Watch Dogs

Bu konuyu okuyanlar

KenseiTakezo

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Watch Dogs

watch-dogs-logo11.jpg

19 Kasım 2013 tarihinde çıkacak olan yapımcılığını Ubisoft'un üstlendiği Watch Dogs'u merakla bekleyen arkadaşlar için oyuna biz göz atalım istedim, elimden geldiğince bilgilendireceğim sizleri, umarım memnun kalırsınız. :)

Öncelikle oyunun yapımcısı Ubisoft, az öncede söylemiştim zaten. Yayımcısıda Ubisoft, yönetmeni Jonathan Morin, yazarı Kevin Shortt. Oyunun motoru ise Disrupt.

Oyun ilk görüşte GTA serisinin devamı gibi gözüksede aslında bir çok farklı özelliğiyle oyuncunun ilgisini çekmeyi başarmış gibi gözüküyor. Özellikle ana karakterimizin her sisteme sadece elindeki bir aletle sızabilmesi ve her sistemi kontrol edebilmesi oyuncular için çekici bir özellik olsa gerek. Oyunun hikayesinede bir göz atmalıyız bence;

Oyunun Hikayesi

2003 yılında Amerika'nın kuzey doğusunu ve Kanada'nın Ontario bölgesini kapsayan ülkenin elektrik dağıtıcılarından birinin bilgisayar sisteminden kaynaklanan bir arızadan dolayı büyük çaplı bir elektrik kesintisi yaşandı. Bu kesintiden dolayı ulaşım, su ve endüstri büyük hasar gördü. Watch Dogs'un ana senaryosuda bu olayı konu alarak gerçekleşiyor. Tabi biraz değiştirilerek. Oyunda elektrik kesintisinin sebebi bir arıza değil bir hacker oluyor. Bu hacker New York'un güç şebekesine bir virüs sızdırarak bir çok insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep oluyor. Büyük çaplı hasara sebep olsada bu olay büyük şirketlerin ilgisini çekiyor, nasıl olupta sadece bir virüsle bu kadar büyük bir hasar ortaya çıkarabildiğini düşünen ve tüm sistemin birbiriyle bağlantılı olduğunu anlayan şirketler yeni bir sistem oluşturuyorlar. Adınada “CtOS” (Central Operating System / Merkezi İşletim Sistemi) diyorlar. Bu sistem sayesinde cep telefonları, güvenlik kameraları, trafik lambaları ve daha çok elektronik araç tek bir merkezden yönetiliyor. (Bu size belki bir diziyi hatırlatmış olabilir). Bu sayede firmalar insanların özel hayatları hakkında fazlasıyla bilgi edinebilir hale geliyor. İnsanların düşüncelerini öğrenen firmalar bu bilgileri insanlara ürün satmak ve dünya görüşlerini değiştirmek için kullanıyor. İşte oyunumuzun ana karakteri olan Aiden Pearce'de burada ortaya çıkıyor, bizim karakterimiz bu durumu kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya başlıyor. Bunuda Profiler adlı akıllı telefon benzeri bir aletle yapıyor. Trafik lambaları, güvenlik kameraları, banka hesapları ve daha çok sisteme bu alet ile sızıyor. Bunu yapma amacıysa sadece intikam almak. Aiden Pearce ve ailesi geçmişte birileri tarafından defalarca saldırıya uğruyor ve saldırganlar her seferinde de hiçbir ceza almıyorlar. Aiden Pearce ise bu duruma daha fazla dayanamayarak elindeki Profiler adlı alet ile tüm şehri saldırganlara karşı bir silah olarak kullanarak intikamını almaya çalışıyor. Bir yandanda bu alet ile sürekli ailesini izliyor.

watch-dogs-aiden-pearce.jpg

Kim Bu Aiden Pearce ?

Aiden Pearce, Watch Dogs'un ana karakteri. Anti-kahraman. 39 yaşında, İrlanda doğumlu. Bilgisayar korsanlığı ve ruhsatsız silah bulundurmaktan dolayı 11 ay hapis yatmış. Aslından bir aile babası.

