Web Browsers Web Tarayıcıların Güvenliği

Bu konuyu okuyanlar

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Merhaba arkadaşlar forumda son zamanlarda konularda oldukça sık karşılaşmaya başladığım bi sorunun çözümünü demeyelimde o sorun oluşmadan önce nasıl ve ne gibi önlemler alınabileceğiyle ilgili bi makale gibi bişey hazırlamaya karar verdim.

Sorun şuki bazı arkadaşlar bilgisayar ekranlarında reklamlarla karşılaştıklarını veya web tarayıcılarının yeni sekmede reklamlar açtıklarını söyleyip çözüm istiyorlar. Aslında bu zararlı yazılımları sisteme bulaştırmadan önce önlem almak gerekiyor. Çünkü bulaştıktan sonra son denemelerimde bi çok antivirüs programı ve anti malware programlarının bunları temizlemede yetersiz kaldıklarını gördüm. Bunun sebebide zararlı yazılımcılarında son teknolojilerden haberdar olup boş durmadıklarından kaynaklanıyor. Çünkü bi zararlı yazılımcı o zararlıyı o sisteme nasıl ve nereye sokacağını vede nasıl gizleyeceğini biliyor. Ayrıca antivirüs ve anti malware programlarınında bi sistemde hangi noktaları tarayıp incelediğini bu kişiler çok iyi biliyorlar. İşte bu yüzdende bütün güvenlik yazılımları sınıfta kalabiliyor.

Bu web tarayıcıların güvenliği her ne kadar browser firmalarının görevi olsada güvenlik yani antivirüs firmalarınında görevidir. Ben şahsen hala bu web tarayıcıların güvenliğinin yeterli seviyede sağlanabildiğini düşünmüyorum. Bizlerin internete çıktığı web tarayıcılarımızın güvenliği son derece önemlidir.

İşte bu yüzden ben kendi çapımda web tarayıcılarımızın güvenliği için alınabilecek bir kaç önlemden bahsetmek istiyorum..

Tabi sistemimizde hali hazırda bi antivirüs internet security programı ve en azından real time gerçek zamanlı koruma sağlayan anti malware programı vede hıps yazılımı dediğimiz yazılamlardan birisi bulunmalı yani herkes kendi güvenliği için böyle bi kombinasyon yapmalı.

Gelelim web tarayıcılarına işte bu yaptığımız antivirüs, anti malware ve hıps yazılımlarından yaptığımız kombinasyon internete çıktığımız web tarayıcılarımızda yeterli olmuyor. Bu yüzden web tarayıcılarımız için ayrı önlemler almamız gerekiyor.

Bu önlemler:
Reklam engelleyiciler
Pop up kendiliğinden açılır pencere engelleyicileri
Flash ve java engelleyicileri
Zararlı script engelleyicileri

Reklam ve pop up engelleyicilerin en meşhuru bilindiği üzere Adblock buradan her tarayıcı için ayrı ayrı indirip kurun. Ayrıca Adblock plus ın ayrıyeten pop up engelleyici eklentiside mevcut. Flash engelleyici için bütün tarayıcılarınıza Flashblock kurun mutlaka. Zararlı script engelleyicileri için Firefox tarayıcısına mutlaka No script eklentisini kurun. Bu eklentiyi kullanabilmelk için biraz deneyimli olmak gerekiyor ama zamanla alışılır..

Ayrıca script engelleyici olarak hemen hemen bütün taryıcılar için mevcut olan Ghostery eklentisini kurmanızı tavsiye ediyorum.. Hatta Comodo firmasının yakın zamanda çıkardığı Privdog eklentisini kurun. Bu Firefox, Chrome, C.Dragon ve C.ıce Dragon tarayıcıları için mevcut buradan ulaşabilirsiniz.

Trend Micro firmasınında tarayıcı güvenliği için çıkardığı ufak bi yazılım var sağ altta sistem tepsisinde çalışıp tarayıcıları anlık izliyor..

Browser Guard 3.0

browserguard-icon.jpg
Tarayıcınızı yeni Web Tehditlerine karşı proaktif şekilde koruyun. Browser Guard 3.0 sıfır gün zayıflık önleme özelliğine sahiptir ve gelişmiş sezgisel ve emülasyon teknolojilerini kullanarak kötü amaçlı JavaScript komutlarına karşı koruma sağlar.
Browser Guard'ın bu sürümü en güvenli ve güncel teknolojiyi sunacak şekilde hemen ve sürekli olarak güncellenecektir. Browser Guard 3.0 için düzenli olarak yayınlanan sürümler, mevcut araç özelliklerini, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere dayalı olarak günceller.

YENİLİKLER

- Web Truva Atları için algılama gelişmesi
- Bulaşma zincirlerini takip etmek için algılama gelişmesi

Browser Guard 3.0

Hemen hemen bütün antivirüslerin tarayıcı eklentilerinde siteleri girmeden önce analiz eden özellikler var. Bu özellik Advanced system care programındada var tarayıcı izleme özelliği bu özellikleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.. Tarayıcılara kurulan eklentilere ve yan uygulamalara çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Webte gezinme anında internet ağınızı sürekli inceleyen süzüp değerlediren ve zararlıları bloke eden yazılımlar kullanın. Mesela bu yazılımlara verebileceğim en iyi örneklerden birisi kendiminde kullandığım Anvisoft firmasına ait Anvi Adblocer.

adb1.jpg

Bu yazılım sağ altta sistem tepsisinde çalışıp internet ağınızı anlık takip eder. İsterseniz takibi on off butonu sayesinde açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca programda beyaz liste ve siyah liste var bu güvenli ve güvensiz siteler demek oluyor. Mesela bilgisayara zararlı bi reklam yazılımı bulaştı diyelim ve durduk yerde tarayıcıyı açıp yönlendiriyor diyelim. O adresleri bu programda siyah listeye eklersek o siteler engellenir.

