WD Blue (W10EZEX)

Bu konuyu okuyanlar

Yanlız adam..

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bu arada özellikle küçük arkadaşlarımız değil de sayfa yöneticileri ve lütfen harddiskten gerçekten anlayan birileri cevap verirse çok güzel olur. Arkadaşlar eski harddiskim bozulduğu için yeni aldım. Bir tane "WD Blue 1 TB (WD10EZEX)" Sabit Diskin'den aldım ondan sonra diskten şimdi bu konuya koyacağım sesten gelmeye başladı sürtünme hırıldama sesi gibi çizik sesi değil bakın titreşimli sürtünme sesi gibi bir ses. Zaten video da duyuyorsunuz arızalıdır iade ettim. Bu ikinci alışım aynı harddiskten bir daha aldım ama farklı siteden aldım bu marka kaliteli diye her neyse aynı ses bu harddiskten'de çıkıyor tamam çok aşırı çıkmıyor ama duyulabilir sürtünme titreşme hırıldama sesi geliyor. Bu arızalı mıdır mı demek? Veya sorunlu mu? Tekrar iade etmeli miyim? Yani iki tane aldım ikisinin arızalı olma ihtimali az diye düşünüyorum. Lütfen gerçekten anlayanlar cevap versin lütfen.

Ses :
Arada çıkan hırıltılı ses işte.

Güncelleme : Teknik servise verim hepsiburada üzerinden ama teknik servis kontrol etmiş arıza tespit edilmemiştir diye onay vermişler ama daha servis raporu gelmedi ki bence arızalı.

Yardımcı olursanız çok sevinirim kanalımda bu sesle ilgili iki video var.. Lütfen yardım edin.. Bıktım usandım artık hem paramı veriyorum hem ürünüz düzgün alamıyorum.

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Yazma sesi o, HDD'lerin mekaniğinin içinde bulunan iğnenin, diski çizmesiyle oluşan bir ses. İğne sorunlu olabilir veya HDD mekaniği hasar görmüş olabilir. Sıfır olmadığını düşünüyorum.

Yanlız adam..

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Yazma sesi o, HDD'lerin mekaniğinin içinde bulunan iğnenin, diski çizmesiyle oluşan bir ses. İğne sorunlu olabilir veya HDD mekaniği hasar görmüş olabilir. Sıfır olmadığını düşünüyorum.
Sıfır aldım geri iade ettim şimdi de sorun yok dediler kardeşim.. Anlamadım gitti

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Sıfır aldım geri iade ettim şimdi de sorun yok dediler kardeşim.. Anlamadım gitti
Sıfır aldınız ama Hepsiburada'nın onca 2.el sattığı HDD'ler var. Onlar için sorun, BIOS'ta görünmemesi, bilgisayarda görünmemesidir. CrystalDiskMark ile okuma/yazma hızlarını kontrol edin ve CrystalDiskInfo ile de HDD hakkında bilgi alınız.

Yanlız adam..

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Test 1.PNG
test 2.PNG

Eror Scan testi de yaptım hiçbir sorun yok.

Yanlız adam..

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar yok mu yardım edecek. Yani servis arıza yok diyor ama ben inanmıyorum..

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Arkadaşlar yok mu yardım edecek. Yani servis arıza yok diyor ama ben inanmıyorum..
Sadece ses sorunu var ise içerisindeki mekaniğe illa bir şey olmuş olabilir. Çok yakın değil de biraz geriden tutun isterseniz. HDD'lerin normal sesleri ile de karşılaştırmanızı öneririm. Sisteme bir dosya atarken sesi kontrol eder misiniz?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Konu ismini görünce girip yazıcaktım almayın. EZEX kodlu Wd blue Harddisklerin hepsinde kronik ses sorunu var.

Konuya girdim ve şaşırmadım tabii. Ben bu kodlu ürünlerin ses sorunu olduğunu 4 yıl once Donanımcıbaba forumda olan zamanlar öğrenmiştim.

Geç oldu yazmam ama İade edebilirseniz EZEX kodlu Wd HDD lerden uzak durun.
Anlamayanlar bir sorun olmaz deyip kullanıyorlar ama siz rahatsız olup durumu fakrettiğinize göre tebrik ederim.

Yanlız adam..

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Konu ismini görünce girip yazıcaktım almayın. EZEX kodlu Wd blue Harddisklerin hepsinde kronik ses sorunu var.

Konuya girdim ve şaşırmadım tabii. Ben bu kodlu ürünlerin ses sorunu olduğunu 4 yıl once Donanımcıbaba forumda olan zamanlar öğrenmiştim.

Geç oldu yazmam ama İade edebilirseniz EZEX kodlu Wd HDD lerden uzak durun.
Anlamayanlar bir sorun olmaz deyip kullanıyorlar ama siz rahatsız olup durumu fakrettiğinize göre tebrik ederim.
Eyvallah sağ olasın peki bu ses sorunu arıza mı demek kesinlikle yani ben iki kere alım ikisindede bu ses vardı. ONARIM talep ettim ama arıza yok diyip geri göndermişler 3 4 güne gelir.. Yani bu ses varsa kesinlikle arızalı mı demek kendi çalışma sesi olmasın? Yani mecburen kullanacağım bu şekilde acaba ileri de sorun çıkarmı...?

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Kullanıp göreceksin tabii. Olabilsin ses düzeyi zaman gittikçe yükselsin.
Yani disk dahilinde bir boşluk varsa ve hareket eden birşeyler sürekli tak tak diye üzerine vuruyorsa bir zaman sonra diski elinize alıp yüzüne bakma ihtimali var.

Youtube videoları var HDD diskin akrepi varya saniyede belki 100 defa ileri geri gidiyor. Bakabilirsin videosuna şaşırıp kalırsın. :D

Yanlız adam..

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Tam bir kararsızlık tam bir belirsizlik benim durumum anlaşılan :( Servis arıza yok dedi bakalım ama bence var neyse başka yardımcı olacak varsa minettar olurum..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sadece ses sorunu var ise içerisindeki mekaniğe illa bir şey olmuş olabilir. Çok yakın değil de biraz geriden tutun isterseniz. HDD'lerin normal sesleri ile de karşılaştırmanızı öneririm. Sisteme bir dosya atarken sesi kontrol eder misiniz?
Genelde sistemde bir şey çalışırken çıkartıyordu ama neredeyse her zaman bu sesi çıkartıyordu. Ve sesi çekerken duyulması amacıyla Hdd'nin çok yakınında tuttum. Şöyle söylebilirm açıkça : Kasanın kapağı kapalıyken ses çok çok az neredeyse hiç gelmiyor.. Ama kasanın kapağını açınca dikkat edince duyuluyor..

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Tam bir kararsızlık tam bir belirsizlik benim durumum anlaşılan :( Servis arıza yok dedi bakalım ama bence var neyse başka yardımcı olacak varsa minettar olurum..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Genelde sistemde bir şey çalışırken çıkartıyordu ama neredeyse her zaman bu sesi çıkartıyordu. Ve sesi çekerken duyulması amacıyla Hdd'nin çok yakınında tuttum. Şöyle söylebilirm açıkça : Kasanın kapağı kapalıyken ses çok çok az neredeyse hiç gelmiyor.. Ama kasanın kapağını açınca dikkat edince duyuluyor..
O zaman çok normal bir sorun. Aynı HDD'yi kullanıyorum ve 5 tane fan olmasına rağmen bana da ses geliyor. Hem temperli camlı kasam varken.