Kişisel Özellikleri: Aiden, yetenekli bir hacker. Şiddetin olduğu ortamlarda büyüdüğü için şiddete alışık. Silah kullanabiliyor, iyi dövüşüyor, iyi araba kullanıyor, duvarlara ve tel örgülere tırmanabiliyor.

Oynanış Nasıl Olacak Peki ?

Oyun, Chicago şehrinde geçiyor. Bunun sebebi ise Chicago'nun dünyanın en modern ve en büyük metropollerinden biri olması. Şehir suç ve yozlaşma sorunlarının da fazla olduğu bir yer. Bu nedenle şehirde 10.000’den fazla güvenlik kamerası bulunuyor. Ubisoft, Chicago'nun bu özellikleri nedeniyle Watch Dogs'a en uygun şehir olacağını düşünerek oyun için Chicago'yu kullanmış. Oyuncular Aiden'ın elinde bulunan cihaz sayesinde trafik lambalarını, kameraları, trenleri, köprüleri kontrol edebilecek, çevresindeki insanların telefonlarını dinleyebilecek ve banka hesaplarına girerek para çekebilecekler. Oyun, açık dünya oynanışa sahip olduğu için oyuncular tüm şehirde dolaşabilecek ve araçları kullanabilecek. Ayrıca oyunda bir çok yan görev de bulunacak. Tek oyunculu bölüm ile çok oyunculu bölüm arasında herhangi bir menü bulunmayacak. Tek oyunculu bölüm ve çok oyunculu bölüm tek bir bölümde bulunacak. Oyuncular oyunu oynarken kendilerini Aiden Pearce olarak görecek fakat birbirlerini çevredeki npclerden biri olarak görecek. Oyuncular birbirine virüs yollayabilecek, virüs gönderilen kişi de virüsü yollayanı şehirde bulup öldürmeye ya da bayıltmaya çalışacak. Oyunla birlikte Companion (Arkadaş) adında bir uygulama da gelecek. Bu uygulama sayesinde oyuncular birbirlerine yardım edebilecek. Örneğin bir oyuncunun peşine polis takılacak. Diğer oyuncu ise Companion adlı uygulamayı kullanarak şehirdeki köprüleri, kameraları, trafoları hackleyerek oyunu oynayan oyuncuyu kurtarabilecek.

Merlinin Kazanı'nın Ubisoft İle Watch Dogs İçin Yapmış olduğu Röportaja Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz;

Röportaj

Oyundan Görüntüler

watch-dogs-wiiu.jpg

watch_dogs.jpg

Watch-Dogs-PAX-East-ctOS_004.jpg

WatchDogs_Loop%20Privacy%20Breach-noscale.jpg

G.png

Oyun Videosu

[video=youtube;MNmN-HnVkes]http://www.youtube.com/watch?v=MNmN-HnVkes[/video]

[video=youtube;JCYmvG4o2Tg]http://www.youtube.com/watch?v=JCYmvG4o2Tg[/video]

[video=youtube;LJnnI7w4nQk]http://www.youtube.com/watch?v=LJnnI7w4nQk[/video]

[video=youtube;6H0Zxc5vro8]http://www.youtube.com/watch?v=6H0Zxc5vro8[/video]

Minimum Sistem Gereksinimleri

Oyun için internette bir çok sistem gereksinimi bilgisi olduğu ve hiçbiri kesin bir şey olmadığı için buraya eklemiyorum, daha kesin bir bilgide yok zaten arkadaşlar. Tek bildimiz oyunun PC, PS, Xbox ve Wii için çıkacak olması.

Oyunun Resmi İnternet Sitesine Buradan Ulaşabilirsiniz.
Oyunun Twitter Hesabına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bence Oynamaya Değecek Bir Oyun Gibi Duruyor, Sizin Düşünceniz Nedir ?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
geçen e3ten beridir bekliyorum :D ilk çıktığında oynamam lazım :)

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bu sene Bioshock Infinite ve The Last of Us oyunları heyecanlandırdı hep beni de bu oyun sadece ilgimi çekiyor :)
Gerçekten şehir dinamikleri çok güzel görünüyor, hikayesi de farklı bakalım.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Sistem özelliklerine göre degişir kaldırırsa kesin indiririm :)

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
adını ilk kez duyduğum ilginç oyunlardan birisi

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Bende merak ediyorum bunu. Farklı bir yapısı olduğu için ilgimi çekti heralde. Ayrıca co op hikaye oynanabiliyor diye hatırlıyorum?

KenseiTakezo

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bende merak ediyorum bunu. Farklı bir yapısı olduğu için ilgimi çekti heralde. Ayrıca co op hikaye oynanabiliyor diye hatırlıyorum?

Oynanış yazısında yazan, herkes kendini Aiden Pearce olarak görücek ama birbirlerini NPC olarak görecekler cümlesi banada biraz garip gelmedi değil. Oyunu oynayan herkesin tek serverda hep birlikte oynaması zor olmalı bence. Belki oyuncunun kendi isteğiyle ekleyeceği bir eklenti sonucu böyle bir özellik oyuna eklenecek olabilir.

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Oynanış yazısında yazan, herkes kendini Aiden Pearce olarak görücek ama birbirlerini NPC olarak görecekler cümlesi banada biraz garip gelmedi değil. Oyunu oynayan herkesin tek serverda hep birlikte oynaması zor olmalı bence. Belki oyuncunun kendi isteğiyle ekleyeceği bir eklenti sonucu böyle bir özellik oyuna eklenecek olabilir.

Yok onu okudumda hikayeyi co op olarak oynayıp oynamadığımızı merak ettim. Sanırım çoklu oyuncu seçeneğinden bahsediyor. Multiplayer oyunları gibi bişey. Ben hikayeyi oynayıp oynamıycamızı merak ediyorum. Net bişey anlamadım. Çok oyunculu bölümler varda,campingde varmı?

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Person of İnterest'i andırdı gibi.. Yanlış mıyım?

KenseiTakezo

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Yok onu okudumda hikayeyi co op olarak oynayıp oynamadığımızı merak ettim. Sanırım çoklu oyuncu seçeneğinden bahsediyor. Multiplayer oyunları gibi bişey. Ben hikayeyi oynayıp oynamıycamızı merak ediyorum. Net bişey anlamadım. Çok oyunculu bölümler varda,campingde varmı?

Wikipedia da oynanış biçimlerine baktım, Tek oyunculu ve Çok oyunculu yazıyor. Campaign vardır yani, campaign olmayan oyun olmaz heralde :D

Person of İnterest'i andırdı gibi.. Yanlış mıyım?

Aynen öyle, ilk okuduğumda benimde direkt aklıma bu dizi geldi :)

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
O dizinin oyunu diyebiliriz ama Harold Finch' siz olur mu arkadaş... :hammer:

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Wikipedia da oynanış biçimlerine baktım, Tek oyunculu ve Çok oyunculu yazıyor. Campaign vardır yani, campaign olmayan oyun olmaz heralde :D

Aynen öyle, ilk okuduğumda benimde direkt aklıma bu dizi geldi :)

Yok hoca co op camping varmı demek demek istedim. GTA 4 de çok oyunculu oynanıyor mesela. Ama ana hıkaye tek kişilik. bunda saints row gibiiki yada 4 kişiyle oynanabılse tadından yenmez.

KenseiTakezo

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Yok hoca co op camping varmı demek demek istedim. GTA 4 de çok oyunculu oynanıyor mesela. Ama ana hıkaye tek kişilik. bunda saints row gibiiki yada 4 kişiyle oynanabılse tadından yenmez.

He pardon, yanlış anladım :) Aynen, katılıyorum. Böyle bir oyuna çok yakışacak bir özellik olur :D

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
e3'deki ps4 tanıtımından beri videolarını izliyorum sürükleyip alıp götürecek bir oyuna benziyor hele de yeni nesil konsolda bir başka olacağı kesin

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
oyun Revolution ve Person of Interest karışımı olmuş :)

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Revolution güzel bir dizi mi önerirmisiniz..

açıkcası yakaladığım zaman izlediğimde keyifle izliyorum.. ama hiçbir zaman bir sonraki bölümde ne oluyor acaba? yada ben şu diziyi en başta izliyeyim demedim.

yaşli çocuk

Profesör
Reaksiyon puanı
11
PC için çıkıp çıkmayacağı konusunda pek bir bilgim yok, çıkarsa devrim olur gibi =)