Bu programla birlikte anvisoft un diğer anti malware programınıda tavsiye ederim.
Anvi smart Defender

asd7.png

Anvi smart defenderı kurarken yukardaki anvi adblockta kuruluyor ayrıyeten kurmaya gerek yok..

Bu programlara ANVİSOFT buradan ulaşabilirsiniz..

ÖNEMLİ NOT: Arkadaşlar bu yazılım ve eklentileri kullanınca illaki hız ve performans kaybı yaşarsınız ama fakat güvende olacaksınız altını çizerek söyleyelim güvende olursunuz..

Bu web tarayıcı güvenliği konusu gerçekten çok önem arz ediyor.

Sizce bir web tarayıcısının güvenliği nasıl olmalı??.

İnternette nasıl daha güvenli sörf yapabiliriz?.

Ben kendi çapımda yapılması ve olması gerekenleri anlattım. Sizlerde bu konuda bildiklerinizi paylaşırsanız herkes için çok daha güzel bi konu olacak.

Web tarayıcılarımızda güvenliğimizi sağlayan program ve eklentiler hangileridir?. Bu konu altında bildiklerimizi paylaşalım lütfen..

@muratflash

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Bu eklentileri zaten firefox ile kullanıyorum bir de ek olarak dephormation yüklenmeli. Öyle önüne gelen siteye tıklamayarak tanımadığın siteyi açmayacaksın sonra bir tıklama tuzağı yaparlar önce pop-up'lar açılır o siteden farkında olmadan virüs filan indirirsin mutlaka linkadvisor eklentilerinden biri olmalı

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Link Tarayıcı olarak da WOT'u önerebilirim çok iyi bir eklenti

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Şunları kullanıyorum: Noscript, Adblock Plus, BetterPrivacy, Flashblock, Self-Destructing Cookies.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Bilgisayarımda emaneten bi Avast yüklü, yanında da en güvenli tarayıcılardan biri olan Opera var. Bu ikisini uzun zamandır kullanıyorum ve daha hiç virüs bulaşmadı :) önemli olan bilgisayara tonla antivirüs antimalware yazılımları kurmak değil, internette gezerken nereye tıklayacağını bilmek :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
[MENTION=8184]Champion78[/MENTION] Çok yanlış düşünüyorsun. Bende eskiden böyle konuşurdum ama şuanki tecrübelerime dayanarak söylüyorum kesinlikle bi antivirüsprogramı yeterli değil.

Mesela bi örnek vereyim.
Yani hepimiz futbol maçlarını izlemek istiyoruz ama maçlarda şifreli kanallarda olunca ne yapıyoruz internet üzerinden izlemeye çalışıyoruz. İşte o tür live stream yöntemiyle maç yayını yapan sitelre girince reklam ve bütün zararlı şeylerden geçilmiyor.. Reklamları adblock gibi eklentilerle engellersiniz ama o videoyu açabilmek için o reklamları kapatmak gerekiyor. Onu yapan adam öyle düşünmüşki reklamı kapatacağın çarpıya link koymuş. Sen o reklamı kapatacağım derken bilgisayarına adware yükleniyor..

İşte bu durumları antivirüs yazılımları göz ardı ediyor. Yani tarayıcının güvenliğini kendin sağlamalısın.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
@Champion78 Çok yanlış düşünüyorsun. Bende eskiden böyle konuşurdum ama şuanki tecrübelerime dayanarak söylüyorum kesinlikle bi antivirüsprogramı yeterli değil.

Mesela bi örnek vereyim.
Yani hepimiz futbol maçlarını izlemek istiyoruz ama maçlarda şifreli kanallarda olunca ne yapıyoruz internet üzerinden izlemeye çalışıyoruz. İşte o tür live stream yöntemiyle maç yayını yapan sitelre girince reklam ve bütün zararlı şeylerden geçilmiyor.. Reklamları adblock gibi eklentilerle engellersiniz ama o videoyu açabilmek için o reklamları kapatmak gerekiyor. Onu yapan adam öyle düşünmüşki reklamı kapatacağın çarpıya link koymuş. Sen o reklamı kapatacağım derken bilgisayarına adware yükleniyor..

İşte bu durumları antivirüs yazılımları göz ardı ediyor. Yani tarayıcının güvenliğini kendin sağlamalısın.

Ben herkes böyle yapsın demedim ki ama :) ayrıca futbol ile pek alakam olmadığı için öyle bir problemim yok :) Bir de ben adblock kullanmıyorum. Opera'da reklamı gördüm mü, sağ tıkla içerik engelle diyip engelliyorum. Bazen ufak bir araştırma ile komple domaini engelliyorum (ör: http://*.reklamz.com/*). Böyle olunca da, o dediğin çarpıya bassam bile, yeni sekmede açılan sayfa, opera tarafından engellenmiştir yazıyor ve açılmıyor :) Haftalık 168 saatin ortalama 100 saatini bilgisayar başında geçiren biri olarak, reklamlara tıklamamayı öğrenmiş olalım değil mi :)