Web Tasarım 2.Bölüm - Html'e Detaylı Giriş

Bu konuyu okuyanlar

Emre Nas

Profesör
Merhabalar! Web Tasarım derslerimizin 2.bölümüyle karşınızdayım. Bu bölümde html'e daha detaylı giriş yapacağız. Beklemeye gerek yok. Hadi başlayalım

Html kodumuzu açıyoruz. Bu derste ilk öğreneceğimiz tag <p> bu tag; bizim paragraf yazmamızı sağlıyor. Şimdi önceki derste yazdığımız kodlara bakalım :
<html>
<body>
<h1>Merhada Dünya ! </h1>
</body>

</html>
Şimdi <h1> tagımızın altına <p> tagını yazalım.
<html>
<body>
<h1>Merhada Dünya ! </h1>
<p></p>
</body>

</html>
Şunu unutmayalım : her tag iki kez kullanılır(mesela p tagını kullanacaksınız ve iki kez p tagını yazıyorsunuz) ve sonuncusunun başında "/" olur.

Şimdi <p> tagımızın içine yazımızı yazalım
<p>Merhaba Dünya !</p>
Şimdi html dosyamızı kaydedip tarayıcımzda açalım (çift tık veya sağ tık>birlikte aç> tarayıcınız). Gördüğünüz gibi bir paragraf ve bir başlık var.


Şimdi bu yazıları renklendirelim. bunun için <h> tagımızn içine şu kodu yazalım : " style="color:blue;" " kodumuz bu şekilde olacaktır:
<h1 style="color:blue;">Merhaba Dünya !</h1>
ve html dosyasını kaydedip tarayıcımızda çalıştırdığımızda başlığımz mavi olacaktır. Eğerki kırmızı olmasını istiyorsanız blue yerine red yazabilirsiniz. Şimdi Aynı Şeyi paragrafımıza da uyguluyalım
<p style="color:blue;">Merhaba Dünya !</p>
Ve html dosyasını tarayıcımızda açınca yada yenileyince yazının renkli olduğunu göreceksiniz.

Şimdi Gelelim Arkaplanı Ayarlamaya. Arkaplanımızı Renkli Yapmak İçin <body> tagımızı aşağıdaki şekle göre düzenliyoruz
<body style="background-color:black;">
ve body tagımız düzelltikten sonra html kodumuzu kaydediyoruz arkaplanımız siyah olacaktır.
Dersimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Biliyorum Kısa Oldu Ama 3. Ders Çok Yakında1.Ders Linki : Web Tasarım Dersleri Bölüm #1 - Gerekenleri Hazırlama Ve Başlangıç
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Creative @EFI Shell @morofobik @Servous @MrtAltg


Sizce Nasıl Olmuş?
 
Son düzenleme:

MrtAltg

murat.altug@shiftdelete.net
Yönetici
Super Moderator
Eline sağlık emek vermişsin kötü olurmu? Derslerin devamını bekleriz sonuncu derse kadar. Tek sıkıntı tamamı kalın ve renkli harfler okunurluluğu zorlaştırıyor ayrıca birde eğik yazmışsın buna dikkat et yerinde kullanmaya çalış.
 

Emre Nas

Profesör
Sınıfta mı öğreniyorsun, yoksa kendin mi öğrendin?
kendim öğrendim. bizim hocanın gösterdiği şey ScRaTcHtE mArİo OyUnU yApImI (scratch'i bilmeyenler için; çok alt seviye ve sadece kodlamanın temel mantığını öğretmek amaçıyla kullanılması gerekn program dili(kısmen))
normalde çoktan html,c# filan öğretmeleri lazımdı. sinirleniyom şimdi
 

Rchive

Profesör
normalde çoktan html,c# filan öğretmeleri lazımdı. sinirleniyom şimdi
Doğru. C# öğrenmen gerekiyor, sanırım onun yerine alternatif olarak sctrach tercih etmişler. C# ile konsol gösterirler büyük ihtimalle, bence ilk dönem konsol, 2.dönem form olarak ikiye ayrılmalı. Tabi hızlı ders işlemeniz gerekiyor ikisine vakit ayırabilmek için :) C# öğretmezlerse de web sitesi için göstermemiş olabilirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgin varsa ver tabiki siz yeterki insanlara faydalı işler yapmaya çalışın ben elimden gelen desteği sağlarım forum üzerinde size.
Hocam yönetimden tek isteğim şu öne çıkar butonu. Saçma sapan baba, boy, illegal konuları açılıyor ve başkalarına faydalı olabilecek konular altta kalıyor.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst