Web Matrix ile Web Sitesi Yapın – 1 — Web Matrix Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Merhaba bir seri halinde düşündüğüm bu yazımda biraz web matrix nedir ne değildiğr onu özetlemeye çalışıp kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Web Matrix
webmatrix.jpg

Web matrix’in amacını özetlemek gerekirse programlama veya web tabanlı sistemleri tanıyanlar haricindede bu sektörden uzak kalmışlarında web sitesi yapabilmeleri veyahut varolan yapılmış siteleri düzene sokmalarına imkan sağlamak. Yıllar yıllar önce bir html sayfası oluşturmak icin notepad kullandığımız günleri düşündüğümüzde gerçekten büyük bir velinimet. Gerek kullanış kolaylığı gerekse kullanıcı arayüzü bakımından avantajları mevcut.

Daha önce hiç web sitesi yapmadınız ve nasıl yapıldığına dair bir fikriniz yoksa,
Rastgele bir yerden blog olusturdunuz ama içine mudahele etmek istiyorum diyorsanız,
Web tasarım veya web yazılım geliştirmeye en temelden başlamak istiyorum fikrindeyseniz,
Az zamanda güzel işler cıkırmayı düşünüyorsanız,

veya

Daha önce dinamik veya statik bir site yaptıysanız ve artık başka bir araç kullanmak istiyorsanız,
Asp.Net ortamında proje geliştirmek istiyorsanız,
Yahu asp.net ile uğraşırken birde apayrı bir sistem olan wordpress’e veya çeşitli açık kaynak projelerde bakayım diyorsanız,
Web’e entegre çalışıp birazda özgür kalmak ise amacınız,
Sitenize video twitter’dan veriler facebooktan çeşitli materyeller eklerken dünyalarca kod yazmaktan üşeniyorsanız

Microsoft Web Matrix tam size göre.

Kurulum aşamasına geçmeden web matrix’in avantajlarından maddeler halinde söz etmek istiyorum ;

-Video ve çeşitli objeleri web sitenize çekerken web matrix tarafından sunulan kod destekleri
- Bir problemle karşılaştıgınızda anlamsız cümleler yerine anlaşılabilir tanımlar ve sorunun olduğu yere konumlanma
-Arama motorlarında üstlere çıkmak için SEO eklentileri
-Database bağlantılı web sitelerinizde SQL COMPACT desteğiyle herhangi bir kurulum yapmadan data işlemlerinizi halletme.
-Basit ve karışık olmayan bir arayüz.

Bana sorarsanız web matrix’in en can alıcı noktası sadece microsoft’un geliştirdiği dillerle çalışan script’lerden öteye geçebilmiş olmasıdır. Yani açık kaynak kodlu php ve başka uygulamaları web matrixte açabilir oynamalar düzenlemeler yapabilir gene bir iki hamle ile yayın hayatına sokabilirsiniz.

- Peki hazır php bir sistem kurmak istiyorum ama kaynak kodları bende yok veya var ama nasıl web matrix’e atacağım ?
Gerek yok… Sadece web matrix’e hangi script’i hangi sistemi kullanmak istediğini söyle o sana kendi indirsin yüklesin kurulumu yapsın ve düzenlemen için önüne koysun bu kadar basit.

-Peki istediğim her hazır php sistemini kullanabilecek miyim ?
Eğer açık kaynak kodluysa neredeyse piyasada kullanılan bütün sistemler web matrix üzerinde mevcut tek yapman istediğini seçmen.

- Peki web matrix üzerindeki scripler nelerdir ?
4 Şubat itibariyle sistemde 42 tane hazır sistem mevcut bu sayı tabiki git gide artacaktır biraz örnek vermek gerekirse;
DotNet Nuke
WordPress
Umbraco
Drupal
Blogengine.net
Joomla
PhpBB

Çeşitli resim galerileri, bloglar,içerik yönetim portalları,bloglar , forumlar vs.vs.

Yazının burasına kadar geldiyseniz eminim artık kuruluma geçmek için sabırsızlanıyorsunuz daha fazla sizi bekletmeden kurulum hakkındaki bilgilere geçiyorum :)

Öncelikle kendi ve resmi sitesi olan (http://www.microsoft.com/web/downloads/platform.aspx) adresinden yükleme işlemini yapalım.

İnen dosyamızı çalıştırdığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecek

k1.png

Install diyerek devam edelim ve kurulum yapılırken yüklenecek compenentler’in bilgisi verilecek ekranla karşılaşalım;
k2.png

Yukarıdaki resmi incelediğinizde Sql Compact’ı görüyoruz bu daha önce belirttiğim gibi databaselerimize kolayca bağlanmamızı sağlayacak ve bu adımda işe yarar eklentiler yüklenecek.
k3.png

Ve geldik son adıma yükleme bittikten sonra Finish diyerek bu pencereyide kapatıyoruz. Ve kurulum işlemimiz tamamlanmış oluyor. Artık Web Matrix’i kullanmaya başlayabiliriz.

Web matrix’in kullanınımı dair yazılarım devam edecek takip edin iyi çalışmalar :)

Kaynak : http://mertkanelpeze.com/2011/02/05/web-matrix-ile-web-sitesi-yapin-1-web-matrix-kurulumu/

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
yazı güzel olmuş ancak eleştirmek gerekirse, son kısım biraz detaylandırılabilirdi. örneğin, asp isteyenler şunları kursun, php isteyenler şunları kursun diye :) yine de teşekkürler. ben de denemeyi düşünüyordum, hemen indiriyorum...

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
yazı güzel olmuş ancak eleştirmek gerekirse, son kısım biraz detaylandırılabilirdi. örneğin, asp isteyenler şunları kursun, php isteyenler şunları kursun diye :) yine de teşekkürler. ben de denemeyi düşünüyordum, hemen indiriyorum...

ilerleyen serilerde ayrıntılı olarak kodlamaya değineceğim. bu sadece kurulum , kurulum esnasında zaten bir seçim hakkı olmuyor webmatrix otomatik olarak listede görünenleri yüklüyor yani asp.net'ciyim php istemiyorum ya da tam tersi gibi seçenekler mevcut değil. Bir paket halinde local sistemimize yükleniyor.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
haklısın, dün yorum yaptıktan sonra ben de indirdim kurdum. aynen, bi seçim hakkı sunmadı, direkt asp yükledi :) ben de açtım php yazdım, bu sefer çalışmadı, gitti php kütüphanesini indirdi :) ah microsoft ah :D başta sorsan da boşuna kurmasan sistemime ne olur sanki :D

A-N-G-E-L-U-S

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba. Webmatrix kurulumunu sorunsuz gerçekleştirdim fakat webmatrix üzerine wordpress yüklemeye çalıştığımda yükleme aşamasında database ismi password gibi alanların bulunduğu yere geliyor ne yazdıysam kabul etmiyor database not connected ve bir kaç tane daha alt alta 3 adet hataların yazıldığı bir pencere çıkıyor ve kurulum tamamlanmıyor lütfen yardım edin. Teşekkür ederim.