlı. E zaten instagrama, twittera vs. fotoğraf video yüklemeyen kalmadı aramızda. Bu bilgilerimiz çoktandır zaten şirketlerin ellerinde. Sanki yeni ve sadece whatsappta olan bir olay gibi lanse edilmesi ve abartılı tepki verilmesi aşırı komiğime gidiyor. Telegrama yoğun bir geçiş var da o da çok mu güvenli acaba? Hiç okudunuz mu geçerken onun gizlilik politikasını? Yoksa sadece kulaktan doğma bilgilerle "OOo bak bu en güvenlisiymiş kanka" diyerek bir arkadaşınız mı yönlendirdi sizi? Şuan için en iyi alternatif signal gözüküyor. Ancak ona da geçmeyi şahsen ben düşünmüyorum. Gerek yok dediğim gibi. Eğer gizliliğime bu kadar önem veren biri olsaydım sosyal medya kullanmazdım. Çoğumuz bankada hesap açarken bize "Şuraya bir imza..." diyerek imzalattıkları bankacılık sözleşmelerini vs. okumuyoruz bile. Sitelere kayıt olurken privacy policy, terms of service gibi metinlerini incelemiyoruz. İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerimizi sakla kutucuğunu işaretliyoruz bu bilgileri nerede sakladıklarını bilmeden. Sonra da geliyoruz "Whatsapp benim verilerimi satacakmış, pis whatsapp" diyoruz. Peh. Fikrimi belirtme ortamı sağlayan shiftdelete foruma teşekkürlerimi sunarım.

Ekli dosyalar

• 1610291225925.png
    1610291225925.png
    107.6 KB · Görüntüleme: 167
Reaksiyon puanı
2,554
Yalnız olayı tam anlamamışsın.Bu kadar yankının sebebi reklam değil.
Verilerin 3.şahısla da paylaşılması ve Facebook bu konuda sabıkalı zaten.
Sen devam edebilirsin.
Ama ben yapmayacağının sözünü verdiği şeyi bir sözleşme ile çiğnemesi geçmişte olan sabıkaları nedeniyle uzak duracağım.
Sana katıldığım tek nokta wp silenlerin instagram falan kullanmaya devam etmesi bu gerçekten komik bir durum bana göre de.
Ben şahsen hem Facebook hem WhatsApp hem de instagram hesabımı sildim.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Yalnız olayı tam anlamamışsın.Bu kadar yankının sebebi reklam değil.
Verilerin 3.şahısla da paylaşılması ve Facebook bu konuda sabıkalı zaten.
Sen devam edebilirsin.
Ama ben yapmayacağının sözünü verdiği şeyi bir sözleşme ile çiğnemesi geçmişte olan sabıkaları nedeniyle uzak duracağım.
Sana katıldığım tek nokta wp silenlerin instagram falan kullanmaya devam etmesi bu gerçekten komik bir durum bana göre de.
Ben şahsen hem Facebook hem WhatsApp hem de instagram hesabımı sildim.
İşte siz doğru olanı yapmışsınız gerçekten tebrik ederim. Söylediklerim sizi kapsamıyor demektir o halde :D Keşke herkes sizin gibi yapsa. Benim zaten esas değindiğim nokta suçu sadece whatsappta arayanlar. Teşekkür ederim değerli yorumunuz için :)

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
"Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" cümlesini özetleyen bir olay olduğunu düşünüyorum; Yaklaşık 2 ay önce yapıkredi'den kredi kartı almak için tonlarca şeye imza attım ve onay verdim. Onların arasında eminim ki üçüncü taraflarla paylaştığım bilgilerim var. Ya da Google'da ne aratsam bana onun diğer siteler tarafından da önerilmesi. Bynogame'e Steam hesabımı ekledikten sonra doğum tarihi gibi kısımların kendiliğinden eklenmesi de garibime gitmedi değil. Ben daha önceden dikkat etmiyordum fakat Facebook bunu açıkladıktan sonra her firmanın yaptığını farkettim.

Reaksiyon puanı
2,554
"Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" cümlesini özetleyen bir olay olduğunu düşünüyorum; Yaklaşık 2 ay önce yapıkredi'den kredi kartı almak için tonlarca şeye imza attım ve onay verdim. Onların arasında eminim ki üçüncü taraflarla paylaştığım bilgilerim var. Ya da Google'da ne aratsam bana onun diğer siteler tarafından da önerilmesi. Bynogame'e Steam hesabımı ekledikten sonra doğum tarihi gibi kısımların kendiliğinden eklenmesi de garibime gitmedi değil. Ben daha önceden dikkat etmiyordum fakat Facebook bunu açıkladıktan sonra her firmanın yaptığını farkettim.
1 tanesinde belli başlı bilgilerimiz var diğerinde bize ait herşey var.O yüzden çok tepki çektiğini düşünüyorum ben sonuçta mesajlaşma uygulaması insan her şeyini paylaşıyor herkesle konuşuyorsun.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
1 tanesinde belli başlı bilgilerimiz var diğerinde bize ait herşey var.O yüzden çok tepki çektiğini düşünüyorum ben sonuçta mesajlaşma uygulaması insan her şeyini paylaşıyor herkesle konuşuyorsun.
Ama yine de gizlilik politikasında mesaj içeriğinin kimseyle paylaşılmadığını ve hatta mesaj iletildikten sonra sunucudan silindiği yazıyor. Fotoğrafını ilk mesajıma eklemiştim.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Bir program ya da aygıt bilgilerinize erişmeyi hedefliyorsa bunun için sizden izin almasına ya da sormasına gerek yok. "Biz mesajlarınızı okuyacağız, izin veriyor musunuz" diye bir sözleşme yazıp bunu sizin insafınıza bırakmaz. Arka planda yapacağını yapar ve ruhumuz duymaz. Bilinçli ve dikkatli kullanmak yeterli. Hiçbirine güvenmemek en güzeli.

Ben whatsapp kullanmaya devam edeceğim, değişiklik sevmiyorum. Özel bilgi yollamıyorum ve almıyorum. En fazla tipsiz fotoğraflarımı ele geçirebilirler diyeceğim ama diyemiyorum. Çünkü nalet olsun bazen aynadaki görüntüye hayran oluyorum : d

Fbi'a özel dil çıkarmalı birkaç tane çekilirim.

Ek: Kişisel veriler zaten güvende değil. Paranoyak olmak iyi. Daha birkaç ay önce bana aldığımız yeni ve tertemiz hat aylar içinde eskort telefonuna döndü. Eşim ailem dışında kimseye vermedim. Ama şu an belediyeler, masaj salonları, pideciler, kimde yok numaram merak ediyorum. Her yerden reklam ve teklif yağıyor. Açık arttırmadaki mal gibi hissediyorum. O yüzden hep en kötüsünü düşünerek davranmalıyım.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Vallaha çok güzel oldu bu durum. Whatsapp'tan çok daha güzel Telegram varmış ve haberim yoktu yıllarca 2 hesabı birine tarayıcıdan diğerini gizli sekme açarak gir uğraş pehh. Telegramda bırak 2 hesabı 3-4 gidiyor yani tek arayüzden geçiş yapılıyor hem de açık kaynak daha ne olsun. He veri toplamıyor mu herkes veri topluyor ama bence hangisi zamandan daha çok kazandırıyor ve kullanışlı buna da bakmak lazım bir yandan. Bu arada Instagram ve Facebook kullanmıyorum :)

Reaksiyon puanı
2,554
Bunları izleyen oldu mu olduysa katılan var mı varsa neden buyrun beyin jimnastiği ?