Wenger ve Ferguson'un akıl hocası menajerlik oyunu

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Dünyaca ünlü teknik adamlar Alex Ferguson ve Arsene Wenger, genç yıldızları arama işini Football Manager üzerinden yapıyor. Oyunun yapımcısı Miles Jacobson, 51 ülkede 1.300'den fazla gözlemci ile çalışıyor. Sistemde futbol ailesi içinden tam 350 bin aktif isim yer alıyor.

manager.jpg

Football Manager, futbolu sevenlerin ortak buluşma noktası. Dünya çapında milyonlarca bağımlısı olan oyunu, taraftarlar kadar teknik direktörler ve futbolcular da oynuyor. Manchester United'ın efsane menajeri Alex Ferguson, yeni isimler bulmak için oyundan faydalandığını söylemişti.

Genç yetenekleri keşfetmesiyle ünlü, Arsenal'in Fransız hocası Arsene Wenger de bu oyunun müdavimlerinden.

Yakın geçmişte, Fransa Milli Takımı'nın yıldızları Paul Pogba ve Antoine Griezmann ise Nijerya maçı dönüşü uçakta FM oynarken görülmüştü.

Futbolseverlerde bağımlılığa yol açan oyunun yapımcısı Miles Jacobson, Daily Mirror Gazetesi'ne oyunla ilgili merak edilenler hakkında açıklamalar yaptı.

Takım verilerini kimler topluyor?

20 yıl önce ilk başladığımızda internet bu denli popüler değildi. Amatör dergilerdeki yazarlardan yardım alıyorduk. İlk izlediğimiz maç, 1994'teydi. Oradan Danny Murphy (Liverpool), Neil Lennon (Celtic) gibi yetenekler çıkmıştı. Bu bize global bir ağ kurma fikrini verdi. Şimdi 51 ülkede 1300'den fazla gözlemcimiz mevcut.

Oyunda kaç futbolcu var?

Dünyanın en büyük veri tabanına sahibiz. 650 binden fazla oyuncu ve personel var. Bunların içinde futbolu bırakanlar ve ileride teknik direktör olabileceklerin yanı sıra yöneticiler ve başkanlar da bulunuyor. Bunları çıkarttığımızda geriye 350 bin aktif oyuncu kalıyor.

Gözlemcileriniz profesyoneller mi?

Çoğu başka işlerde. Ama uzun zaman ekibimizde yer alan, ardından Şampiyonlar Ligi'nde oynayan takımlarda görev üstlenenler var. Bu CV'niz için iyi bir şey. Bizdekiler ile profesyonel gözlemciler arasındaki fark şu: Normal bir gözlemci 75. dakikada izlemeyi bırakabilir ama bizim birimlerimiz, bitiş düdüğünün ardından oyuncunun davranışlarını bile mercek altına alır. Daha gerçekçi olması açısından böyle davranmak zorundalar.

Oyuncular profilleri hakkında size görüşlerini belirtiyor mu?

Bizimle irtibata geçip oyundaki özelliklerinin iyileştirilmesini isteyen futbolcular oldu. Aksi ispat edilmedikçe değerlerle oynamayız. Araştırmacılarımızın dediklerini esas alırız.

Özür dilediğiniz bir futbolcu oldu mu?

İngiliz Harry Kane (Tottenham'ın forveti). Ondan Londra Futbol Ödülleri töreninde şahsen özür diledim. Uzun bir süre başka bir kulüpte kiralık forma giydi. Onun şu anki seviyesine yükseleceğini öngöremedik. “Bizim, ‘Yüzde 0,5 hata payımız var. Sen de onun içindesin' dedim.” Bana, “Bu, benim sürekli sıkı çalışmamın eseri. Her zaman daha iyisini istiyorum.” cevabını verdi.

Sizce oyun gerçek hayatta faydalı mı?

Kulüplerle işbirliği halindeyiz. Bazı teknik adamlar oyunumuza başvurduklarını dile getiriyor. Oynarken sadece futbol hakkında bir şeyler öğrenmiyorsunuz. İş yönetimi, antrenman bilimine ilişkin de bilginiz oluyor. Veri tabanımızı kullanan menajerler de gelecek vaat eden oyuncuları bulup onlarla irtibata geçme çabasında.

KAYNAK