Web sitemde resimleri nasıl optimize edebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

afaboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar. E-ticaret sitemi hızlandırmaya çalışıyorum. Google pagespeed insights'da mobil için 17, masaüstü için 54 puanlarını veriyor. Gtmetrix'de değerlerim fena değil. Genelde sitedeki resimlerin doğru boyutta, yeni nesil biçimlerde yayınlanmadığından ve ekran dışındaki resimleri erteleme (lazy load) sorunlarından puanım düşük çıkıyor. cocukakademi.com adlı sitem için resim optimizasyonunda hangi eklentileri kullanmalıyım?

Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71
Şöyle izah edeyim : Eğer hazır script kullanıyorsan ( Opencart, WooCommerce,PrestaShop veya Magento gibi ) image resizer eklentilerle sistem resimleri otomatik olarak siten için en iyi boyuta getiriyor.
Bu ara siten benim netimden de olabilir bilmiyorum aşırı yavaş geldi bana. Hosting veya Reseller ise gerekli optimizasyonları yaptırabilirsin. Ayrıca yine Litespeed cache tarzı eklentiler ile sitene hızlandırma yapabilirsin.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Hocam ben tasarımcılığını yaptığım bir sitede sadece resimleri .webp'ye dönüştürerek ve kullanılmadığını fark ettiğim 2CSS çıkartarak 40-60 olan puanı 90-95'e çıkardım. Mobilde de aynı şekilde. Önerim resim formatını .webp yapmanız (Özellikle webp seçtim çünkü diğer optimize resim formatlarına göre daha fazla tarayıcı destekliyor.) ve gereksiz CSS, JS vs. kullanmamanız.

MT61

Asistan
Reaksiyon puanı
71